W roku 2021 obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora, pianisty i dyrygenta, Stanisława Wisłockiego.
Z okazji rocznicy 7 lipca 2021 roku w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie odbył się uroczysty koncert wypełniony utworami fortepianowymi Stanisława Wisłockiego w wykonaniu wielkiego propagatora twórczości kompozytora, znakomitego pianisty Wojciecha Świętońskiego.
Rok później w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pianista zarejestrował większość wykonywanych wówczas utworów, z myślą o wydaniu ich w formie płyty.
Materiał uzupełniony został o cykl czterech Poematów do słów awangardowego rumuńskiego poety Iona Minulescu, które zaśpiewała znakomita sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, oraz Sonatę F-dur na skrzypce i fortepian, która nagrana została z udziałem skrzypaczki Marty Piórkowskiej.
Tak powstał dwupłytowy album "Stanisław Wisłocki - Solo & Chamber Works", który właśnie ukazał się nakładem Chopin University Press.
Kompozytor, dyrygent i pianista Stanisław Wisłocki (1921-1998), studia muzyczne rozpoczął we Lwowie, po czym w czasie wojny kontynuował je w Akademii Muzycznej w Timisoarze i w Bukareszcie, gdzie pozostawał pod artystyczną opieką George'a Enescu. Właśnie w Rumunii rozpoczął swoją karierę, występując jako pianista i dyrygent. W 1945 założył w Warszawie orkiestrę kameralną Towarzystwa Krzewienia Polskiej Muzyki Ludowej, a w 1947 roku Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej. W latach 1961-1967 był dyrygentem Filharmonii Warszawskiej, a w latach 1978-1982 dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Poza Europą koncertował też w Europie, USA, Kanadzie, Ameryce Południowej i Japonii. W 1951 roku objął klasę dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a w 1955 został profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Stanisław Wisłocki był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. otrzymał Grand Prix du Disque Akademii Charlesa Crossa w Paryżu, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, oraz Związku Kompozytorów Polskich.
Pianista Wojciech Świętoński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie. Współpracował m.in. z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W dorobku fonograficznym Wojciecha Świętońskiego znajdziemy m.in. nominowany do Fryderyka album "Paweł Łukaszewski -Musica Profana 2" (2018), "Wieniec pieśni do słów Marii Konopnickiej", "Strange Sounds And Inconceivable Deeds", oraz "Tren" Przemysława Gintrowskiego.