18.06.2020

Choral Works
Na płycie nagranej przez Chór Polskiego Radia pod batutą litewskiego dyrygenta Vaclovasa Augustinasa, znajdziemy sakralne utwory chóralne młodego kompozytora z Bielska-Białej, Szymona Godziemby-Trytka.
fot.DUX
Artysta (uczeń Mariana Borkowskiego i Marka Jasińskiego) ma w dorobku także duże formy instrumentalne i wokalno-instrumentalne oraz utwory kameralne i solowe, a jego muzyka z powodzeniem wykonywana jest podczas rozmaitych krajowych festiwali, jak choćby Warszawska Jesień czy Poznańska Wiosna, ale też na koncertach w wielu krajach Europy (Armenia, Austria, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, USA, Wielka Brytania czy Włochy).
Album "Choral Works" ukazuje twórczość Godziemby-Trytka, koncentrującą się wokół szczególnie bliskiej kompozytorowi muzyki sakralnej, w której ramach artysta dokonuje wielu nowatorskich zabiegów i modernizacji, kształtujących jego własny i niepowtarzalny język artystycznej wypowiedzi.
Album ukazał się 27 września 2019.
Robert Ratajczak

________________________________________________________


Szymon Godziemba-Trytek - Choral Works
CD 2019, DUX 1565

program:

  1. The Mystery of Faith
  2. Beatus vir
  3. Sub tuum praesidium
  4. O vos omnes
  5. Beati misericordes
  6. Miserere mei Deus, miserere mei
  7. Nox praecessit
  8. Si sumpsero pinnas
  9. Mała suita kaszubska

Hodie scietis qua veniet Domine:
10.   I Domine, labia mea aperies
11.  II Psalmus 102
12. III Verbum supernum

wykonawcy:
Chór Polskiego Radia 
Helena Bregar - biały głos
dyrygent: Vaclovas Augustinas
________________________________________________________

tekst wydawcy:


Muzyka dotykająca sfery sacrum, interpretowana jako intymne wyznanie wiary kompozytora, może być także rezultatem mierzenia się twórcy z poszukiwaniem odpowiedzi na odwieczne pytania o tajemnicę i sens bytu, praprzyczynę (czy może nawet Praprzyczynę) istnienia.
Urodzony w 1988 roku Szymon Godziemba-Trytek, może poszczycić się sporym kompozytorskim dorobkiem, zwłaszcza w zakresie muzyki chóralnej. Nowy album Chóru Polskiego Radia, prowadzonego przez litewskiego dyrygenta Vaclovasa Augustinasa, poświęcony jest szczególnie bliskiej dla Szymona Godziemba-Trytka twórczości sakralnej. Płyta stanowi ciekawą egzemplifikację wielu nowatorskich zabiegów, jakich kompozytor dokonuje zarówno w zakresie integrowania i modernizowania licznych technik kompozytorskich, a także adekwatnego, względem wydźwięku poszczególnych utworów, doboru tekstów sakralnych.