16.05.2020

Beyond Infinity
Urodzony w 1944 roku w Łodzi, legendarny pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Wlodek Gulgowski (Włodzimierz Gulgowski) od połowy lat 60-tych na stałe mieszka w Szwecji, gdzie od wielu lat z powodzeniem realizuje się artystycznie. Przed emigracją współpracował w Polsce z grupą New Orleans Stompers i współtworzył Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego (z Czesławem Bartkowskim i Tadeuszem Wójcikiem).
Na przestrzeni lat na polskim rynku fonograficznym pojawiły się uchodzące dziś za kultowe albumy artysty: "Soundcheck" (1976) i "Home" (1987).
Podczas trwającej kilka dekad kariery Gulgowski miał okazję współpracować zarówno w studio jak podczas licznych koncertów z wieloma wybitnymi muzykami jak m.in. Al Di Meola, Mike Oldfield, Pekka Pohjola, Tony Williams i Michał Urbaniak, oraz prowadził własne formacje pośród których warto wymienić: Made in Sweden (z kontrabasistą Anthonym Jacksonem i perkusistą Steve'em Gaddem), oraz Latin Lover (z Hectorem Bingertem, José Pérezem i Jorge Sadim).
Nie sposób nie wspomnieć o współpracy Wlodka Gulgowskiego z słynną grupą ABBA, dla której pisał aranżacje i z którym współpracował jako instrumentalista.
Na przełomie 2019 i 2020 roku w WG Studio w Sztokholmie artysta zarejestrował nowy solowy album, który w maju ukazał się na płycie wydanej przez wytwórnię Soliton w ramach nowego cyklu wydawniczego: Soliton New World Series.
Koncepcyjny album "Beyond Infinity" przynosi muzykę z pogranicza jazzu i klasyki, a za mastering materiału odpowiedzialny jest znakomity realizator i producent muzyczny Anders Oredson.
Album ukazał się 5 maja.
Robert Ratajczak

____________________________________________Wlodek Gulgowski: Beyond Infinity
CD 2020, Soliton SL 689-2

program:
  1. Aleph Null
  2. Afrovibes
     Part 1: Visions Of Unknown
     Part 2: Quiet Winds
     Part 3: Afrovibes
  3. Axiom Of Infinity
  4. Back Home Again
     Part 1: Flying Free
     Part 2: Back Home Again
     Part 3: Finale
  5. Beyond Infinity
  6. 3 Fairy Tales
     Part 1: Love, Sweet Love
     Part 2: Miracle Key
     Part 3: The 3rd Fairy Tale
Latin Reset
  7. Part 1: Iberiana
  8. Part 2: America Latina
  9. Part 3: Latin Reset 
10. With Dignity & Grace
____________________________________________

tekst prasowy:

Polski:

GDZIE SPOTYKA SIĘ JAZZ Z MUZYKĄ KLASYCZNĄ, TAM TWORZY SIĘ NIEJASNY I FASCYNUJĄCY ŚWIAT… “BEYOND INFINITY” 

Włodek Gulgowski
BEYOND IFINITY
Muzyka Wlodka Gulgowskiego nie pozostawi Cię obojętnym. Oferuję on mnogość punktów odniesienia dla twoich spostrzeżeń i odczuć. Jest przebogata artystycznie, pianistycznie oraz emocjonalnie.
Po studiach muzycznych Wlodzimierz Gulgowski oddał się improwizacji artystycznej oraz muzyce jazz, przyczynił się znacznie w jazz-fusion, przez swoje udane i rozpoznawalne projekty, na które ciągły wpływ ma muzyka klasyczna.
Jest to dobrze ukazane w utworze drugim "Afrovibes”, gdzie rytm stopniowo znajduje swoje miejsce pomiędzy subtelnymi i romantycznymi dźwiękami pianina. Zanika on na chwilę by oddać miejsce dla części obrazowej oraz sonorycznej, zostawiając słuchacza z całą gamą odczuć.
Następnie utwór ucicha na chwilę, byśmy posłuchali klasycznego solo piano. Ucicha ponownie, by ostatecznie powrócić w pełnej krasie z udziałem pianina i rytmu w ich szczęśliwym, ponownym połączeniu. 
Humor oraz zabawa są ważną częścią muzyki Włodka Gulgowskiego. Uwielbia on balansować pomiędzy dwoma zupełnie róznymi stylami i wtedy powaga traci swoje znaczenie.
Niech to muzyka zajmuję się nieskończoną głębią ludzkiego umysłu…

PONAD NIESKOŃCZONOŚCIĄ JEST JEDNOSTKA, KTÓRA MOŻE, BĄDŹ MOŻE NIE ISTNIEĆ. 
ONA WYSTĘPUJE JEDYNIE W NASZYM UMYŚLE.
CZY NASZA EGZYSTENCJA W WSZECHŚWIECIE JEST STWORZONA PRZEZ UMYSŁY INNYCH CYWILIZACJI? 

English:

“IN THE INTERSECTION BETWEEN JAZZ AND CLASSICAL MUSIC UNFOLDS 
  AN AMBIGUOUS AND FASCINATING SPACE OF ITS OWN...”BEYOND INFINITY”

WLODEK GULGOWSKI
BEYOND INFINITY
Wlodek Gulgowski’s music won’t leave you indifferent. He offers many starting points for your perceptual associations and references. It is very rich artistically, pianisticallyand emotionally.
After musical studies he dedicated himself to improvisation and jazz, highly accredited in the jazz-fusion, with many succesful and influential albums,
his works remained to be consistently influenced by classical music.
It is clearly expressed on the truck nr 2 ”Afrovibes”, where the rhythm is gradually finding it`s place inbetween the subtile and romantic piano lines. It calms down for a while to give place for sonoric and picturesque part, leaving the listener to choose his own perceptual references.
It bursts into beautiful classical piano solo, calms down for a while, finally to be rejoin withthe piano again -this time- in full co-operation in a happy and joyfull rhythmical reunion.
Humor and joy are important parts of Wlodek Gulgowski music. He likes to oscillate between two extreme pools where serierousness becomes the opposite.
Let the music explain the infinite depthof the human mind...

“BEYOND INFINITY IS AN ENTITY THAT MAY OR MAY NOT EXIST.
  IT ONLY EXIST IN OUR MINDS.
IS OUR EXISTENCE IN THE UNIVERSE CREATED BY THE MINDS OF OTHERCIVILISATIONS..?

____________________________________________

Od kilku lat LongPlay patronuje nie tylko wielu festiwalom, koncertom i wydarzeniom muzycznym, ale też wydawnictwom fonograficznym. Logo portalu znajdziecie na okładkach płyt takich wytwórni jak m.in. DUX, Soliton, Chopin University Press czy Phasma-Music. LongPlay z dumą przyczynia się do popularyzacji aktualnie ukazujących się płyt zarówno z nagraniami muzyki klasycznej jak jazzowej. Na płytach objętych patronatem przez portal znajdziecie najwyższej jakości nagrania muzyki klasycznej: znakomite wykonania ponadczasowych dzieł takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Schumann, Bach, Szostakowicz, Britten, Bartok, czy Sibelius, oraz szeroko rozumianą muzykę współczesną zarówno wielkich mistrzów (Penderecki, H.M.Górecki), jak młodych kompozytorów. Pośród kilkudziesięciu wydanych jak dotąd albumów ze znakiem jakości: LongPlay, dużą część zajmują płyty z muzyką jazzową. To zarówno debiutanckie albumy młodych artystów, jak płyty z nagraniami od lat cenionych jazzmanów.
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ