21 lipca nakładem wytwórni SJ Records ukazał się 2-płytowy album firmowany nazwiskiem znakomitego kontrabasisty, kompozytora i historyka jazzu Jacka Niedzieli-Meiry.
Album "Partyturism" zawiera dwie suity nagrane z udziałem dużych orkiestr i muzyków jazzowych: "Sketches for Bass & Orchestra" (1 płyta) oraz zainspirowaną literaturą kolumbijskiego laureata Nobla Gabriela Garcii Marqueza: "Sceny z Macondo" (2 płyta).
Pierwsza suita to zupełnie nowe dzieło artysty, nagrane przez trio jazzowe (Wojciech Niedziela -fortepian, Jacek Niedziela-Meira -kontrabas, Marcin Jahr -perkusja) z udziałem Orkiestry Symfonicznej Iuventus.
Drugi z utworów nagrany został jeszcze w 1997 roku przez ten sam skład poszerzony do kwartetu o Piotra Barona (saksofon) z Orkiestrą Kameralną IFR, a na niniejszym albumie przedstawiony jest w nowej zremasterowanej wersji.
Obie suity łączy podobny charakter i budowa, oraz skład instrumentalny scalający trio lub kwartet jazzowy z brzmieniem orkiestry.
Robert Ratajczak
___________________________________________
Jacek Niedziela-Meira: Partyturism
2CD's, SJ Records 050
program:
CD1: Sketches for Bass & Orchestra
I:
1.
2.
3.
4.
II:
5.
6.
7.
III:
8.
9.
10.
11.
CD2: Sceny z Macondo
I:
1. Gabriel Ga-Ma
2. Oczy niebieskiego osa
II:
3. Letycja Nazareno
4. Opowieść rozbitka
III:
5. Stefan, najpiękniejszy topielec
6. Listy Florentina Arizy
7. Szarańcza kompanii bananowej
8. O smutnych dziwkach
9. Cartagena
10. Egzekucja pułkownika
IV:
11. Jarmarczny zgiełk
12. Erendira
13. Finał
V Epilog:
14. Żółte motyle z Macondo
personel:
Wojciech Niedziela - fortepian
Jacek Niedziela-Meira - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja
oraz:
Piotr Baron - saksofon
Jerzy Semkow Polish Sinfonia Iuventus Orchestra
Orkiestra Kameralna IFR
___________________________________________
materiały prasowe:
Jacek Niedziela-Meira - Partyturism
"Partyturism" jest podwójnym albumem, który niczym klamra spaja dwa oddzielone o 23 lata projekty muzyczne Jacka Niedzieli: „Sceny z Macondo” i „Sketches for Bass and Orchestra”.
Wykazują one podobieństwo, wręcz jednorodność, z uwagi na ideę połączenia symfonicznego aparatu wykonawczego – orkiestry kameralnej z pojedynczą obsadą drewna – z jazzowym triem/kwartetem. Oba utwory są trwającymi nieprzerwanie około 40 minut kompozycjami pełnymi różnorodności brzmieniowych, tematycznych i wyrazowych. Dodatkowym czynnikiem spajającym obie płyty jest udział w nagraniu tych samych muzyków (Wojciech Niedziela, Marcin Jahr, Jacek Niedziela-Meira).
Dobiegający 60-tki lider/kompozytor, będący na etapie domykania swych muzycznych dokonań postanowił dać nowe życie materiałowi, który pochodzi z 1997 roku, ale nie zaistniał w Polsce z powodu braku promocji ze strony poprzedniego wydawcy, ani tym bardziej w warunkach koncertowych.
Inspiracją do skomponowania "Scen z Macondo" była literacka twórczość kolumbijskiego noblisty Gabriela Garcii Marqueza.
Płyta „Sceny z Macondo” została obecnie zremasterowana i opatrzona recenzjami:
Joe Lovano:"...He's a wonderfull composer. The orchestrations were beautifully written and played. This was ambitious project that he should be proud for his lifetime !!!"
Skip Hadden:"These masterfully crafted comositions and performances are a true reflection of the writings which inspired them... brilliant!"
Kamil Erdem:"Combining symphonic sound & jazz components with such suprising influency proofs Jacek Niedziela is true master as a contemporary composer".
„Sketches for Bass and Orchestra” jest utworem napisanym z uwagi na zaproszenie na Bass Fest -międzynarodowy festiwal kontrabasowy w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), gdzie miał swą koncertową prapremierę (wrzesień 2019). Choć kontrabas ma tu być dominującym i wirtuozowskim czynnikiem, wydaje się, że oddał on wiele miejsca aranżacyjnym pomysłom kompozytora i orkiestrze, której rolę na płycie pełni renomowana Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.
Jak pisze Adam Baruch w swej recenzji:
"Ciągły, prawie 40-minutowy utwór muzyczny, który obejmuje klasyczne trio fortepianowe, solo na kontrabasie i partie orkiestrowe, oparty jest na wysoce melodyjnych motywach, zazębionych i splecionych w spójną koherentną całość, która płynie szybko i całkowicie naturalnie zmienia nastroje i ambient. (…) Wszystko jest nie tylko świetnie przemyślane, ale także znakomicie wykonane, z oczywistym rozmachem, elegancją, i przede wszystkim dobrym smakiem i wyraźną estetyczną wizją. Dziękujemy -Jacku- za podjęcie tego gigantycznego zadania!"