30.05.2020

Accordion Anatomy

Mogens Ellegaard (1935–1995) to duński akordeonista i pedagog, który w dużej mierze przyczynił się do uczynienia z akordeonu pełnoprawnego instrumentu klasycznego.
W 1970 roku w Królewskim Duńskim Konserwatorium Muzycznym utworzył wydział akordeonu, którego profesorem został kilka lat później.
Ellegaard brał udział w prawykonaniach wielu skandynawskich utworów muzyki współczesnej, koncertując z wieloma prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi z Europy i USA, oraz prowadził znany na świecie zespół kameralny Trio Mobile (z Ingolfem Olsenem i Bentem Lylloffem), z którym wystąpił w Polsce w ramach Warszawskiej Jesieni w 1975 roku.
Przez wiele lat Mogens Ellegaard współpracował z wieloma znakomitymi kompozytorami, takimi jak Ole Schmidt, Arne Nordheim czy Per Norgard, których utwory w nieoceniony sposób przyczyniły się do rozwoju muzyki klasycznej dedykowanej akordeonowi.
To właśnie zmarłemu przed 25 laty Mogensowi Ellegaardowi dedykowana jest płyta "Accordion Anatomy", wypełniona dedykowanymi akordeonowi utworami skandynawskich kompozytorów. Album został przygotowany i nagrany przez znakomitego wirtuoza akordeonu Grzegorza Palusa.
Urodzony w 1987 roku w Krakowie muzyk, poszczycić się może wyjątkowo starannym wykształceniem zdobytym m.in. w The Royal Danish Academy
of Music w Kopenhadze, Hochschule für Musik Detmold i Akademii Muzycznej w Krakowie.
Również lista rozmaitych nagród i wyróżnień zdobytych w ramach licznych europejskich festiwali i przeglądów jest niezwykle imponująca (m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Popradzie na Słowacji, I nagroda 37.Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Puli w Chorwacji, czy II nagroda przyznana w ramach Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Klingenthal, Niemcy).
Od 2011 roku wraz z Aleną Budzinakovą Grzegorz Palus tworzy projekt Duo Accosphere, ceniony w całej Europie dzięki wielu gorąco przyjmowanym koncertom, a od roku 2016  jest  wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Album "Accordion Anatomy. Mogens Ellegaard In Memoriam" zawiera utwory na akordeon solo: Ole Schmidta, Pera Norgarda, Vagna Holmboe'a i Arne Nordheima (akordeon + taśma), oraz dwie kompozycje Torbjörna Lundquista: zrealizowane z Aleną Budzinakovą w ramach Duo Accosphere "Ballad" i nagrany z Kwartetem Smyczkowym Airis "Bewegungen".
Album dostępny od 29 maja.
Robert Ratajczak 


___________________________________________Grzegorz Palus
Accordion Anatomy. Mogens Ellegaard In Memoriam
CD 2020, Chopin University Press UMFC CD 133

program:

  1. Ole Schmidt - Toccata 1 op. 24 na akordeon
  2. Torbjörn Lundquist - Bewegungen na akordeon i kwartet smyczkowy

Per Norgard - Anatomic Safari na akordeon solo:
  3.     I Respiration
  4.    II Movements
  5.   III Clusters
  6.   IV Fluctuations
  7.    V Reaction
  8.   VI Percussion
  9.  VII Vertigo, Vertigo double
10. VIII Toccata (Impatience)
11.   IX Fantasy (Pietro’s Return)

Torbjörn Lundquist - Ballad na duet akordeonowy:
12.   I Alla Ballata
13.  II Aria
14. III Rondo

15. Arne Nordheim - Dinosauros na akordeon i taśmę

Vagn Holmboe - Sonata op. 143a na akordeon:
16.   I Allegro
17.  II Adagio ma non troppo
18. III Presto
19. IV Fuga: Allegro

wykonawcy:
Grzegorz Palus - akordeon
oraz:
Alena Budzinakova - akordeon
Kwartet smyczkowy Airis:
Aleksandra Czajor, Grażyna Zubik - skrzypce
Natalia Warzecha-Karkus - altówka
Julia Kotarba - wiolonczela
___________________________________________

tekst wydawcy:


"Płyta "Accordion Anatomy" odzwierciedla efekty rewolucji estetycznej muzyki akordeonowej, która miała miejsce w Skandynawii w drugiej połowie XX wieku za sprawą działalności wybitnego duńskiego akordeonisty, kompozytora, pedagoga i propagatora sztuki akordeonowej – Mogensa Ellegaarda (1935–1995). Ellegaard, we współpracy z grupą kompozytorów wywodzących się z wszystkich trzech krajów skandynawskich, tj. z Danii (Ole Schmidt, Per Norgard, Vagn Holmboe), Norwegii (Arne Nordheim) oraz ze Szwecji (Torbjörn Lundquist), zapoczątkował swoistą misję stworzenia nowej biblioteki artystycznej literatury akordeonowej. Miała ona na celu trwałe zerwanie z pogardzanym rodowodem instrumentu kojarzącego się wyłącznie ze sferą muzyki popularno-rozrywkowej".Grzegorz Palus
Barwny repertuar, wybrany i wykonany przez inicjatora projektu – Grzegorza Palusa, uznawany jest za filar rozwoju sztuki akordeonowej XX wieku.

___________________________________________

Od kilku lat LongPlay patronuje nie tylko wielu festiwalom, koncertom i wydarzeniom muzycznym, ale też wydawnictwom fonograficznym. Logo portalu znajdziecie na okładkach płyt takich wytwórni jak m.in. DUX, Soliton, Chopin University Press czy Phasma-Music. LongPlay z dumą przyczynia się do popularyzacji aktualnie ukazujących się płyt zarówno z nagraniami muzyki klasycznej jak jazzowej. Na płytach objętych patronatem przez portal znajdziecie najwyższej jakości nagrania muzyki klasycznej: znakomite wykonania ponadczasowych dzieł takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Schumann, Bach, Szostakowicz, Britten, Bartok, czy Sibelius, oraz szeroko rozumianą muzykę współczesną zarówno wielkich mistrzów (Penderecki, H.M.Górecki), jak młodych kompozytorów. Pośród kilkudziesięciu wydanych jak dotąd albumów ze znakiem jakości: LongPlay, dużą część zajmują płyty z muzyką jazzową. To zarówno debiutanckie albumy młodych artystów, jak płyty z nagraniami od lat cenionych jazzmanów.
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ 
___________________________________________