STEVE TINTWEISS SPACELIGHT BAND
“LIVE AT NYU: 1980”
"To moje piąte wydawnictwo archiwalne wyprodukowane dla wytwórni INKY DoT MEDIA. Koncert w NYU Loeb Student Centre Eisner and Lubin Auditorium, w ramach cyklu New Music Showcase, był okazją do zaprezentowania dwóch zestawów moich oryginalnych utworów wykonanych przez Spacelight Band w szczytowym momencie. Saksofoniści Byard Lancaster i Charles Brackeen wraz z wokalistką Genie Sherman Walker, stanowili pierwszą linię. Niezwykły perkusista Lou Grassi i ja trzymaliśmy zmienny rytm. Szczególnie lubię słuchać spontanicznych sekcji arco 5-strunowego kontrabasu i klarnetu basowego grających z Byardem Lancasterem. On i Charles Brackeen odeszli. Dziękuję wszystkim".Steve Tintweiss
Muzyka na tym albumie klasyfikowana jest jako free jazz, ale to określenie nie oddaje sugestywnych, teatralnych, często jeżących włosy na głowie dźwięków. Niektóre są jak sen, inne jak koszmar.
W muzyce tej usłyszymy ćwierkający niczym wzburzony ptak flet, grającą z aurą grozy orkiestrę marszową i wydający upiorny rechot saksofon, jednak przez cały czas wyjątkowy liryzm rozjaśnia nawet najciemniejsze zakamarki tego muzycznego środowiska.
Liderem jest basista Steve Tintweiss, a niniejsze nagrania długo leżały nieodkryte w jego archiwum.
To zapis nocnego występu w 1980 roku, kiedy zespół Steve Tintweiss Spacelight Band zagrał w Loeb Student Center na Uniwersytecie Nowojorskim.
Już wówczas, dorastający na Brooklynie i Queens Steve Tintweiss, był od piętnastu lat bardzo aktywnym jazzmanem.
Jeszcze jako nastolatek grał w Patty Waters Sings, mrożącym krew w żyłach kamieniu milowym undergroundu.
Współpracował z Burtonem Greene, a w 1970 roku dołączył do ostatniego tournée saksofonisty Alberta Aylera, innego giganta awangardy, który zmarł w listopadzie tego samego roku.
Steve założył Spacelight Band w 1976 roku i utrzymywał go do 2003 roku.
Pozostali członkowie formacji podobnie jak on, wyrobili już sobie ugruntowaną pozycję w środowisku free jazzu i awangardy.
Genie Sherman ze swoim zinstrumentalizowanym, czasem pozbawionym słów wokalem była muzą tej sceny.
Inną ważną postacią był saksofonista Charles Brackeen, a nieustraszony improwizator Byard Lancaster, pojawił się już w 1966 roku na albumie freejazzowego perkusisty Sunny'ego Murraya.
Perkusista Lou Grassi natomiast w tym okresie z jednej strony trzymał się muzyki eksperymentalnej, z drugiej - mainstreamu.
Wszystkie utwory zgromadzone na podwójnym albumie "Live at NYU: 1980", pełne są niespodzianek.
Album ukazał się 22 października.
na podst. tekstu prasowego
Live at NYU: 1980
Genie Sherman - wokal, recytacje
Charles Brackeen - saksofony
Byard Lancaster - saksofony, flet, klarnet
Steve Tintweiss - kontrabas, melodica, głos
Lou Grassi - perkusja, instr.perkusyjne