Związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie klawesynistka i pianistka Alina Ratkowska, jest niezwykle aktywną artystką znaną m.in. z założonego przez siebie zespołu Esperanto, prowadzenia zespołu wokalno-instrumentalnego Musica Maxima, oraz współpracy z specjalizującym się w wykonawstwie muzyki zachowanej w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN, Goldberg Baroque Ensemble. Jest też pomysłodawcą i dyrektorem dorocznego Festiwalu Goldbergowskiego, odbywającego się w Gdańsku od 2006 roku.
Pierwsza solowa płyta Aliny Ratkowskiej poświęcona Wariacjom Goldbergowskim J.S. Bacha. w 2011 roku otrzymała dwie nominacje do Fryderyka. Z kolei w roku 2016 klawesynistka opublikowała album "Le Clavecin Moderne", wypełniony współczesnymi utworami na klawesyn solo z dorobku takich polskich kompozytorów jak m.in. Dariusz Przybylski i Paweł Łukaszewski. Całkiem niedawno natomiast artystkę słyszeliśmy na nominowanym do tegorocznego Fryderyka, wydanym pod patronatem LongPlay albumie Pawła Gusnara: "Saxophone Varie Vol.3" (2018).
Najnowszym wydawnictwem, na którym podziwiać możemy precyzję, a jednocześnie niebywałą wirtuozerię i wyczucie instrumentu Aliny Ratkowskiej, jest dwupłytowy album wypełniony kompletem utworów na klawesyn solo ukochanego przez nią kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga.
Twórczość żyjącego zaledwie 29 lat (1727-1756) znanego głównie dzięki bachowskim Wariacjom Goldbergowskim urodzonego w Gdańsku niemieckiego kompozytora, nie jest dziś wystarczająco popularyzowana, a jego utwory trudno zaliczyć do powszechnie znanych szerokiemu odbiorcy. Tym bardziej więc album "J.G.Goldberg - Complete Solo Harpsichord Works", na którym gdańska klawesynistka prezentuje komplet odnalezionych utworów solowych Goldberga, stanowi wyjątkowo atrakcyjną pozycję fonograficzną.
Szczególnej wagi skarbem pośród utworów zamieszczonych na dwóch starannie wydanych płytach, jest nigdy wcześniej nie publikowana 3-częściowa
Sonata f-moll, odnaleziona przez Alinę Ratkowską w prywatnym zbiorze zdeponowanym w Bach-Archiv w Lipsku.
Robert Ratajczak
Album "Johann Gottlieb Goldberg - Complete Solo Harpsichord Works" ukaże się 12 kwietnia pod patronatem LongPlay nakładem wydawnictwa Chopin University Press.
____________________________________________
Alina Ratkowska: J.G.Goldberg - Complete Solo Harpsichord Works
CD, Chopin University Press
program:
CD1
Prelude et fuge in F minor DürG 5:
1. Prelude (Andante)
2. Fuge
Sonata in F major:
3. Allegretto
4. Adagio sostenuto
5. Tempo di Menuetto, Variatio 1–6, Tempo di Menuetto da capo
Sonata in D major DürG 6:
6. Allegro
7. Andante
8. Presto
9. Menuetto, Variatio 1–12, Menuetto da capo
CD2
1. Prelude in C major (Presto) DürG 4
24 Polonaises DürG 7:
2. C-dur
3. a-moll
4. G-dur
5. e-moll
6. D-dur
7. h-moll
8. A-dur
9. fis-moll
10. E-dur
11. cis-moll
12. H-dur
13. gis-moll
14. Fis-dur
15. dis-moll
16. Des-dur
17. b-moll
18. As-dur
19. f-moll
20. Es-dur
21. c-moll
22. B-dur
23. g-moll
24. F-dur
25. d-moll
____________________________________________
materiały prasowe:
"Alina Ratkowska to klawesynistka wszechstronna. W 2009 i 2013 roku została wyróżniona przez czytelników "Gazety Wyborczej" nagrodą Sztorm Roku, laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. P. Bernardii. W 2019 roku prezentuje unikatowy dwupłytowy album, który jest bodaj pierwszym nagraniem wszystkich solowych dzieł na klawesyn Johanna Gottlieba Goldberga. Alina Ratkowska zadziwia swoim kunsztem oraz elastycznością w doborze repertuaru - z jednej strony pielęgnuje pamięć o muzyce wieków dawnych, z drugiej - popularyzuje twórczość kompozytorów współczesnych. Nie dziwi zatem, że jako jedyna otrzymała zgodę od właściciela zbioru na dołączenie do albumu (obok kompozycji skatalogowanych przez Alfreda Dürra) dotąd nieznanej trzyczęściowej Sonaty F-dur, przechowywanej w Bach-Archiv w Lipsku pod sygnaturą: "Elias N. Kulukundis Collection, Depositum im Bach-Archiv Leipzig, Kulukundis I.3".
Dzięki uprzejmości właściciela zbioru sonata mogła znaleźć się na tym nagraniu. Johann Gottlieb Goldberg (1727–1756) to urodzony w Gdańsku klawesynista i zarazem uczeń Johanna Sebastiana Bacha, który dziś jest kojarzony przede wszystkim z IV częścią Clavier-Übung Bacha, potocznie określaną Wariacjami Goldbergowskimi. Goldberg był prawdopodobnie ich pierwszym wykonawcą jako podopieczny rosyjskiego ambasadora w Saksonii - Grafa Hermanna von Keyserlingka, któremu najprawdopodobniej Bach dedykował ten utwór. Jak pisze w przedmowie do albumu Alina Ratkowska: "W wydanym w 1790 roku w Lipsku leksykonie Gerbera pojawia się, oprócz informacji biograficznych dotyczących Goldberga, także wysoka ocena jego umiejętności kompozytorskich: […] był jednym z najlepszych wychowanków Seb. Bacha w zakresie kompozycji i grze klawiszowej. Ci, którzy go słyszeli, darzyli go bezgranicznym uwielbieniem. Jednak tylko nieliczni mogli się pochwalić tą radością, ponieważ zmarł w prawie jeszcze młodzieńczych latach".
Wielu zadaje sobie pytanie, czemu twórczość Goldberga nie zyskała oczekiwanej popularności? Badacze upatrują przyczyny w trudnościach technicznych wysuwających się na pierwszy plan wielu jego kompozycji; J.F. Reichardt wspomina nawet w swojej Autobiografii, że nie były one możliwe do wykonania pomimo wielogodzinnych ćwiczeń… cóż, Alina Ratkowska w swoim najnowszym albumie udowadnia, że dla artysty nie ma rzeczy niemożliwych".
Maja Baczyńska
"Sonaty, Preludia i Fugi oraz 24 Polonezy – nastroje, barwy, humory… wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, niemal co minutę rozpoczyna się kolejny taniec i kolejny świat w miniaturze. Sarmacki zamaszysty gest i salonowa elegancja. Bezpieczny i przyjazny muzyczny mikrokosmos stoi przed nami otworem".
Magdalena Łoś-Komarnicka, Program 2 Polskiego Radia