środa, 29 lipca 2020

"Nasiona granatu"Opowieści antyczne związane z grecką mitologią, od zawsze cieszą się ogromną popularnością, zarówno przedstawione w fomie skierowanej do młodszego czytelnika jak podane w poważniejszych opracowaniach z myślą o dojrzałym odbiorcy.
Na przestrzeni wielu lat mity greckie posłużyły jako materiał do opowiadań rozmaitym autorom, którzy w różny sposób ukazywali znaczenia i przekazy zaklęte w tych fascynujących przypowieściach.
Za jedne z najciekawszych opracowań uważa się "Mity greckie" jednego z największych i najbardziej wpływowych twórców literatury amerykańskiej XIX wieku, Nathaniela Hawthorne'a (1804-1864), najbardziej znanego dzięki powieści "Szkarłatna litera".
To właśnie jego opowiadanie "Nasiona granatu" (w przekładzie Krystyny Tarnowskiej i Andrzeja Konarka z ilustracjami Józefa Wilkonia) oparte na greckiej mitologii, a pochodzące ze zbioru "Opowieści zaczarowanego lasu" wypełnia najnowszy, dziesiąty już tom serii "Mity greckie", który ukazał się nakładem Wydawnictwa BUKA radość słuchania.
Zestaw obejmuje 52-stronicową, bogato ilustrowaną książkę z pełnym tekstem opowiadania, oraz 2 płyty CD zawierające oprawioną muzyką opowieść czytaną przez Krzysztofa Tyńca.
Warto wspomnieć iż muzyka przygotowana została przez doskonale znanych miłośnikom muzyki etnicznej Macieja i Mateusza Rychłych.
Maciej Rychły (współzałożyciel legendarnego Kwartetu Jorgi i wirtuoz rozmaitych instrumentów piszczałkowych) wraz z grającym na gitarze synem Mateuszem (znanym z formacji Electric Cowboyz, uczniem m.in. Marka Raduli i Marka Napiórkowskiego), na co dzień tworzących duet The Roadhouse, zapewnili "Nasionom granatu" wyjątkowo atrakcyjną oprawę muzyczną.
Wydawnictwo ukazało się 22 lipca.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Mity greckie: Opowieści z zaczarowanego lasu
Nasiona granatu
2CD's 2020, Wydawnictwo BUKA buka CD48/49

program:
CD1
1. Matka Ceres bardzo kochała swoją córkę Prozerpinę...
2. - Co za głupiutke dziecko ze mnie!...
3. - Czemu się tak lękasz, moje śliczne dziecko?...
4. Wóz wjechał w bramę i król Pluton wydawał się bardzo zadowolony...
5. Oba smoki musiały mieć bardzo zwinne skrzydła...
CD2
1. I tak matka Ceres wędrowała dziewięć dni i dziewięć nocy...
2. Wyruszyły więc na poszukiwanie Febusa...
3. Któregoś dnia podczas teję wędrówki...
4. W końcu, gdy nie było już innej rady...
5. Wzięła więc granat do ręki i przysunęła do noska...

wykonawcy:
Krzysztof Tyniec - głos
Maciej Rychły - flety, gęśle kurpiowskie
Mateusz Rychły - mandolina, gitara, gęśle kurpiowskie, grzechotka
____________________________________________

tekst wydawcy:

'Matka Ceres bardzo kochała swoją córkę Prozerpinę i rzadko pozwalała jej samej wychodzić na łąki. Ale w chwili, kiedy zaczyna się moja opowieść, zacna niewiasta była bardzo zajęta, musiała bowiem doglądać pszenicy i kukurydzy, ryżu i jęczmienia, słowem, wszelkiego rodzaju plonów na calutkiej ziemi; a ponieważ pora roku jak nigdy się opóźniła, trzeba było tym bardziej przyśpieszyć dojrzewanie. Przeto matka Ceres włożyła turban zrobiony z maków (czyli z kwiatów, które zawsze nosiła), wsiadła do wozu zaprzężonego w dwa skrzydlate smoki i już miała wyruszyć w drogę..."
Posłuchaj dziesiątej "Opowieści z zaczarowanego lasu" o poszukiwaniu Prozerpiny uprowadzonej do podziemnego królestwa Plutona.

Wydanie obejmuje książkę zilustrowaną przez Józefa Wilkonia oraz 2 płyty CD z dźwiękową wersją mitu w interpretacji Krzysztofa Tyńca, bogato ilustrowaną muzycznie. Jest to więc historia do czytania, oglądania i słuchania, a tak podana mitologia pozostanie na długo w dziecięcej wyobraźni.

Opowieści z zaczarowanego lasu Nathaniela Hawthorne’a są piękną i bezpretensjonalną interpretacją mitologii. Wystrzegając się bombastycznego stylu, z dużym poczuciem humoru, autor prowadzi nas przez „zaczarowany las” – sugestywny, tajemniczy, zaludniony przez nimfy, fauny, bogów i herosów. Ten przystępny, przyjazny dzieciom tekst (nie wznawiany w Polsce od lat 20-stu i szczęśliwie „odkopany” przez Bukę!) zyskał nagle parę sprzymierzeńców – oto Jego Ilustratorska Wysokość Józef Wilkoń zgodził się namalować „las zaczarowany”, a Maciej Rychły z kwartetu Jorgi ilustruje go muzycznie (…) Amerykański XIX-wieczny romantyk powraca do naszych bibliotek w asyście Wilkonia, ozdobiony muzycznymi obrazami Rychłego, które sprawiają, że mitologia przemawia do wszystkich zmysłów. Próżność bogów z Olimpu zostaje zaspokojona” / Joanna Olech

W serii ukazały się: "Dziecięcy raj", "Głowa Meduzy", "Złotodajna moc", "Trzy złote jabłka", "Cudowny dzban", "Chimera", "Minotaur", "Zęby Smoka", "Pałac Kirke", "Nasiona granatu".
W przygotowaniu: "Pigmeje", "Złote runo".