O.N.E. Quintet to jedyny w swoim rodzaju skład jazzowy, bowiem tworzy je pięć wyjątkowych i utalentowanych dziewczyn.
Każda z Pań poszczycić się może wieloma sukcesami odniesionymi w ramach rozmaitych projektów muzycznych, zarówno indywidualnych jak związanych z zaangażowaniem w rozliczne przedsięwzięcia muzyczne.
Skład zawiązany został już w 2016 roku, jednak dopiero w listopadzie ub.roku w Cavatina Non Profit Studio w Bielsku-Białej, doszło do nagrania debiutanckiego albumu, który 1 maja ukazał się nakładem wytwórni Audio Cave.
Płytę "One" wypełnia 7 autorskich kompozycji żeńskiego kwintetu łączących w sobie elementy współczesnego jazzu, free, hip hopu i muzyki etnicznej.
Pora przedstawić Panie tworzące ten wyjątkowy skład:
Saksofonistka Monika Muc (absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej), ma za sobą współpracę z Big Bandem Małopolskim w którym grała w towarzystwie m.in. Stanisława Sojki, Michała Urbaniaka i Krystyny Prońko oraz z formacją Małgorzata Zuber Quintet. Prowadzi też własny zespół Monia Muc Quintet i współtworzy zespół Flary.
Skrzypaczka Dominika Rusinowska (absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej) jest laureatką Nagrody Publiczności przyznaną podczas II Międzynarodowego Konkursu im.Z.Seiferta. Z powodzeniem prowadzi łączący folk z jazzem kwartet D.R.A.G., który w roku 2017 zadebiutował świetnym albumem "Oberek". Poza działalnością w ramach D.R.A.G. i O.N.E. Quintet artystka współpracuje z wieloma muzykami i zespołami jak choćby: Piotr Baron, Sebastian Zawadzki, Kuba Płużek, Soul and Voices, czy orkiestry Passion Art, Wrocławska Orkiestra Kameralna i Małopolska Orkiestra Kameralna.
Pianistka Paulina Atmańska (absolwentka Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej AM w Katowicach) poza zasilaniem składu O.N.E. Quintet, z powodzeniem prowadzi własne trio i zdobywa rozliczne nagrody i wyróżnienia (m.in. podczas Jazz Juniors 2014, Krokus Jazz Festiwal 2016, czy Międzynarodowy Konkurs B-Jazz 2016 w Belgii).
Kontrabasistka Kamila Drabek (studentka Akademii Muzycznej w Krakowie) w połowie ub.roku zachwyciła miłośników jazzu znakomitą płytą (wydaną pod patronatem LongPlay): "Muzyka Naiwna" firmowaną szyldem Tercet Kamili Drabek. Ponadto Pani Kamila współpracuje m.in. z Agą Zaryan, Jackiem Kochanem oraz zespołem Vladimirska.
Perkusistka Patrycja Wybrańczyk (uczennica Wydziału Jazzu ZSPM im.F.Chopina w klasie Krzysztofa Gradziuka) współtworzy trio Wiśniewski/Rutkowski/Wybrańczyk oraz nieustannie angażuje się w rozmaite przedsięwzięcia muzyczne.
Nic dziwnego, iż razem ta piątka wyjątkowych artystek młodego polskiego jazzu, tworzy prawdziwie wybuchową mieszankę.
Robert Ratajczak
____________________________________________
O.N.E. Quintet: One
CD 2020, Audio Cave ACD-007-2020
program:
1. Sansara
2. As Close as Light
3. Drożyna
4. Something Impossible Possible
5. Stypa
6. Niekochana
7. Wrotek
personel:
Monika Muc – saksofon
Dominika Rusinowska – skrzypce
Paulina Atmańska – fortepian
Kamila Drabek – kontrabas
Patrycja Wybrańczyk – perkusja
____________________________________________
tekst prasowy:
Monika Muc, Dominika Rusinowska, Paulina Atmańska, Kamila Drabek i Patrycja Wybrańczyk – kwintet O.N.E. to zespół w skład którego wchodzą jedne z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie jazzowej. Nic więc dziwnego, że ich fonograficzny debiut to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich miesięcy. Chociaż początki formacji sięgają 2015 roku i grupa może pochwalić się sporą rozpoznawalnością i szeregiem sukcesów, to na debiutancki krążek trzeba było poczekać nieco dłużej.
"To, że płyta wychodzi dopiero teraz jest wynikiem szeregu utrudnień natury logistycznej – studiowałyśmy na różnych uczelniach, mieszkamy w różnych miastach, a do tego każda z nas działa muzycznie na własną rękę... Od początku wiedziałyśmy jednak, że wcześniej czy później nasza współpraca zostanie utrwalona w studiu" – wyjaśnia pianistka Paulina Atmańska.
Koncertowe doświadczenie, ambicja, wszechstronność i szerokie inspiracje wszystkich instrumentalistek przełożyły się na zróżnicowany, ale przy tym bardzo spójny i w pełni dojrzały album. Każda z siedmiu zaprezentowanych na krążku kompozycji posiada odmienny charakter i każda pozwala spojrzeć na grupę pod nieco innym kątem – wyraźne są wątki improwizowane, jest też miejsce na elementy folkowe oraz klasyczną tradycję jazzową w postaci kompozycji Krzysztofa Komedy.
"Nasze brzmienie jest trudne do zaszufladkowania, ale na pewno charakterystyczne. Myślę, że dużo jest w nim liryczności, a jednocześnie ognia i mocnych brzmień free" – kontynuuje Atmańska.
Kwintet stosuje najróżniejsze formy ekspresji, nie pozwalając sobie na choćby odrobinę przewidywalności. Wszystko to sprawia, że "One" to nie tylko jedna z najbardziej wyrazistych i interesujących jazzowych płyt ostatnich miesięcy, ale też jeden z najmocniejszych debiutów ostatnich lat.