Kiedy w roku 2013 trio RGG opuścił pianista Przemysław Raminiak, wielu miłośników jazzu z niepokojem postrzegało przyszłość formacji. Tymczasem kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk wraz z nowym muzykiem Łukaszem Ojdana, wzięli przysłowiowy "drugi oddech", a kolejne ich projekty potwierdziły nieustający potencjał i siłę muzyki RGG. Najpierw był album inspirowany twórczością Karola Szymanowskiego ("Szymanowski", 2013), później wydana przez prestiżową wytwórnię Okeh Records płyta "Aura" (2015), a w marcu br. w ramach reaktywowanej przed kilku laty kultowej serii „Polish Jazz” pod numerem 81 ukazał się album:"Memento".
Tytuł płyty jest nawiązaniem do doświadczeń artystycznych nabytych podczas współpracy muzyków z rozmaitymi artystami europejskimi, jak m.in. Tomasz Stańko, Evan Parker, Trevor Watts, Samuel Blaser czy Verneri Pohjola, a zarazem swego rodzaju podsumowaniem drogi jaką zespół obrał podczas pracy nad albumem "Aura”.
Wyjątkowość RGG polega na pełnej demokracji składu, w którym każdy muzyk w równej mierze decyduje o ostatecznym przekazie muzycznym i klimacie każdego z utworów. Formuła: fortepian-bas-perkusja, najczęściej kojarzona jest z pianistą i mniej lub bardziej kreatywnej towarzyszącej mu sekcji rytmicznej. Tymczasem od samego początku swej działalności RGG wypracowało własną, niepowtarzalną specyfikę bazującą na potencjale każdego z instrumentalistów.
Ukazanie się "Memento" okazało się doskonałą okazją do odbycia wyczekiwanego przez miłośników tria tournee. Jednym z koncertów zespołu, na którym zaprezentowany został nowy materiał był występ 6 kwietnia w ramach cyklu JazZamek w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu, który odbył się pod patronatem LongPlay (LINK).
Album ukazał się 15 marca 2019.
Robert Ratajczak
fot.Marta Ratajczak |
___________________________________________
RGG: Memento
CD 2019, Warner Music 01902 9 54759 3 2
program:
1. Tenderness
2. Chronology
3. Elleve
4. Monachium
5. Versus
6. Ellipsis
7. Hombre con Sombrero
8. Furiant
9. We śnie
10. Szeroka woda
11. Three Pieces in Old Style
12. Gloria Tibi Domine
personel:
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
___________________________________________
materiały wydawcy:
RGG jest zespołem osadzonym na rynku od 18 lat z dotychczasowym dorobkiem 7 płyt. W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej, o proweniencji europejskiej.
Tytuł „Memento” należy rozumieć jako „Pamiątka”. Nawiązuje do doświadczeń artystycznych wynikłych z obcowania z ekspresją artystów europejskich zapraszanych do współpracy z zespołem. To wspomnienie drogi od wydania płyty „Aura” poprzez wydawnictwa z udziałem Evana Parkera i Trevora Wattsa, a także Verneriego Pohjoli i Samuela Blasera. Szczególnie ważny był także dwuletni okres współpracy z Tomaszem Stańko, co znalazło swój ślad na płycie (utwór „Hombre con sombrero” jest mocno inspirowany Stańkowymi kompozycjami i jego smakiem harmonicznym). Oprócz oryginalnych kompozycji członków zespołu są także parafrazy „Chronology” Ornette’a Colemana, „Trzech utworów w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz „Gloria Tibi Domine” Jacka Gałuszki.
"Memento jest pamiątką po tym, jakie RGG było kiedyś, a każdy krok przed siebie zapisuje zupełnie nowy rozdział w artystycznej drodze tej formacji" – mówi kontrabasista Maciej Garbowski.
fot. Kasia Idźkowska |
RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Ale przecież RGG to zespół jazzowy, a jazz to, w ogromnym skrócie: improwizacja + timing + interakcja. I każdy z tych elementów jest na płycie obecny, choć niekiedy w wymiarze ograniczonym, by nie rzec ascetycznym. Muzycy nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami. Na tym polega m.in. wartość tej płyty, która nawiązuje, sugeruje, inspiruje i podpowiada, pozostawiając resztę odbiorcom.
To album, który zaprasza do innego przeżywania czasu muzycznego, bez konieczności szczególnego erudycyjnego przygotowania, także gdy idzie o jazz. Cała reszta zależy od nas. Jest tu wiele chwil, które po wysłuchaniu zapadną głęboko w pamięć.
"To muzyka trzech przyjaciół idących wspólnie muzyczną drogą spełniając marzenia" – podkreśla zespół.