PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

ArtPost


3 / 2022


Dwumiesięcznik Art Post od zawsze bardzo dużo uwagi poświęca postaci Krzysztofa Pendereckiego. Tak jest też w przypadku numeru 3 / 2022 czasopisma, gdzie przeczytać możemy ciekawe artykuły autorstwa Katarzyny Szewczyk, Macieja Negreya, Jadwigi Kani, oraz galerię fotografii Marka Bebłota, wywiad dotyczący Krzysztofa Pendereckiego z dyrygentem zespołu Sinfonietta Cracovia, Jurkiem Dybałem i materiał przygotowany przez Filharmonię Podkarpacką.
Art Post to nie tylko czasopismo dla melomanów preferujących muzykę klasyczną; także miłośnicy jazzu znajdą tu wiele interesujących tekstów.
W tym numerze przeczytać możemy artykuł biograficzny dotyczący legendarnego perkusisty Billy'ego Cobhama i przegląd dyskografii Krzysztofa Komedy (Dionizy Piątkowski), a także materiał dotyczący warszawskiego klubu jazzowego Jassmine (Leszek Kasprzyk).
Z kolei wielkie winylowe skarby płytowe już po raz osiemnasty w swym fascynującym cyklu przegląda Mieczysław Stoch.


1 / 2022


Na łamach dwumiesięcznika Art Post coraz więcej miejsca zajmuje muzyka jazzowa.
W pierwszym numerze z 2022 roku znajdziemy m.in. ciekawe wywiady z basistką Kingą Głyk oraz saksofonistą (ale też dyrektorem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im.J.Semkowa), Piotrem Baronem, a także artykuły Dionizego Piątkowskiego na temat muzyki Stana Getza i zmarłego w lutym Zbigniewa Namysłowskiego.
Poza tym w numerze 1/2022 Art Postu znalazły się oczywiście bardzo interesujące materiały z dziedziny muzyki klasycznej i kolekcjonerstwa.

5 / 2021
 
 
Ukazujący się od 2014 roku dwumiesięcznik Art Post od teraz dostępny jest w salonach Empik. Dotychczas ukazujący się w formie bezpłatnego magazynu rozprowadzanego w miejscach związanych z kulturą oraz podczas koncertów i festiwali muzycznych, trafił do komercyjnej dystrybucji która umożliwi dotarcie do szerszej grupy czytelników.
Art Post 5/2021 (listopad-grudzień) to 52 strony zawierające treści nie tylko muzyczne, ale też ogólnokulturalne.
Na str. 38-39 znalazł się artykuł Marty Ratajczak poświęcony postaci osiadłego w Nowym Jorku znakomitego japońskiego pianisty i kompozytora Takeshiego Asai: "Od japońskiego specjalisty IT do wybitnego nowojorskiego pianisty jazzowego". Tekst przynosi wiele informacji i faktów związanych z tym znakomitym muzykiem, podanych w formie fascynującej opowieści. Nad muzyką Takeshiego Asai wielokrotnie pochylałem się, rekomendując jego kolejne albumy, dlatego szczególnie polecam uwadze ten ciekawy artykuł.
Poza tym w jesienno-zimowym numerze Art Post znajdziemy m.in. bardzo interesujący wywiad Tomasza Czapli z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem i skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską związany z ukazaniem się ich znakomitej płyty nagranej z Elbląską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Marka Mosia: "Mozart Symphonies & Duo", obszerną zapowiedź Dionizego Piątkowskiego tegorocznej odsłony Ery Jazzu i kolejny odcinek fascynującego cyklu Mieczysława Stocha "Legendarne wytwórnie i ich fonograficzne arcydzieła".
 
4 / 2019



Tegoroczny wakacyjny numer (4/2019) dwumiesięcznika ArtPost przynosi wyjątkowo interesujące artykuły. Na 36 stronach starannie wydanego magazynu znajdziemy m.in. teksty: "Błękitna Nutka" Dionizego Piątkowskiego, "Legendarne wytwórnie i ich fonograficzne arcydzieła (3)" Mieczysława Stocha, oraz materiał "Nie gódź się" dotyczący antologii z przekładami piosenek Patti Smith. Znajdziemy tu też wyjątkowo ciekawe wywiady: z Maciejem M.Szczawińskim, autorem książki "Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli", z plastykiem Romanem Kalarusem, oraz wibrafonistą i kompozytorem Dominikiem Bukowskim (str.24/25). Ostatni z wymienionych materiałów miałem przyjemność osobiście przygotować do tego numeru ArtPostu, a rozmowa w dużej mierze dotyczy wydanego pod patronatem LongPlay albumu "Transatlantyk".
Poza wyżej wymienionym wywiadem, przygotowałem też bardzo obszerny, zajmujący pięć stron materiał dotyczący Jarka Śmietany. Opowieść "Jarek" (str.8-12) złożona została z wypowiedzi muzyka, pochodzących z rozmów jakie przeprowadziłem z Jarkiem na przestrzeni kilku lat. Ogromnie się cieszę iż materiał ten ukazał się w formie drukowanej w tak szacownym czasopiśmie jakim jest ArtPost. We wrześniu minie sześć lat od czasu śmierci Jarka Śmietany. Publikacja tej opowieści pozwoli przypomnieć nam o tej wyjątkowej postaci polskiego jazzu.
Tradycyjnie już, poza wersją drukowaną nowy numer ArtPost dostępny jest też w wersji elektronicznej, która znajduje się: TUTAJ. Miłej lektury!


2 / 2019


Jak zwykle wyjątkowo punktualnie trafił do nas nowy numer dwumiesięcznika ArtPost.
Na 40 stronach Magazynu znajdziemy jak zwykle ciekawe felietony, wywiady i informacje dotyczące rozmaitych dziedzin sztuki, ze szczególnym akcentem na muzykę klasyczną. Pośród wielu materiałów zamieszczonych w nowym ArtPost, uwagę zwraca obszerny felieton Zbigniewa Białasa "Azjaci" i "Ci z Zachodu", tekst Jana Bobaka "Historia polskiego lutnictwa", artykuł Dionizego Piątkowskiego "Mam grać?" nawiązujący do nadchodzącej wiosennej edycji Ery Jazzu, a w dodatku "Meloman Style'': materiał "Legendarne wytwórnie i ich fonograficzne arcydzieła" autorstwa Mieczysława Stocha.
Moim wkładem do nowego numeru ArtPost jest zamieszczony na stronach 28-30 "Przegląd płytowy: Nowości Chopin University Press", w którym komentuję wydane pod patronatem LongPlay.blox.pl albumy: "Młodzi kompozytorzy warszawscy","Stojowski, Różycki - Sonaty""Organy miasta Siedlce", oraz "J.S.Bach - 6 Sonat na skrzypce i klawesyn".
Elektroniczna wersja nowego numeru ArtPost dostępna jest: TUTAJ, a prawdziwe, pachnące świeżym drukiem papierowe egzemplarze Magazynu dostępne są w rozmaitych związanych z muzyką miejscach w całym kraju. W Poznaniu ArtPost dostępny jest bezpłatnie m.in. podczas koncertów odbywających się pod patronatem LongPlay.blox.pl. Najbliższy z nich (JazZamek#21: Staroniewicz North Park) odbędzie się 22 marca w Sali Wielkiej CK Zamek.

1 / 2019


W pierwszym numerze dwumiesięcznika ArtPost w roku 2019, dużo miejsca poświęcono powstałemu niedawno Klubowi Milośników Dobrej Płyty, którego działalność anonsowana była już także w tym miejscu. Pierwszym owocem działalności jest wydany pod patronatem LongPlay.blox.pl, a także ArtPost, Jazz Forum i Hi-Fi i Muzyka, longplay Wojtka Karolaka i Adama Czerwińskiego "In A Sentimental Mood". Poza tym w najnowszym ArtPost znajdziemy m.in. fotorelację z Sewilli, obszerny artykuł o flamenco, felieton Dionizego Piątkowskiego "Czy jazz jest już nasz?" i ciekawe wywiady z artystami.
Podobnie jak w poprzednich trzech numerach dwumiesięcznika, swoje dwie strony ma również LongPlay.blox.pl. Miałem przyjemność przygotować dla ArtPost felieton "Krople deszczu" dotyczący postaci obchodzącego w 2018 roku 90-te urodziny Burta Bacharacha (str. 22/23), oraz podzielić się wrażeniami z wysłuchania płyty: "My Spanish Heart"znakomitej pianistki Katarzyny Musiał (str.23).
Elektroniczna wersja styczniowo-lutowego numeru magazynu znajduje się: TUTAJ.