PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/06/10

Dziś rusza Ethno Port Poznań 2022!

 

ETHNO PORT POZNAŃ 2022
Centrum Kultury ZAMEK
10-12.06

Napływające w ostatnich tygodniach wiadomości z Ukrainy przytłaczają. Okrucieństwo, śmierć i przemoc są obezwładniające – burzą komfort bezpiecznego życia. Porażają, budząc poczucie naszej bezradności wobec zła. Prowokują też do odpowiedzi na pytania – czy jest to właściwy czas na świętowanie i wspólną zabawę? Czy wypada zajmować się inną aktywnością niż pomoc naszym sąsiadom?
Rozważając argumenty za i przeciw doszliśmy do wniosku, że zaproszenie publiczności na kolejny ETHNO PORT POZNAŃ jest właściwym działaniem. Nasz Festiwal nigdy nie był prostym zbiorem koncertów. Jego sens i przesłanie leżą dużo głębiej, opierając się dokładnie na tych wartościach, przeciwko którym toczy się wojna za naszą wschodnią granicą. W świecie agresorów nie ma przecież miejsca na inność i różnorodność. Nie można być wolnym, otwartym, ciekawym obcych, a także równoprawnie szanowanych kultur. 
Walka z „putynizacją”, obecną w naszej codzienności i niekoniecznie przejawiającą się bezpośrednią przemocą, jest naszą powinnością. Tak samo walka z pełnym pogardy językiem nienawiści i w obronie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do wolnej i nieskrępowanej kreacji artystycznej. 
Dlatego kolejna 15. edycja Ethno Port Poznań odbędzie się w starym, kojarzonym z imprezą, czerwcowym terminie. Na dwóch festiwalowych scenach usłyszymy artystów pochodzących z najróżniejszych zakątków świata, a wśród nich specjalne miejsce zarezerwowaliśmy dla muzyków z Ukrainy.
Potrzebne są nam nadzieja, wytchnienie i ukojenie. Trzy festiwalowe dni na pewno będą czasem wspólnej fascynacji pięknem i harmonią. W trakcie 3 dni na 2 scenach zagra 11 zespołów z najróżniejszych zakątków świata.

Szczegółowy program Wydarzenia oraz wiele praktycznych informacji dotyczących tegorocznej edycji Ethno Port Poznań znajdziecie:

Poniżej program koncertowy pierwszego dnia Ethno Port Poznań (piątek, 10 czerwca), oraz krótkie biogramy artystów którzy wystąpią w piątek w Sali Wielkiej i na Dziedzińcu Różanym CK Zamek w Poznaniu.

* godz.18:00 - Sala Wielka: Trad.Attack! (Estonia)

Zaklęcia, którymi człowiek od wieków starał się wpływać na siły natury, imitacja odgłosów zwierząt, tańce obrzędowe, opowiadanie lokalnych dziejów śpiewem – to muzyczny świat, którym zachwyciła się przed kilku laty trójka estońskich artystów, i który postanowiła zaczarować na nowo.
Trad.Attack! to efekt fascynacji tym, co stare, mistyczne i magiczne, a jednocześnie rzucenie wyzwania tradycji i wyzwolenie zapomnianych emocji w estetyce współczesnego rocka, elektroniki i popu, z nutką sentymentu do brzmień lat 80. Siłą zespołu jest jego różnorodny język muzyczny i nieprzeciętna energia.
Z bogatej palety brzmień Trad.Attack! na pierwszy plan wysuwa się dźwięk estońskich dud torupill, nieodłącznego elementu tradycyjnej muzyki tanecznej z północnej i zachodniej części kraju. Podczas obrzędu dudziarz stawał zwyczajowo na czele korowodu, a silne, przeciągłe brzmienie torupill wprowadzało tancerzy w szalony, rytualny trans.

* godz. 20:00 - Dziedziniec Zamkowy: Michal Noga Band (Słowacja)

Michal Noga pochodzi z Koszyc, z południowo-wschodniej części Słowacji. W świat muzyki tradycyjnej wkroczył już jako kilkulatek, a zbliżając się do pełnoletności dzielił scenę z wytrawnymi słowackimi muzykantami. Powiedzieć o nim, że jest ambasadorem wiejskiego grania, to nic nie powiedzieć. To człowiek instytucja – skrzypek, kompozytor, nauczyciel, etnolog i propagator kultury tradycyjnej.
Béla Bartók, badacz środkowoeuropejskiej muzyki ludowej i znany kompozytor, pisał w 1911 roku, że największym bogactwem Słowaków jest ich rodzimy folklor. Noga ma tę niezwykłą umiejętność przekazywania, w scenicznym kontekście, charakterystycznego dla nich muzycznego żywiołu. Zrodzony jest on ze splotu lokalnych form z melodiami i brzmieniami zaczerpniętymi z kultury węgierskiej, romskiej, polskiej czy ukraińskiej.
Zespół Michala Nogi to grupa doskonałych interpretatorów ludowych tradycji. Ich wirtuozowskie skrzypcowe improwizacje, budowane w odniesieniu do meandrującej linii kontrabasu i przy energetycznym wsparciu cymbałów, powodują u słuchaczy zawrót głowy, a ciała zachęcają do puszczenia się w taneczny wir.

* godz.22:00 - Sala Wielka: Fanfara Station (Tunezja/USA/Włochy)

Fanfara to krótka melodia używana jako sygnał do rozpoczęcia ceremoniału dworskiego, walki czy polowania, grana na blaszanych instrumentach dętych, zwykle z towarzyszeniem perkusji. To również, zwłaszcza na południu Europy, określenie zespołu złożonego z takich instrumentów. Nazwa fanfara pochodzi prawdopodobnie od arabskiego anfár, oznaczającego trąbkę.
Fanfara Station, wykorzystując potencjał elektroniki i spory arsenał instrumentów, zamyka tę koncepcję w formacie ekstrawaganckiego trio. Grają głośno, z humorem i smakiem, sięgając po zaskakujące zestawy brzmień, a strukturę pełną sampli i pętli, tworzonych na żywo, oplatają odważnymi improwizacjami.
Marzouk Mejri – wokalista i perkusista pochodzący z Tunezji, Charles Ferris – Amerykanin grający na puzonie i trąbce oraz Ghiaccioli & Branzini – włoski producent, swoją muzyką składają hołd kulturom Bliskiego Wschodu, Maghrebu i Bałkanów. Wprowadzają je w taneczną przestrzeń elektroniki XXI wieku.

teksty i fot.: materiały prasowe