PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/06/16

Romanza da Salotto Italiana



Włoski kompozytor Francesco Paolo Tosti (1846-1916) stworzył własny, niepowtarzalny styl nazwany salonową arią włoską (romanza da salotto italiana).
Większość życia Tosti spędził w Londynie na dworze królowej Wiktorii. Wówczas to zdobył ogromną popularność jako twórca, którego muzyką zachwycali się m.in. Verdi i Puccini. Pozostawił po sobie ponad 400 utworów, po które chętnie sięgali tacy artyści jak choćby Luciano Pavarotti czy Jose Carreras.
Wybór zarówno tych najpopularniejszych, jak mniej znanych arii Francesco Paolo Tostiego wypełnia program płyty "Romanza da Salotto Italiana" nagranej przez Stanisława Daniela Kotlińskiego (baryton) i włoskiego pianistę ale też cenionego dyrygenta Marco Balderiego, mającego za sobą współpracę z takimi znakomitościami jak m.in. José Cura czy Luciano Pavarotti.
Album ukazał się 4 października 2019.
Robert Ratajczak


fot.DUX
___________________________________________


Stanisław Daniel Kotliński / Marco Balderi
Francesco Paolo Tosti - Romanza da Salotto Italiana
CD 2019, DUX 1482

program:
  1. La Serenata
  2. Ninon
  3. L’ultima canzone
  4. Aprile
  5. Preghiera (Alla mente confusa) 
  6. Ideale
  7. Visione
  8. Malia
  9. Sogno
10. Tristezza
11. Segreto
12. Chanson de l’Adieu
13. Ridonami la calma (Preghiera)
14. ‘A vucchella
15. Non t’amo piu 
16. Lacci d’amore
17. Good-Bye!
Quattro canzoni d’Amaranta:
18. Lasciami! Lascia ch’io respiri
19. L’alba separa dalla luce l’ombra
20. In van preghi
21. Che dici, o parola del Saggio?

wykonawcy:
Stanisław Daniel Kotliński - baryton
Marco Balderi - fortepian
___________________________________________

tekst wydawcy:

Sir Francesco Paolo Tosti (1846–1916) na przełomie XIX oraz XX wieku w wielu krajach Europy uznawany był za jednego z najgenialniejszych twórców swojej epoki. O popularności i szacunku, jakim Tosti cieszył się nie tylko w środowisku muzycznym, może świadczyć fakt, iż w 1909 roku jako trzeci artysta w historii muzyki został uhonorowany godnością Komandora Królewskiego Orderu Wiktorii wraz z prawem do użycia tytułu „sir” przed imieniem. Dziś dzieła Tostiego przeżywają zasłużony renesans, również w Polsce. Wszystko za sprawą znakomitego bas barytona Stanisława Daniela Kotlińskiego, który wraz z pianistą Marco Balderim postanowił utrwalić zarówno cieszące się największą popularnością, jak i mniej znane kompozycje sir Francesco Paolo Tostiego.