20.06.2020

Diffractions
Pod szyldem IPT (Improvising Piano Trio) kryją się trzy nazwiska: pianista Szymon Wójciński, skrzypek Jakub Bańdur i wiolonczelista Jakub Gucik.
Do pierwszego spotkania muzyków doszło w 2015 roku. Wówczas to zapadła decyzja o współpracy, która jak dotąd zaowocowała serią gorąco przyjętych koncertów oraz nagrodą im.Andrzeja Jakóbca przyznaną po występie tria w ramach 48 edycji festiwalu Fama w Świnoujściu w 2018 roku.
Starcie się z sobą trzech muzycznych osobowości przynosi muzykę opartą na idei free jazzu, jednak silnie nasączoną duchem klasyki i elementami europejskiej muzyki współczesnej oraz minimalizmu.
Działalność IPT dokumentuje płyta "Diffractions", będąca zapisem improwizowanego występu muzyków w krakowskiej Spółdzielni Muzycznej.
Tytuł albumu dotyczy zjawiska dyfrakcji, czyli ugięcia fali, która napotykając na przeszkodę ugina się na jej krawędzi, a przechodząc przez nią zmienia swój kształt. Wizję przeniesienia tego zjawiska na muzykę poznajemy właśnie na tym albumie.
Płyta ukazała się 24 września 2019.
Robert Ratajczak

__________________________________________________IPT: Diffractions
CD, ForTune 0143 011

program:
1. I
2. II
3. III
4. IV
5. V
6. VI
7. VII

personel:
Szymon Wójciński - rhodes, fortepian
Jakub Bańdur - skrzypce
Jakub Gucik - wiolonczela
__________________________________________________

tekst wydawcy:


IPT  [Improvising Piano Trio: Wójciński/Bańdur/Gucik] - trio fortepianowe wykonujące muzykę spontanicznie improwizowaną, inspirowaną szerokim horyzontem zjawisk muzycznych, począwszy od muzyki klasycznej minionych epok, poprzez rozmaite gatunki jazzu, aż po zdobycze muzyki współczesnej. Do pierwszego spotkania muzyków doszło w 2015 roku. Od tego czasu pozostają w kontakcie, zdobywając nowe doświadczenia, które zderzają ze sobą, tworząc muzykę pełną skojarzeń i odniesień do różnych gatunków. W 2018 roku trio otrzymało nagrodę imienia Andrzeja Jakóbca na 48 edycji festiwalu Fama w Świnoujściu.
Muzyka IPT [Wójciński/Bańdur/Gucik] to połączenie swobodnej improwizacji charakterystycznej dla free jazzu, z precyzyjnie zakomponowaną formą i licznymi nawiązaniami do muzyki współczesnej: minimalizmu, sonoryzmu,surkonwencjonalizmu, spektralizmu. Powyższe elementy w ich wykonaniu tworzą organiczną, spójną całość, rzadko spotykaną w muzyce, która zakomponowana jest jedynie formalnie, a wszystkie elementy takie jak harmonia i melorytmika, zdawałoby się najważniejsze dla odbioru są improwizowane.
Płyta "Diffractions" to zapis koncertu tria IPT w krakowskiej siedzibie zespołu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble. Tytuł odnosi się do fizycznego zjawiska dyfrakcji, czyli ugięcia fali. Fala napotykając na przeszkodę ugina się na jej krawędzi, przechodząc przez otwór w przeszkodzie zmienia swój kształt. Podobne zjawisko zachodzi w muzyce: kiedy ciąg zdarzeń dźwiękowych dociera do przeszkody załamuje się na niej, kumuluje, szukając możliwości ujścia i rozprężenia zmienia swoją strukturę i biegnie dalej w nowym kierunku i w nowej postaci.