PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/01/15

Violin with a difference
LongPlay z przyjemnością prezentuje kolejną patronacką płytę wydaną przez Chopin University Press.
Od 2017 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina rozpoczęło wydawanie niezależnych płyt CD i DVD. Działalność skoncentrowana jest na rejestrowaniu i upowszechnianiu najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych – w tym archiwalnych, nieobecnych dotąd na rynku fonograficznym nagrań. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą.
Na początku 2020 roku nakładem Chopin University Press ukazały się kolejne, wyjątkowo interesujące tytuły. Jednym z nich jest kameralny album "Violin with a difference" znakomitej skrzypaczki Kamili Wąsik-Janiak.
fot.Chopin University Press
Artystka jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i zdobywczynią licznych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Kamila Wąsik-Janiak ma za sobą występy z wieloma prestiżowymi orkiestrami (m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Skrzypaczkę słyszeliśmy m.in. na płycie z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego "Musica Profana 1" (2015), oraz nominowanym do Nagrody Fryderyk albumie Joanny Freszel "real life song" (2015).
W rok 2020 Kamila Wąsik-Janiak wchodzi płytą firmowana własnym nazwiskiem, a zawierającą wyjątkowo oryginalny program.
Na albumie zatytułowanym "Violin with a difference" znajdziemy sześć utworów skomponowanych w XIX i XX wieku przez Julesa Masseneta, Manuela De Falla, Josefa Rheinbergera, Belę Bartoka, Jeana Sibeliusa i Dmitrija Szostakowicza.
Utwory zostały opracowane na skrzypce z harfą, z gitarą, organami, akordeonem, altówką, oraz na dwoje skrzypiec i fortepian. W poszczególnych nagraniach urodzonej w Lublinie artystce towarzyszą znakomici instrumentaliści, a zarazem błyskotliwi wirtuozi swoich instrumentów.
Urozmaicony w zakresie formy repertuar, oraz szeroki wachlarz instrumentów pojawiających się wraz z skrzypcami, zapewnia atrakcyjny brzmieniowo, a jednocześnie bardzo przystępny program.
Nagranie zrealizowano w 2017 r. w Warszawie, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a album ukaże się 17 stycznia 2020.
Robert Ratajczak

___________________________________________Kamila Wąsik-Janiak: Violin with a difference
CD 2019, Chopin University Press UMFC CD 116

program:

  1. Jules Massenet - Medytacja z opery "Thais", wersja na skrzypce i harfę
  2. Manuel de Falla - Taniec hiszpański z opery "Krótkie życie", wersja na skrzypce i gitarę
  3. Josef Rheinberger - Pastorale G-dur op. 150 nr 4 na skrzypce i organy

Béla Bartók - Rumuńskie tańce ludowe Sz. 56,wersja na skrzypce i akordeon:
  4.    I Taniec z pałeczką
  5.   II Taniec z szarfą
  6.  III W jednym miejscu
  7.  IV Taniec z Bucium
  8.   V Rumuńska polka
  9.  VI Szybki taniec

10.Jean Sibelius - Duet [C-dur] na skrzypce i altówkę

Dmitrij Szostakowicz - 5 utworów na dwoje skrzypiec i fortepian:
11.    I Preludium
12.   II Gawot
13.  III Elegia
14.  IV Walc
15.   V Polka

wykonawcy:
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce
oraz:
Zuzanna Elster – harfa
Leszek Potasiński – gitara
Piotr Kopczyński – fortepian
Mateusz Rzewuski – organy
Rafał Grząka – akordeon
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Jakub Jakowicz – skrzypce
___________________________________________

tekst prasowy:


"Violin with a difference" to płyta powstała z inicjatywy Kamili Wąsik-Janiak – jednej z najbardziej wyróżniających się skrzypaczek młodego pokolenia. Artystka proponuje wysmakowaną i bogatą w liczne emocje muzyczną podróż po wielu europejskich krajach, tradycjach, formach i brzmieniach.
„Bogactwo różnorodności spaja złota nić poszukiwania jedni i wspólnoty. Na poziomie kompozycji owa nić snuje się po ludowych tradycjach. Zaś na poziomie wykonawczym tkwi ona w samej istocie muzyki kameralnej, którą jest dialog wzrastający ponad różnice. Piękno rozkwita bowiem każdorazowo w niepowtarzalnej relacji – w dzielonej emocji i wspólnym oddechu” (Marta Dziewanowska-Pachowska).
Zaproponowany repertuar, choć nie należy do kanonicznego repertuaru skrzypcowego, jest bardzo przystępny również dla niewtajemniczonych w wiolinistyczne arkana słuchaczy. 
„Harfa, gitara, akordeon, organy i altówka nadają świeżości tak popularnemu instrumentowi, jakim są skrzypce, a zamykające płytę trio na dwoje skrzypiec i fortepian również jest połączeniem nieoczywistym” (Kamila Wąsik-Janiak).
Doskonałą muzyczną jakość zapewnia nie tylko osoba inicjatorki nagrania, ale także artyści zaproszeni do współtworzenia albumu – znakomite, legitymujące się wieloma nagrodami osobowości. Płyta "Violin with a difference" dostarcza szeroką paletę niezapomnianych emocji i wrażeń.