Nowy album Xenofox: "The Garden Was Empty", ukaże się 3 lutego 2023 nakładem Audiosemantics!
Mogliby zrobić niezłe zamieszanie w sklepie z porcelaną.
Ich celem nie jest jednak niszczenie, lecz tworzenie przestrzeni, powietrza i ukrytej ciszy pośród gruzów, które rodzą coś wyjątkowego.
Twórcza furia przychodzi z taką łatwością, że na koniec wszystko dobrze do siebie pasuje, tworząc nienaganną całość.
W tej muzyce jest jakaś organiczna dzikość, która zyskuje jeśli jesteś w stanie cieszyć się nutą, dźwiękiem i bitem, po prostu tym czym one są.
Początki współpracy Olafa Ruppa i Rudiego Fischerlehnera sięgają 2010 roku.
Grali razem w różnych składach, przede wszystkim jako trio z Matthiasem Müllerem pod szyldem RMF występując na wielu festiwalach Jazzu i Muzyki Nowej, takich jak Saalfelden, Ulrichsberg czy Elbjazz w Hamburgu, oraz wydając dwa albumy "TAM" i "Tingtingk".
Swój pierwszy koncert jako duet zagrali w 2014 roku na festiwalu w Aarhus w Danii, a nagranie z koncertu zostało wydane na bardzo ciepło przyjętej przez media płycie: "Live At Lydfestival Aarhus" (2015).
Zaledwie dwa lata później Rupp i Fischerlehner, działający już pod nazwą Xenofox, zaprezentowali swój pierwszy album studyjny "Hundred Beginnings" (2016).
Duża liczba koncertów w tak różnych miejscach, jak berliński squat bar Schokoladen, niemieckie instytucje awangardowe w Bielefeld i Schorndorf czy Kaleidophon w Ulrichsberg w Austrii, były dla duetu idealną okazją do skupienia i dopracowania wspólnych muzycznych wizji.
Rezultatem był album "Improvised Music" o unikalnym charakterze, bardzo nowoczesnym brzmieniu i koncepcji.
W 2017 roku zagrali w trio z turntablistą Joke Lanzem na Alarme Festival Berlin, a nagranie koncertu zostało wydane przez Oltrarno Records na płycie "Alarm".
Ostatnio Rupp i Fischerlehner opublikowali dwa albumy jako duet: "Macondo" (2020) oraz "Cabbages and Kings" (2022).
Nowy album studyjny Xenofox zatytułowany "The Garden Was Empty", jest zapowiadany na 3 lutego 2023.
tekst i fot.: materiały prasowe
Niemiecki gitarzysta Olaf Rupp to gitarowy samouk, który wypracował niepowtarzalny styl gry, poprzez charakterystyczny sposób trzymania gitary niemal w pionowej pozycji, co pozwala uzyskać efekt podobny do chińskiej lutni. Unikatowa technika gitarzysty zyskała w środowisku muzyków jazzowych status prawdziwego koh-i-noor. Nic dziwnego iż Olaf Rupp miał dotąd okazję współpracować z takimi znakomitościami jak Cecil Taylor i John Zorn. Stałym współpracownikiem Ruppa jest perkusista Rudi Fischerlehner, z którym zrealizował takie albumy jak ''TAM'' (2013), "Live At Lydfestival Aarhus" (2015) i jako duet Xenofox "Hundred Begginings" (2016).
Austriacki perkusista Rudi Fischerlehner to nie tylko znakomity instrumentalista, ale też ceniony kompozytor i producent muzyczny. Już jako nastolatek w latach 90-tych angażował się w rozmaite projekty muzyczne, oscylujące między improwizowaną muzyką eksperymentalną a rockiem, a w XXI wieku dał się poznać jako leader i wyłączny twórca repertuaru kwartetu Pinx. Nagrane w tym składzie płyty: ''Pinx'' (2005) oraz ''milieu'' (2007) okazały się niezwykle dojrzałą wizytówką artysty, doskonale odnajdującego się w nasyconych improwizacjami utworach kreowanych wraz z trojgiem muzycznych przyjaciół. Podczas kolejnych lat swej muzycznej drogi, Fischerlehner współpracował m.in. z saksofonistką Ingrid Laubrock a pod szyldem Grid Mesh nagrał płytę ''coordinates'' (2010) z Andreasem Willersem i Frankiem Paulem Schubertem. Od kilkunastu lat wraz z Peterem Van Huffelem i Rolandem Fideziusem, Fischerlehner tworzy formację Gorilla Mask.