09.12.2019

PREMIERA: Maciej Zakrzewski "Time To Time"Gdański organista, kompozytor i pedagog Maciej Zakrzewski, mimo młodego wieku poszczycić się może wieloma spektakularnymi sukcesami. Artysta jest laureatem międzynarodowych przeglądów i festiwali, jak choćby Premio Elvira di Renna (Włochy 2008), VII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im.J.P.Sweelincka (Gdańsk 2009), VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej (Malbork, 2009), czy XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (Giżycko, 2010).
Muzyk prowadzi zespół Concitato, współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Progress, zespołem Mystic Ensamble, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, oraz zespołami chóralnymi Cantus i Discantus.
Artysta ma w dorobku dziewięć znakomitych albumów z utworami m.in. Franciszka Liszta, Feliksa Nowowiejskiego i francusko-libańskiego kompozytora Naji Hakima, któremu Zakrzewski poświęcił obronioną w tym roku pracę doktorską "Tradycja i nowoczesność w twórczości organowej".
Swoje kolejne płyty Maciej Zakrzewski nagrywa na wyjątkowych zabytkowych instrumentach jak organy Bazyliki św.Mikołaja i św.Brygidy w Gdańsku, czy organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie.
Poprzedni album Macieja Zakrzewskiego "Naji Hakim - Organ Works" zyskał mnóstwo pozytywnych recenzji w wielu fachowych periodykach muzycznych, oraz wielkie uznanie samego kompozytora.
9 grudnia nakładem wytwórni Ars Sonora pod patronatem LongPlay ukazała się kolejna płyta artysty, tym razem wypełniona autorskimi kompozycjami na organy solo.
Album zatytułowany "Time To Time", nagrany został na znakomicie brzmiącym instrumencie mieszczącym się w Katedrze św.Stanisława Kostki w Łodzi.

Robert Ratajczak

____________________________________________


Maciej Zakrzewski: Time To Time
CD 2019, Ars Sonora ARSO-CD-149

program:
The Allegories
Psalterium

Maciej Zakrzewski - organy
____________________________________________

materiały prasowe:

Premiera płyty „Time to Time” Macieja Zakrzewskiego 

9 grudnia 2019 roku nakładem wydawnictwa Ars Sonora ukazała się autorska płyta gdańskiego kompozytora i organisty Macieja Zakrzewskiego. Nagrań dokonano na organach Archikatedry pw św. Stanisława Kostki w Łodzi.
Tytuł płyty „Time to time” - od czasu do czasu - ma znaczenie symboliczne. Z jednej strony odnosi się do procesu tworzenia dzieła, które powstaje w różnych odstępach czasowych, nieskrępowane koniecznością zrealizowania zadania w sztywnych ramach, z drugiej zaś strony nawiązuje do filozofii czasu w muzyce – jej przemijania, ulotności, czasowości.
„Czym jest czas? Tajemnicą – bo jest nierealny a wszechpotężny. Jest warunkiem zjawiskowego świata, jest ruchem zespolonym i przemieszanym z istnieniem realnych ciał w przestrzeni i z ich ruchem” /Tomasz Mann, „Czarodziejska Góra”/


Na płycie znajdują się:
Siedmioczęściowa Suita „The Allegories” będąca muzycznym obrazem współczesności, w którym odwieczne, ważne pytania, idee, żywioły, emocje stykają się z rzeczywistością wirtualną, zmieniającą nasze postrzeganie życia w społeczeństwie (Like, Face to book, To be or not online, Log out). To dramatyczne zagubienie w dwóch rzeczywistościach każe na nowo postawić pytanie o to co jest realne, ważkie, ponadczasowe, a co jest tylko ułudą, kreacją, galanterią.
oraz:
Psalterium” - czteroczęściowy cykl ilustrujący kolejne, wybrane teksty psalmów ze Starego Testamentu (Ps 91 „Kto się w opiekę oddał Najwyższemu”, Ps 7 „Panie, Boże mój, w Tobie szukam schronienia”, Ps 113/117 „Alleluja, Chwalcie Pana wszystkie narody”), choć otwiera go żydowska modlitwa Szema Ijzrael („Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny! A będziesz miłował Wiekuistego, Boga twojego całym sercem twoim, i całą duszą twoją, i całą mocą twoją.”). Psalterium to odpowiedź na dychotomię świata zobrazowanego w „The Allegories”. 
„Muzyka jest sztuką dojrzałego operowania czasem. Wypełnianiem pustej przestrzeni przekonującą ideą. Tworzeniem imaginacji w konkretnie uwarunkowanej sytuacji. To mój czas. Muzyczny. To także jest Wasz Czas. Spotkajmy się w nim” - zachęca w przedmowie do płyty Maciej Zakrzewski.
MACIEJ ZAKRZEWSKI
organista, kompozytor, improwizator. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Adiunkt gdańskiej Akademii Muzycznej. Jego działalność artystyczna w głównej mierze oscyluje wokół muzyki współczesnej. Posiada wiele nagrań płytowych. Solowe albumy „Liszt & Widor organ works” /Soliton 2014/ oraz „Naji Hakim – organ works” /Ars Sonora 2018/ spotkały się z uznaniem i pochlebnymi recenzjami w polskiej prasie muzycznej. W dorobku kompozytorskim Macieja Zakrzewskiego główne miejsce zajmują utwory organowe /opublikowane nakładem wydawnictwa Ars Musica 2019/ oraz dzieła na orkiestrę kameralną. 

Płyta do nabycia na: dobreplyty.pl, empik.com, maciejzakrzewski.pl
Patronat: LongPlay, portal PRESTO, trojmiasto.pl, Polmic.pl