PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/11/06

Utwory solowe i kameralne Stanisława Moryto


 
Wybitny kompozytor, organista i pedagog Stanisław Moryto (1947-2018) był nie tylko wszechstronnym artystą, ale też współtwórcą narodowych instytucji kultury i skoncentrowanym na polskiej muzyce organowej wydawcą.
W latach 2005–2012 pełnił też stanowisko rektora Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dorobek kompozytorski Stanisława Moryto obejmuje liczne utwory smyczkowe, chóralne, pieśni i koncerty na orkiestrę.
W roku 2017 wybór jego kompozycji ukazał się na wydanej nakładem wytwórni DUX, monograficznej płycie nagranej przez sopranistkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział, harfistkę Annę Sikorzak-Olek, perkusistę Stanisława Skoczyńskiego i muzyków Filharmonii Kameralnej w Łomży pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego ("Stanisław Moryto", 2016).
Z kolei w roku 2019 wytwórnia Requiem Records opublikowała dedykowany artyście przez akordeonistów Elżbietę Rosińską, Krzysztofa Olczaka i Pawła Zagańczyka oraz perkusistę Mirosława Adrjanczyka album "A tre".
Wyjątkową pozycją fonograficzną prezentującą wszechstronność kompozytorską Stanisława Moryto jest wydana pod patronatem LongPlay przez Chopin University Press dwa lata po śmierci artysty płyta "In Memoriam" (2020), nagrana przez Warszawski Chór Chłopięcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyr. Jakuba Michała Hutka i organistę Adama Kowalskiego.
 
fot.Chopin University Press

Kolejną pozycją fonograficzną w całości wypełnioną utworami kompozytora jaka ukazała się nakładem Chopin University Press, jest album przygotowany z okazji odbywającego się w dniach 14-18 września 35. Legnickiego Conversatorium Organowego, którego patronem jest Stanisław Moryto.
W programie 55-minutowego albumu "Stanisław Moryto - Solo & Chamber Works" znalazły się utwory stricte akordeonowe ("A tre", "Conductus", "A due" i "E-la"), "Tryglif" na flet, gitarę i akordeon, cykl pieśni Stanisława Moryto do słów Tadeusza Kobierzyckiego na głos żeński i akordeon, oraz "Canto" na puzon i organy i "Koło" na saksofon solo.
Kompozycje "Canto" i "Tryglif" zarejestrowane zostały po raz pierwszy, będąc zarazem światowymi premierami fonograficznymi na tym albumie.
Program zarejestrowany został przez grono znakomitych artystów: związanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie: Klaudiusza Barana (akordeon) i Pawła Gusnara (saksofon), oraz Michała Sławeckiego (organy), Joannę Freszel (sopran), Karola Gajdę (puzon), Rafała Grząkę (akordeon), Mateusza Kowalskiego (gitara), Marię Peradzyńską-Filip (flet) i Miłosza Pękalę (perkusja).
Premiera koncertowa: 14-18 września.
Premiera handlowa: 8 października.
Robert Ratajczak

_____________________________________________

 
 
Stanisław Moryto - Solo & Chamber Works
CD 2021, Chopin University Press UMFCD 156

program:
  1. A tre na dwa akordeony i perkusję
  2. Koło na saksofon
  3. Conductus na dwa akordeony i organy
  4. A due na dwa akordeony
  5. E-la na akordeon solo
  6. Canto na puzon i organy
  7. Tryglif na flet, gitarę i akordeon
Pięć pieśni do słów Tadeusza Kobierzyckiego na głos żeński i akordeon:
  8. 1.Twoje serce
  9. 2.Tam
10. 3.Dotknij tej zieleni
11. 4.Idziesz swoją drogą
12. 5.Weź ode mnie

wykonawcy:
Klaudiusz Baran, Rafał Grząka - akordeon
Joanna Freszel - sopran
Karol Hajda - puzon
Paweł Gusnar - saksofon
Mateusz Kowalski - gitara
Maria Peradzyńska-Filip - flet
Miłosz Pękala - perkusja
Michał Sławecki - organy
_____________________________________________  
 
tekst wydawcy:
 
Album został przygotowany z myślą o jubileuszowym, 35. Legnickim Conversatorium Organowym im. prof. Stanisława Moryty. Repertuar płyty obejmuje wszystkie utwory akordeonowe patrona festiwalu (w tym dwa – Tryglif na flet, gitarę i akordeon oraz Pięć pieśni do słów Tadeusza Kobierzyckiego na głos żeński i akordeon – zarejestrowane po raz pierwszy), premierę fonograficzną Canto na puzon i organy, a także prawykonane przez Pawła Gusnara dopiero w 2020 roku – podczas ConversatoriumKoło na saksofon. Niemal wszystkie z wybranych kompozycji rozbrzmiewały podczas conversatoryjnych koncertów; część z nich znalazła stałe miejsce w repertuarze wielu solistów i kameralistów.
Na płycie znalazły się interpretacje znakomitych artystów: rektorów UMFC – Klaudiusza Barana (akordeon) i Pawła Gusnara (saksofon), dyrektora artystycznego Conversatorium – Michała Sławeckiego (organy), a także Joanny Freszel (sopran), Karola Gajdy (puzon), Rafała Grząki (akordeon), Mateusza Kowalskiego (gitara), Marii Peradzyńskiej-Filip (flet) i Miłosza Pękali (perkusja). Nagranie zrealizowali Katarzyna Rakowiecka-Rojsza oraz Małgorzata i Igor Szymańscy.
Stanisław Moryto wielokrotnie podkreślał, że stara się porozumiewać językiem duszy. Jego muzyka wciąż na nowo inspiruje i przemawia do znakomitych artystów. Za pośrednictwem ich kunsztu i szczerości wypowiedzi dociera do wszystkich, którzy chcą ją odkrywać i poszukiwać wszystkiego, co ważne, wartościowe i ponadczasowe.