PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/11/19

"Msza dziecięca" i inne utwory Stanisława Moryto na nowej płycie

 

„Stanisław Moryto tworzył piękną muzykę z godną podziwu uczciwością. Pokazują to pozbawione patosu tytuły jego kompozycji, pokłady muzycznej uczciwości odnajdujemy też w starannie skreślonych rękopisach, reprezentujących doskonały warsztat kompozytorski oraz wnikliwe studium możliwości wykonawczych i brzmieniowych obranego medium muzycznego. […] Pisząc muzykę, nie kreował własnego wizerunku, lecz budował relacje z licznym gronem oddanych mu przyjaciół, kolegów, podopiecznych, nade wszystko zaś słuchaczy. Czynił to w sposób równie piękny, co prostolinijny” (Karolina Mika).
Zebrane na wydanej przez Chopin University Press płycie "Moryto - Msza dziecięca" utwory – kompozycje Stanisława Moryto sakralne na głosy żeńskie i organy, łączy wspomnienie zarówno wybitnego twórcy, jak i wspaniałego człowieka.
Album otwiera premierowa rejestracja "Mszy dziecięcej" na chór żeński, głosy solowe i organy, napisanej dla spiritus movens nagrania – Karoliny Miki.
Premierowo zostały także zarejestrowane "Litania" na sopran, alt, chór żeński i organy oraz odnalezione po latach "Cantio polonica II" na organy.
Repertuar dopełniają  pierwsze "Cantio polonica" i "Veni Creator" na organy oraz "Ave Maria" na chór żeński.
Mika, która występuje w podwójnej roli – dyrygentki i organistki, zaprosiła do współpracy solistki: Sylwię Stępień, Katarzynę Borutę i Ewelinę Rzezińską oraz ucznia i przyjaciela Moryty – Michała Sławeckiego.
Partie chóralne wykonał prowadzony przez artystkę Kameralny Zespół Wokalny "Mimesis".
Nagrania zrealizowali Jakub Garbacz i Przemysław Kunda.
„Dotykając tej twórczości nie sposób uniknąć wrażenia, że obcuje się z czymś nie tylko pięknym, lecz także prawdziwym, mądrym i dobrym – takim właśnie, jakim był Stanisław Moryto” (Mika).
tekst wydawcy
Album ukazał się 17 listopada.

fot.A.Moryto/Chopin University Press
Wybitny kompozytor, organista i pedagog Stanisław Moryto (1947-2018) był nie tylko wszechstronnym artystą, ale też współtwórcą narodowych instytucji kultury i skoncentrowanym na polskiej muzyce organowej wydawcą. W latach 2005–2012 pełnił też stanowisko rektora Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dorobek kompozytorski Stanisława Moryto obejmuje liczne utwory smyczkowe, chóralne, pieśni i koncerty na orkiestrę. W roku 2017 wybór jego kompozycji, pośród których znalazły się miniatury smyczkowe, cykl pieśni nawiązujących do folkloru kurpiowskiego, suita smyczkowa oraz Koncert na perkusję, harfę i orkiestrę smyczkową, ukazał się na wydanej nakładem wytwórni DUX, monograficznej płycie nagranej przez sopranistkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział, harfistkę Annę Sikorzak-Olek, perkusistę Stanisława Skoczyńskiego i muzyków Filharmonii Kameralnej w Łomży pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego ("Stanisław Moryto", 2016). Z kolei w roku 2019 wytwórnia Requiem Records opublikowała dedykowany artyście przez akordeonistów Elżbietę Rosińską, Krzysztofa Olczaka i Pawła Zagańczyka oraz perkusistę Mirosława Adrjanczyka album "A tre" zawierający tytułową kompozycję na dwa akordeony i instr. perkusyjne z 1984 roku.
Wyjątkową pozycją fonograficzną prezentującą wszechstronność kompozytorską Stanisława Moryto jest wydana dwa lata po śmierci artysty płyta "In Memoriam", nagrana przez Warszawski Chór Chłopięcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyr. Jakuba Michała Hutka i organistę Adama Kowalskiego.
Kolejną pozycją fonograficzną w całości wypełnioną utworami kompozytora jaka ukazała się nakładem Chopin University Press, był album "Solo and Chamber Works" przygotowany z okazji odbywającego się w dniach 14-18 września 35. Legnickiego Conversatorium Organowego, którego patronem jest Stanisław Moryto.
Najnowszą pozycją monograficzną kompozytora jest płyta "Msza dziecięca" zawierająca kompozycje sakralne na głosy żeńskie i organy.