PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2019/07/23

On The Trail




Kolejnym po "Fantasía Ibérica" (2016) albumem wyśmienitego gitarzysty klasycznego, urodzonego w 1984 roku kompozytora, a także pedagoga związanego z Akademią Muzyczną w Łodzi Macieja Staszewskiego, jest w pełni autorska płyta "On The Trail". Album nagrany został z towarzyszeniem Orkiestry Smyczkowej Primuz pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka. Program wypełniają utwory skomponowane w latach 2003-2018, co biorąc pod uwagę młody wiek artysty, jest szerokim przekrojem jego twórczości kompozytorskiej. Spoiwem łączącym poszczególne utwory i myślą przewodnią albumu, jest piękno zaklęte w polskich górach.
Album ukazał się 8 marca 2019.
Robert Ratajczak


___________________________________________
Maciej Staszewski: On The Trail
CD 2018, DUX 1519

program:

  1. Concertino na gitarę i orkiestrę smyczkową

Sonitus Noctis na gitarę:
  2. Lento
  3. Presto
  4. Scherzo

Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową 
  5. Allegro
  6. Largo
  7. Fantazja

  8. Alcázar na gitarę

Koncert na gitarę i orkiestrę kameralną:
  9.
10. II
11. III

12. On the Trail na gitarę

wykonawcy:
Maciej Staszewski - gitara
Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ Akademii Muzycznej w Łodzi
dyrygent: Łukasz Błaszczyk
___________________________________________



tekst wydawcy:

Urodzony w 1984 r. w Łodzi Maciej Staszewski to wszechstronny artysta, potrafiący świadomie łączyć swoje kompozytorskie zainteresowania z karierą instrumentalisty. Staszewski studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasach prof. Jerzego Nalepki (gitara klasyczna) oraz prof. Jerzego Bauera (kompozycja). Wielokrotnie występował na renomowanych festiwalach muzycznych, m. in: na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień oraz na Światowych Dniach Muzyki ISCM.
Tytuł albumu pochodzi z najnowszego utworu Macieja Staszewskiego - napisanej w połowie 2018 roku miniatury "On the Trail". Wieloznaczność tego sformułowania daje możliwość mnogich interpretacji. Ważnym motywem łączącym utwory z różnych lat są inspiracje polskimi górami, podobnie jak chropawy liryzm melodii, upodobanie do współ­brzmień kwartowo-sekundowych i złożona tkanka rytmiczna, bogata w nieregularne rytmy, zmienne akcenty, synkopy i zabiegi polimetryczne.