PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2023/06/20

Symfonia No.2 Jeajoona Ryu na płytach winylowych wytwórni DUX



materiały prasowe:

Nowy 2-płytowy winylowy album wydany przez wytwórnię DUX, przedstawia światową premierę nagrania Symphony No.2 Jeajoona Ryu, w nagraniu Seoul International Music Festival Orchestra pod dyrekcją Ralfa Gothoni.
W nagraniu wzięli udział również: Sunhae Im i Myungjoo Lee (sopran), Jungmi Kim (mezzosopran), Oliver Kook (tenor), Samuel Youn (bas-baryton), oraz The National Chorus of Korea i Suwon City Choir.
W związku z rozprzestrzenianiem się na całym świecie COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca 2020 roku ogłosiła wybuch pandemii.
Rozprzestrzenianie się COVID-19 spowodowało niezliczone ofiary, a także długotrwałe cierpienie i smutek całego świata, uniemożliwiające nam codzienne życie.
Właśnie w tym czasie Jeajoon Ryu stworzył swoją II Symfonię składającą się z czterech części.
Utwór zaczyna się od dźwięków odzwierciedlających ponurość naszej obecnej sytuacji, następnie przechodzi do kolejnych faz, takich jak tęsknota za czasami wyzwolonymi, sugestia nowej drogi dla naszego człowieczeństwa, czy wreszcie poczucie nadziei na przyszłość.
W swym dziele Ryu wykorzystał teksty Sonetów Szekspiranapisanych w odosobnieniu podczas zarazy.
Ryu wykorzystał w temacie muzycznym dźwięki szkolnych dzwonków, co zostało zainspirowane obserwacją swych siostrzeńców nie mogących chodzić do szkoły. Ten wspaniały utwór został skomponowany, aby dodać odwagi i przynieść radość przeżywającej trudne chwile publiczności.
Swoją muzyką Ryu ma nadzieję przynieść chwilę uzdrowienia i nadzieję na lepszą przyszłość.
Premiera II Symfonii odbyła się 22 października 2021 roku w Centrum Sztuki Goyang Aram Nuri.
Jeajoon Ryu swoją muzyczną wyobraźnią odtworzył istotne problemy społeczne 2021 roku.
Melodia języka Ryu jest mocno namacalna, zakotwiczona, nieromantyczna i delikatna. Nastroje takie jak melancholia, rozpacz, strach, niepokój, beznadziejność i spokój są przekazywane bez przeszkód. Myśli Ryu są przekazywane ze skupieniem, intensywnością i niewiarygodną ciekawością".
Aija Haapalainen, Turun Sanomat, Finlandia, 19 czerwca 2018 r.
fot.materiały prasowe
Jeajoon Ryu urodził się 30 sierpnia 1970 roku w Seulu w Korei. Naukę kompozycji rozpoczął w wieku 19 lat. Po ukończeniu Hyundai High School studiował na Uniwersytecie Narodowym w Seulu pod kierunkiem Suk-hi Kanga, który ukończył w 1992 roku. Studiował w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, którą ukończył w 1995 roku.
Po jego chwalonej na arenie międzynarodowej kompozycji "Passacaglia na perkusję" (2004) pojawił się I Koncert skrzypcowy, zamówiony na Festiwal Muzyki Współczesnej Laboratorium w 2006 roku, który również spotkał się z dużym uznaniem krytyków. Marian Borkowski, profesor Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie, chwalił kompozycje Jeajoon Ryu: „To na pewno może być wyjątkowe osiągnięcie. Kompozycje Ryu można uznać za punkt wyjścia neobaroku”.
Jeajoon Ryu został zaproszony jako gość/kompozytor-rezydent na Nantalii Music Festival (Finlandia) i Mecklenburg Music Festival (Niemcy) w 2010 roku, oraz do Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej w latach 2011-2012. Był także jurorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Astanie.
Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Seulu (funkcję tę pełnił również w latach 2009, 2010 i 2013), oraz dyrektorem artystycznym Ensemble OPUS, który od 2010 roku jest najwybitniejszym zespołem kameralnym w Korei.
W 2015 roku Jeajoon Ryu został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Gloria Artis. Z okazji 130. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Francją a Koreą orkiestra bretońska uświetniła jego twórczość, wykonując jego koncert i muzykę kameralną.
W 2018 roku otrzymał nagrodę Yumin Awards przyznawaną przez Yumin Cultural Foundation.
W 2020 roku skomponował swoją II Symfonię, która oddaje ponury dzień dzisiejszy, nostalgię za dawnymi czasami i nadzieję na świetlaną przyszłość naszej ludzkości.
Premiera Symphony No.2 odbyła się 22 i 23 października 2021 r. w Goyang Aramnuri Music Hall i Seoul Art Center. Jeajoon Ryu swoją muzyczną wyobraźnią odtworzył istotne problemy społeczne 2021 roku. Skomponował także operę w duecie z barytonem i pianistą, której fabuła toczy się wokół mieszkań, które są uważane za ważną wartość i miarę sukcesu. Premiera „Apartamentu” odbyła się 7-8 lipca 2021 roku w Sejong S Theatre.
Utwory Ryu wykonywało wielu wybitnych artystów jak: Arto Noras, Gerard Poulet, Michel Lethiec, Ralf Gothóni, Li-Wei Qin, Shanghai Quartet, Hartmut Rohde, Christian Altenburger, Yoel Levi, Elina Vähälä, Ning Feng, Claudio Bohorquez, Grzegorz Nowak, Okko Kamu, Piotr Borkowski, Ju-Young Baek, So-Ock Kim, Ilya Rashkovskiy, Johannes Moser i Ilya Gringolts.
Jego utwory były wykonywane w wielu prestiżowych salach muzycznych na całym świecie przez czołowe światowe orkiestry, w tym Royal Philharmonic Orchestra, l'orchestre regional de Cannes-Provence-Alpes-Cote d'Azur, Helsinki Philharmonic Orchestra, Philharmonia Chorus, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Bretagne i Lahti Symphony Orchestra.