PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2019/03/15

Magical Chopin




Urodzony w 1991 roku w Warszawie pianista Rafał Mokrzycki, od kilku już lat zdobywa rozmaite nagrody i wyróżnienia podczas najbardziej prestiżowych przeglądów i festiwali fortepianowych. W repertuarze absolwenta warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz wiedeńskiego Universität für Musik und Darstellende Kunst, znajdziemy utwory m.in. Bacha, Mozarta, Haydna, Beethovena, Liszta, Schumanna czy Brahmsa. Jednak swą pierwszą płytę artysta zdecydował się poświęcić utworom wybranym z dorobku Fryderyka Chopina.
Na płycie "Magical Chopin" znajdziemy zgrabnie ułożony przegląd różnych form i gatunków muzycznych preferowanych przez Chopina, począwszy od form narracyjnych (Ballada g-moll op. 23), a skończywszy na tzw. miniaturach tanecznych (Mazurki op. 50 oraz walce).
Wydawcą albumu jest słynąca z doskonałych wydawnictw fonograficznych wytwórnia DUX, a premierze płyty towarzyszył będzie uroczysty koncert który odbędzie się 29 marca w Nowym Świecie Muzyki (Warszawa, Nowy Świat 63).

Robert Ratajczak

Albumowi Rafała Mokrzyckiego "Magical Chopin" patronuje LongPlay.
_________________________________________________________


Rafał Mokrzycki: Magical Chopin
CD, DUX
________________________________________________________

nota biograficzna:

Rafał MOKRZYCKI jest polskim pianistą młodego pokolenia. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Jest zwycięzcą Valletta International Piano Competition na Malcie (2017). Był również wielokrotnie nagradzany w innych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, wśród których wymienić należy Academic Chamber Music Competition w Jurmali na Łotwie, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Szymanowski In Memoriam” w Warszawie, oraz Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny w Szczecinie. Rafał Mokrzycki jest także półfinalistą Jeunesses International Music Competition w Bukareszcie oraz Johannes Brahms Wettbewerb w Pörtschach w Austrii. W latach 2005–2010 był objęty programem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, był również stypendystą Fundacji im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Do jego mistrzów należeli: Avedis Kouyoumdjian, Elżbieta Karaś-Krasztel, Sibila Konstantinova, Jerzy Sterczyński, Barbara Halska oraz Katarzyna Jankowska-Borzykowska.
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solista, jak i kameralista. Występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Opolskiej oraz Filharmonii Lwowskiej. Jest zapraszany do udziału w licznych festiwalach, m.in. „Festiwalu im. Ignacego Jana Paderewskiego” w Warszawie, „Valletta Piano Festival” na Malcie, „Gulangyu Music Week” w Xiamen w Chinach, „Sacrum non Profanum” w Trzęsaczu i wielu innych. Występował w Chinach, Japonii, Niemczech, Holandii, Austrii, Czechach, Rumunii, Turcji, na Łotwie, Ukrainie, Malcie i Słowacji. Jego bogaty repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.