PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/11/17

ZAPOWIEDŹ: Little North "Wide Open" -premiera 27 stycznia 2023

 

Po dwóch uznanych przez krytyków albumach w ciągu zaledwie dwóch lat, duńskie trio fortepianowe Little North kontynuuje swoje poszukiwania na nadchodzącym albumie „Wide Open”, którego premiera zaplanowana jest przez wytwórnię April Records na 27 stycznia.
Zgodnie z tytułem płyty: "Wide Open” ("Szeroko otwarci"), muzyka zawarta na albumie analizuje wzajemne oddziaływanie na siebie muzyków zespołu, w bardziej swobodnej atmosferze.
Będące abstrakcyjną i introspektywną kontynuacją ich muzycznej narracji utwory, to muzyka napisana i wykonywana z otwartością, eksperymentami brzmieniowymi i akustycznymi, oraz wrażliwością na to, co może przynieść następna chwila.
Od samego początku Little North byli postrzegani jako młodzi muzycy jazzowi, lecz wyjątkowo dojrzali i doświadczeni.
Ich poprzednie wydawnictwo „Familiar Places” dwukrotnie znalazło się na prestiżowej playliście Spotify „State of Jazz”, zostało omówione w czterogwiazdkowej recenzji w magazynie DownBeat, a Danish National Radio P8 Jazz okrzyknęło go Albumem Tygodnia.
Spędziwszy kilka ostatnich lat na definiowaniu i poszerzaniu swojego muzycznego terytorium oraz wykorzystywaniu niemal telepatycznego porozumienia pomiędzy sobą, muzycy Little North bez wysiłku poruszają się między kompozycją a improwizacją.
Brzmienie tria to połączenie tradycji i poszukiwań przejawiających się w pozornie swobodnych improwizacjach ze zgraną pracą opartą na kompozycjach.
Little North można określić jako klasyczne trio fortepianowe prowadzone przez Benjamina Norholma Jacobsena z introspektywnie marzycielską grą na pianinie, ale jest to kolektyw, który zdefiniowany jest przez wszystkich trzech muzyków; Jacobsen na fortepianie, Martin Brunbjerg Rasmussen na basie i Lasse Jacobsen na perkusji.

fot.A.Jandrup&A.Koefoed/April Records
Wykorzystanie przez nich przestrzeni, faktury, rozszerzonych technik, a przede wszystkim świadomości i wzajemnego słuchania, tworzy unikatowe brzmienie o medytacyjnym i uzdrawiającym charakterze.
Piąty album zespołu jest prawdopodobnie najbardziej odkrywczym w dotychczasowej dyskografii tria.
Zawiera trzy wyjątkowe momenty całkowicie improwizowanej muzyki, a także liczne fragmenty eksponujące możliwości brzmieniowe każdego z instrumentów.
Przechodząc na wyższy poziom intymności i napięcia, jakie dotąd słyszeliśmy w muzyce tria, nacisk na melodię zapewnia przystępne poczucie melancholii, która jest znakiem rozpoznawczym kultury muzycznej, z której muzycy się wywodzą.
tekst prasowy