Urodzony w Przemyślu kompozytor, pedagog i dyrygent Artur Malawski (1904-1957), w czasie swej działalności kompozytorskiej okrzyknięty został następcą Karola Szymanowskiego.
Malawski w czasach komunistycznego reżimu został zepchnięty na margines życia artystycznego z powodu bezkompromisowej postawy wobec sztuki.
Skomponowane przez niego w latach 1951-1953, rozbudowane 4-częściowe Trio fortepianowe, uznawane jest dziś za jedno z najwybitniejszych dzieł kameralnych polskiej muzyki XX wieku.
Utwór ten, pełen jest niepokoju i dręczących umysł emocji.
Dostrzeżemy w nim ogromne bogactwo rozmaitych środków, za pomocą których kompozytor wyrażał swe emocje związane z otaczającą go wówczas (w 1953 roku) codziennością.
O ile Trio fortepianowe Malawskiego jest utworem znanym melomanom (m.in. z interpretacji Tria Legend i Cuore Piano Trio), to wiele innych jego utworów do dziś nie zostało odkrytych przez melomanów, a dorobek tego wybitnego kompozytora zdecydowanie zasługuje na szersze upowszechnienie.
Doskonałą okazją do poznania kameralnych utworów fortepianowych Artura Malawskiego jest wydany nakładem renomowanej wytwórni DUX, 2-płytowy album: "Artur Malawski - Piano Chamber Music".
Na płytach znajdziemy utwory skomponowane na fortepian z towarzyszeniem skrzypiec, głosu, oraz skrzypiec i wiolonczeli.
Całość wykonuje znakomita pianistka Sylwia Michalik, a w poszczególnych nagraniach towarzyszą jej: śpiewaczki Iza Połońska (mezzosopran) i Inga Poškute (sopran), skrzypaczki Małgorzata Wasiucionek-Potera i Kamila Wąsik-Janiak, oraz wiolonczelista Adam Krzeszowiec.
Laureatka wielu konkursów pianistycznych Sylwia Michalik od kilku lat wraz z litewską sopranistką Ingą Poškutė z powodzeniem tworzy Duo Somnia. Innym duetem pianistki jest tandem tworzony wraz z znaną z formacji Messages Quartet skrzypaczką Małgorzatą Wasiucionek, który w roku 2020 firmował album: "Enescu / Prokofiev / Szymanowski".