PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/05/19

JazZamek #34: Weezdob Collective "Komeda, Ostatnia Retrospekcja”

 
Po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią, kolejnym koncertem z cyklu JazZamek odbywającego się w CK Zamek w Poznaniu będzie występ formacji Weezdob Collective.
Założona w 2014 roku poznańska grupa niemal od początku swego istnienia szturmem zdobyła najróżniejsze nagrody i wyróżnienia (m.in. Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa czy Blue Note Poznań Competition). Uwagę zwraca nietypowe instrumentarium kwintetu, w którym zamiast fortepianu pojawia się gitara, a obok saksofonów (tenorowego i sopranowego) - częściej kojarzona z bluesem niż muzyką jazzową harmonijka ustna. To właśnie charakterystyczne brzmienie połączone z ciekawymi autorskimi kompozycjami, oryginalną koncepcją muzycznego przekazu i znakomitym warsztatem instrumentalistów tworzących kwintet, stanowią o sile Weezdob Collective.
W skład grupy wchodzą starannie wykształceni w Polsce, Niemczech, Holandii i Danii, młodzi instrumentaliści, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej naznaczonej wielkim szacunkiem dla jazzowej tradycji. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka i gitarzystę Piotra Scholza. Poza nimi skład Weezdob Collective tworzą Kacper Smoliński (harmonijka ustna), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja). W muzyce zespołu odnajdziemy ślady inspiracji muzyką ludową, dziełami klasyków, a przede wszystkim dokonaniami wielkich jazzowych mistrzów.
W 2015 roku po sukcesie grupy na Lotos Jazz Festival, ukazała się koncertowa płyta "Live at Radio Katowice", sygnalizująca iż mamy do czynienia z formacją nietuzinkową, oryginalną i nie podlegającą jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Rok 2018 przyniósł pierwszą studyjną płytę zespołu, którą był wydany pod patronatem LongPlay koncepcyjny album "Star Cadillac". Słuchowisko poświęcone
Krzysztofowi Komedzie "Komeda, Ostatnia Retrospekcja" wypełniające kolejną płytę grupy to forma odwołująca się do tradycji zapoczątkowanej przez Charlesa Mingusa ("The Clown"), wymagającej od artystów perfekcyjnego zgrania muzyki z tekstem i oddania emocji towarzyszącym czytanym opowieściom.  Młodzi muzycy poprosili o współpracę pasierba Komedy Tomasza Lacha, który przygotował teksty będące jego wspomnieniami, historiami oraz uczuciami związanymi z postacią ojczyma. Tekst czytany przez aktora Mariusza Zaniewskiego, przeplatany jest na płycie nowymi kompozycjami muzyków Weezdob Collective utrzymanymi w komedowskim duchu.
Właśnie te kompozycje usłyszymy podczas koncertu zespołu, jaki odbędzie się w ostatnią niedzielę maja.w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu.

Robert Ratajczak

JazZamek #34
30.05. g. 19 | „Komeda, Ostatnia Retrospekcja” –Weezdob Collective
Sala Wielka CK ZAMEK w Poznaniu
bilety: 40 zł

tekst prasowy:
 
We wtorek 27.04. obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy. W ramach długo wyczekiwanego występu z cyklu JazZamek wybrzmi muzyka zespołu Weezdob Collective z albumu-słuchowiska „Komeda, Ostatnia Retrospekcja”. Jest to intrygująca, przejmująca opowieść dotycząca ostatnich momentów życia Krzysztofa Komedy. Poruszająca historia napisana przez Tomasza Lacha oraz wzbogacona o oryginalną muzykę z nietypowym instrumentarium, jaką tworzy Weezdob Collective, stanowi zupełnie nowe, dotąd nieznane spojrzenie na historię wybitnego kompozytora i pianisty (podczas koncertu w Zamku nie usłyszymy warstwy tekstowej projektu).

Weezdob Collective to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce. Powstał w 2014 roku. Artyści zaliczani są do czołówki najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którzy indywidualnie są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolektyw zdobył m.in.: GRAND PRIX na 54. Festiwalu Jazz nad Odrą, GRAND PRIX na Lotos Jazz Festival17. Bielska Zadymka Jazzowa, GRAND PRIX konkursu Jazz Fruit na MladiLadi Jazz Festival w Pradze, GRAND PRIX XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, GRAND PRIX na Blue Note Poznań Competition 2015. Był pozytywnie oceniany przez takie autorytety muzyki jazzowej jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski, a Piotr Scholz został w marcu br. laureatem nagrody artystycznej Głosu Wielkopolskiego Medal Młodej Sztuki. Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Cechą szczególną formacji jest niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary, będące jedyną taką propozycją na polskiej scenie muzycznej.

Wystąpią:
Kacper Smoliński – harmonijka
Kuba Marciniak – saksofon, klarnet
Piotr Scholz – gitara
Damian Kostka – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja