PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/07/30

Two Hearts




Urodzony w 1956 roku w Szwecji Ulf Johansson Werre, to muzyk od lat 70-tych z powodzeniem działający na światowej jazzowej scenie. Gra na fortepianie, puzonie, śpiewa oraz komponuje, prowadząc rozmaite formacje; od kameralnych składów po jazzowe orkiestry i big bandy. Na koncie ma około 40. autorskich albumów zrealizowanych w różnych konstelacjach i współpracę z niezliczoną ilością artystów związanych z rozmaitymi nurtami, począwszy od nowoorleańskiego jazzu, poprzez mainstream, free jazz, a na eksperymentach z artystami hip hopowymi zakończywszy.
W roku 2017 Ulf Johansson Werre pojawił się na Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie nawiązał liczne kontakty z polskimi muzykami. Zaowocowało to kolejną wizytą kreatywnego muzyka na tym festiwalu w roku 2019.
Wówczas to właśnie przygotował program oparty na jazzowych transkrypcjach polskich i szwedzkich melodii ludowych.
Materiał ten zaprezentowany został publiczności w ramach specjalnego koncertu festiwalowego 6 września 2019 roku, w którym poza liderem udział wzięli polscy muzycy: poznański kontrabasista Zbigniew Wrombel i perkusista z Tomaszowa Mazowieckiego, Wojciech Lubczyński.
Koncert został zarejestrowany i kilka miesięcy później dzięki wytwórni For Tune trafił do nas pod postacią płyty "Two Hearts" firmowanej szyldem Ulf Johansson Werre Trio.
W programie obok nowych aranżacji szwedzkich melodii ludowych, znalazły się też jazzowe interpretacje tak znanych melodii jak kurpiowska "Cyraneczka", "W moim ogródeczku", "Cyt, cyt", "Dwa serduszka, cztery oczy" i "Wyszłabym za dziada".   
Płyta ukazała się 25 czerwca.
Robert Ratajczak

____________________________________________



Ulf Johansson Were Trio: Two Hearts
CD 2020, For Tune 0146 091

program:
  1. Cyraneczka
  2. Ack Värmeland, du sköna
  3. Cyt, cyt
  4. Jag vet en dejlig rosa
  5. W moim ogródeczku
  6. Polska efter Hööl-Olle
  7. Dwa serduszka, cztery oczy
  8. Visa fran Utanmyra
  9. Wyszłabym za dziada
10. Lapp-Nils polska

personel:
Ulf Johansson Werre – fortepian, puzon, wokal
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Wojciech Lubczyński – perkusja
____________________________________________



materiały promocyjne:

SZWEDZKO-POLSKIE SPOTKANIE MUZYKI LUDOWEJ I JAZZU  

Ulf Johansson Werre charyzmatyczny szwedzki multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog, absolwent  Royal Music Academy w Sztokholmie, a także stypendysta Uniwersytetu w Pittsburghu, gdzie kształcił się pod okiem Nathana Davisa i Kenny'ego Clarke'a. Grał u boku wybitnych muzyków jazzowych, m.in: Mela Lewisa, Hanka Crawforda, Jespera Thilo, Hacke Björkstena, Rolfa Ericsona, Bosse Broberga, Willie’ego Cooka,  Bernta Rosengrena. Studiował także medycynę na Uniwersytecie w Uppsali. Jako jedyny muzyk jazzowy w Szwecji posiada tytuł doctora honoris causa, który otrzymał za osiągnięcia w zakresie muzyki i medycyny. Oprócz prowadzenia Uppsala University Jazz Orchestra i występów na scenie, zajmuje się badaniami z obszaru medycyny: wpływem muzyki na zdrowie, a szczególnie oddziaływaniem różnych gatunków muzyki na ludzki mózg.
W ubiegłym roku na festiwalu w Tomaszowie Mazowieckim, pojawił się z projektem „Folk Songs", prezentując oryginalne jazzowe aranżacje szwedzkich i polskich melodii ludowych. Na scenie towarzyszyli mu znakomici polscy instrumentaliści: Zbigniew Wrombel (kontrabas) oraz Wojciech Lubczyński (perkusja). Płyta jest zapisem koncertu, który odbył się 6 września 2019 w ramach 4. edycji Love Polish Jazz Festival.


„W 2017 roku  po raz pierwszy zaproszono mnie na Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie nawiązałem nowe przyjaźnie zarówno z organizatorami, jak i polskimi muzykami, a serdeczne i profesjonalne przyjęcie wyzwoliło we mnie radość i poczucie artystycznej swobody w czasie festiwalowego koncertu. Dwa lata później zostałem zaszczycony ponownym zaproszeniem i poproszony o przygotowanie specjalnego projektu złożonego z polskich i szwedzkich melodii ludowych. Kiedy słuchałem przesłanych mi polskich utworów, poczułem, że odzwierciedlają one ciepło, którego doświadczyłem wcześniej. Znalazłem w nich czarującą słowiańską melancholię, która doskonale łączy się ze szwedzką muzyką ludową, mimo pewnych różnic w warstwie harmonicznej. Zainspirowało mnie to do przygotowania jazzowych aranżacji wybranych utworów specjalnie na festiwalowy koncert. Moja muzyczna fantazja przeniosła mnie w zupełnie nowe miejsca, a przy udziale towarzyszących mi wspaniałych muzyków, Zbyszka i Wojtka, koncert okazał się niesamowitym przeżyciem, szczęśliwie zachowanym w formie płyty, którą mają Państwo przed sobą. Pozostaje mi tylko wyrazić nadzieję, że również poczujecie radość i moc płynącą z tego koncertowego nagrania, które jest efektem doskonałej polsko-szwedzkiej muzycznej współpracy”. (Ulf Johansson Werre)
„Znakomite jazzowe wersje muzyki ludowej tworzone były wcześniej przez Jana Johanssona – szwedzką legendę fortepianu. Ta płyta zawiera niezwykle udane jazzowe adaptacje szwedzkich i polskich melodii ludowych stworzone przez Ulfa Johanssona Werre przy współudziale polskich muzyków. Na płycie możemy usłyszeć Ulfa na fortepianie i puzonie, Zbigniewa Wrombla na kontrabasie oraz Wojciecha Lubczyńskiego na perkusji. Muzyka, którą tworzą emanuje energią, fantazją i prawdziwym urzekającym swingiem. Tego wspaniale się słucha!”. (Hacke Björksten – szwedzka legenda jazzu, saksofonista tenorowy, kompozytor i bandleader)