PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2023/06/28

Nowości i zapowiedzi płytowe z RecArt: Palester, Bach, Telemann



Płyty wydawane nakładem wytwórni RecArt trafiają nie tylko do polskich melomanów, ale też za sprawą prestiżowej na rynku muzyki klasycznej firmy Naxos, do odbiorców m.in. w Niemczech, Francji czy Anglii.
Ciekawy dobór repertuaru, znakomite wykonania i najwyższa jakość dźwięku, sprawiają iż płyty z charakterystycznym logo RecArt cieszą się ogromnym zainteresowaniem miłośników muzyki.
W najnowszej ofercie wytwórni znajdziemy dwa wyjątkowo ciekawe albumy.


Jakub Tchorzewski
Roman Palester - Muzyka fortepianowa 2

Pianista Jakub Tchorzewski występował w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych.
Od kilkunastu lat mieszka we Włoszech, gdzie był zapraszany do udziału w tak prestiżowych festiwalach muzycznych jak: Biennale Musica w Wenecji, Serate Musicali w Mediolanie, Bologna Festival, czy Nuova Consonanza w Rzymie.
Do najważniejszych występów na Półwyspie Apenińskim zalicza również koncert w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie, siedzibie Prezydenta Republiki Włoch, transmitowany przez RAI Radio 3 oraz wielokrotny udział w szeregu festiwali organizowanych przez Teatro La Fenice w Wenecji.
Pomimo emigracji, pianista nie traci kontaktu z Ojczyzną, występując w Filharmonii Narodowej w Warszawie, na festiwalach muzyki współczesnej Poznańska Wiosna i Warszawska Jesień, na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także podczas Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.
Muzyka Romana Palestra zajmuje szczególne miejsce w dorobku artysty; komplet jego utworów na fortepian solo, zarejestrował jako pierwszy pianista w historii fonografii.
Roman Palester (1907-1989) był jednym z pierwszych wybitnych polskich twórców muzyki filmowej, który stworzył oprawę do takich obrazów jak "Dziewczęta z Nowolipek" (1937), "Zakazane piosenki" (1946), "Ostatni etap" (1948), "Ulica Graniczna" (1948) czy "Miasto nieujarzmione" (1950).
Warto wiedzieć, iż nazwisko Romana Palestra ze względu na jego współpracę z Radiem Wolna Europa zniknęło z jakichkolwiek publikacji i słowników muzycznych, a cenzurę zniesiono dopiero w roku 1977.
Dziś powszechnie uważany jest za czołowego kompozytora polskiego XX wieku, którego nazwisko wymieniane jest jednym tchem obok Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Andrzeja Panufnika.


Trés Animé
Bach & Telemann
PREMIERA 7 LIPCA

Trés Animé to zespół muzyki dawnej, stworzony w 2016 roku przez cztery poznanianki.
Jako solistki i kameralistki zdobywały swoje umiejętności na renomowanych polskich oraz zagranicznych uczelniach muzycznych oraz brały udział w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych specjalistów, zajmujących się wykonawstwem muzyki dawnej.
Uzyskiwały wysokie noty na międzynarodowych konkursach, takich jak: Biagio Marini Competition w Neuburgu, Göttingen Händel Competition, czy International van Wassenaer Competition w Utrechcie.
Trés Animé chętnie współpracuje z innymi instrumentalistami, wokalistami oraz tancerzami.
Muzyka jest i zawsze była potężnym środkiem wyrazu i komunikacji, przekraczającym granice narodowe.
Nie inaczej jest w przypadku twórczości Johanna Sebastiana Bacha i Georga Philippa Telemanna.
Kompozytorzy ci wykorzystywali w swych dziełach nie tylko rodzimy styl niemiecki.
Jak wielu im współczesnych, czerpali także z innych ośrodków muzycznej mapy XVIII- wiecznej Europy, takich jak Włochy czy Francja.
Ich dzieła stanowiły ważną część ówczesnej sceny muzycznej i po dziś dzień uważane są za kwintesencję europejskiej muzyki barokowej.