Gorilla Mask powraca do gry wraz z wydaniem piątego albumu „Mind Raid” w Clean Feed Records!
Na nowym albumie istniejące od kilkunastu lat trio spogląda wstecz na cztery dotychczasowe płyty i prawie 13 lat wspólnych występów jako zespół pod kierownictwem lidera i saksofonisty Petera Van Huffela.
W tym czasie grupa wypracowała unikatowe brzmienie i charakterystycznie, energiczne podejście do muzyki.
„Mind Raid” jest jednak pierwszym albumem stworzonym w całości wspólnie przez zespół.
Podczas kwarantanny związanej z pandemią trzej członkowie Gorilla Mask spotkali się z zamiarem stworzenia nowego materiału koncepcyjnego opartego na bardziej kolektywnym niż dotychczas sposobie myślenia.
Poprzez intensywne próby, kiedy zespół eksperymentował z różnymi pomysłami koncepcyjnymi i rozwiązaniami muzycznymi, połączono kontrastujące z sobą motywy do wykorzystania w utworach oraz wykorzystano je jako punkt wyjścia do improwizacji, ostatecznie uzyskując pełnoprawne kompozycje stworzone przez wszystkich członków tria.
Wszystkie utwory zostały opracowane i zmiksowane przez perkusistę Rudiego Fischerlehnera z pomocą i nieocenionym wkładem basisty Rolanda Fideziusa, a także niezwykłego inżyniera masteringu Jamesa Plotkina, kładącego szczególny nacisk na produkcję tego albumu.
Chociaż piąty album Gorilla Mask jest wysoce reprezentatywny dla ugruntowanego, wysokoenergetycznego thrash-jazzowego brzmienia tria, jest też bramą otwierającą nową erę dla zespołu: taką, która przekracza wiele gatunków i łączy indywidualność każdego muzyka zespołu z jednakową wagą.
tekst i fot.: materiały prasowe
Gorilla Mask ma za sobą kilka gorąco przyjętych albumów popartych niezliczoną ilością koncertów wypełnionych wierną publicznością. Status formacji z każdym rokiem wzrasta, czyniąc z tria jedno z najciekawszych zjawisk ostatnich lat europejskiej sceny jazzowej. Przełomowym okazał się fakt nawiązania współpracy z specjalizującą się w muzyce jazzowej portugalską wytwórnią Clean Feed. Po pełnym wyjątkowej mocy albumie ''Howl!'' (2012), Gorilla Mask zadebiutowali pod flagą tego wydawnictwa albumem ''Bite My Blues" (2014), poszerzającym stylistyczne spectrum zespołu o jeszcze większą dynamikę i siłę. To na tym albumie Roland Fidezius postanowił zastąpić kontrabas, elektrycznym instrumentem, kreując tym samym bardziej agresywne partie nadające utworom posmaku muzyki rockowej. Rok 2017 przyniósł drugi album Gorilla Mask wydany przez Clean Feed: "Iron Lung", który miesiąc później ukazał się też w postaci tradycyjnego winylowego longplaya. Płytą tą muzycy jeszcze bardziej wzmocnili termin: punk jazz, jakim krytycy muzyczni mają zwyczaj określać styl zespołu. Z każdym kolejnym albumem Gorilla Mask, mamy do czynienia z subtelnie wprowadzanymi do brzmienia innowacjami, ustalającymi nowe obrzeża stylistyki tria.
Trio Gorilla Mask tworzy trzech wyjątkowo aktywnych i wszechstronnych artystycznie muzyków, udzielających się w rozmaitych projektach.
Od 2008 roku zamieszkały w Berlinie kanadyjski saksofonista Peter Van Huffel poza działalnością w ramach Gorilla Mask, znany jest z wielu odważnych projektów muzycznych: kameralnego składu House of Mirrors, oraz doskonałych albumów nagranych z m.in. Michaelem Batesem i Jeffem Davisem ("Boom Crane", 2013), Andreasem Willersem i Oliverem Steidle ("The Scrambling Ex", 2014), Kwintetem Meinrada Kneera ("Oneirology", 2015) czy wreszcie z świetnym gitarzystą Alexem Maksymiwem ("KRONIX", 2016). Niezwykle agresywny sposób gry alcisty, pełen jest swego rodzaju duchowości spod znaku Charliego Parkera i Erica Dolphy oraz wyczuwalnych w każdym niemal dźwięku uczuć.
Basista Roland Fidezius doskonale radzi sobie zarówno z instrumentem elektrycznym jak akustycznym, w obu przypadkach eksponując swój własny niepowtarzalny styl i wyjątkową finezję w zakresie basowych kreacji. Wraz z perkusistą Gorilla Mask, Rudim Fischerlehnerem, tworzy silny rytmiczny tandem, wspierający wielu solistów. Z pianistą Simonem Vincentem współtworzą Occasional Trio, skład który w roku 2016 zachwycił miłośników jazzu albumem "Opening Lines" (2015).
Austriacki perkusista Rudi Fischerlehner to nie tylko znakomity instrumentalista, ale też ceniony kompozytor i producent muzyczny. Już jako nastolatek w latach 90-tych angażował się w rozmaite projekty muzyczne, oscylujące między improwizowaną muzyką eksperymentalną a rockiem, a w XXI wieku dał się poznać jako leader i wyłączny twórca repertuaru kwartetu Pinx. Nagrane w tym składzie płyty: ''Pinx'' (2005) oraz ''milieu'' (2007) okazały się niezwykle dojrzałą wizytówką artysty, doskonale odnajdującego się w nasyconych improwizacjami utworach kreowanych wraz z trojgiem muzycznych przyjaciół. Podczas kolejnych lat swej muzycznej drogi, Fischerlehner współpracował m.in. z saksofonistką Ingrid Laubrock a pod szyldem Grid Mesh nagrał płytę ''coordinates'' (2010) z Andreasem Willersem i Frankiem Paulem Schubertem. Z kolei rok 2013 przyniósł wyśmienity album ''TAM'' (2013) zrealizowany z gitarzystą Olafem Ruppem i puzonistą Matthiasem Mullerem. Z pierwszym z wymienionych Fischerlehner opublikował też płyty: "Live At Lydfestival Aarhus" (2015) i jako duet XENOFOX "Hundred Begginings" (2016).