PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/12/08

Utwory kameralne Haliny Krzyżanowskiej


Postaci Haliny Krzyżanowskiej (1867-1937) poświęcony jest program wypełniający album nagrany przez grono znakomitych polskich instrumentalistów.
fot.DUX
Urodzona i tworząca we Francji a pochodząca z polskiej rodziny arystokratów artystka, była cenioną kompozytorką i pianistką, która pozostawiła po sobie szereg utworów fortepianowych, utwory kameralne, a także sonaty na wiolonczelę i skrzypce. Została zapamiętana także jako znakomita pianistka i pedagog.
Na płycie "Halina Krzyżanowska Chamber Music" znajdziemy Sonatę f-moll na fortepian i wiolonczelę op.47 w wykonaniu Anny Wróbel i Małgorzaty Marczyk, Sonatę e-moll na skrzypce i fortepian op.28 w wykonaniu Andrzeja Gębskiego i Grzegorza Skrobińskiego, oraz Kwartet smyczkowy A-dur op.44 w interpretacji zespołu Camerata Vistula.
To kolejna wydana nakładem wytwórni DUX płyta prezentująca muzykę niesłusznie zapomnianych  polskich kompozytorów, jaka zdecydowanie zasługuje na rozpowszechnienie w świadomości melomanów.
Robert Ratajczak
______________________________________________
 
 
 
Halina Krzyżanowska - Chamber Music
CD 2019, DUX 7647

program:
Halina Krzyżanowska
- Sonata f-moll na fortepian i wiolonczelę op.47:
1. Allegro con fuoco
2. Intermezzo. Andantino
3. Finale. Allegro vivace
- Sonata e-moll na skrzypce i fortepian op.28:
4. Allegro con fuoco
5. Andante
6. Allegro non troppo
- Kwartet smyczkowy A-dur op.44:
7. Allegro commodo
8. Andante
9. Allegro vivace

wykonawcy:
Andrzej Gębski - skrzypce
Anna Wróbel - wiolonczela
Grzegorz Skrobiński, Małgorzata Marczyk - fortepian
Kwartet Smyczkowy Camerata Vistula
 ______________________________________________

tekst wydawcy:
 
W dalekim Rennes w latach 1889-1937 tworzyła i nauczała muzyki Mademoiselle Halina Krzyżanowska - francuska profesor muzyki, wychowana w tradycyjnej polskiej rodzinie emigrantów popowstaniowych. Pianistka o nieprzeciętnym talencie wykonawczym, kompozytorka oryginalna, wrażliwy człowiek angażujący się w działalność społeczną w środowiskach ubogiej Polonii bretońskiej.
Twórczość Krzyżanowskiej - może skutkiem jej podwójnej tożsamości kulturowej - nie zadomowiła się w europejskim repertuarze koncertowym. Przez Francuzów - z tak trudnym nazwiskiem - z pewnością nie jest uważana za kompozytorkę francuską, dla Polaków to nieznana artystka, która całe życia spędziła we Francji, nie ma więc nigdzie zwyczaju, by sięgać po jej twórczość. A szkoda! Bo jest doprawdy doskonała! Warto wprowadzić zatem twórczość Krzyżanowskiej do repertuaru, rozszerzyć go o jej niezwykle bogate harmonie, będące znakomitym pomostem między Ludomirem Różyckim a Aleksandrem Tansmanem, Zygmuntem Stojowskim a Aleksandrem Kulikowskim czy Janem Maklakiewiczem. Twórczość Krzyżanowskiej stanowi idealne dopełnienie polskiej historii muzyki. Warto więc o niej pamiętać, bo muzyka polska jest zawsze najpiękniejsza – zarówno ta pisana w Warszawie i Krakowie, jak i Berlinie, Paryżu i na całym świecie.