PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/11/30

"Letters to George" -nowy projekt Johna Hollenbecka

 
Perkusista John Hollenbeck jest jednym z najlepszych, a zarazem najmniej znanych kompozytorów jazzowych, a jego doświadczenie należy do najbardziej różnorodnych nawet w eklektycznej epoce
Martin Johnson, Wall Street Journal
Album "Letters to George", którego premiera zaplanowana jest przez wytwórnię Out Of Your Head na 27 stycznia 2023 roku, to płyta perkusisty, kompozytora i bandleadera Johna Hollenbecka i jego nowego zespołu George, w skład którego wraz z nim wchodzą: Anna Webber, Aurora Nealand i Chiquita Magic.
Przed George, Hollenbeck miał dwa główne kreatywne ujścia dla komponowania i gry na perkusji (oba nadal aktywne): jego wieloletni zespół, który redefiniował jazz przez ostatnie 25 lat - The Claudia Quintet, w skład którego wchodzą: Chris Speed, Drew Gress, Matt Moran i Red Wierenga, oraz nominowany do Grammy 19-osobowy, założony w 2005 roku big band John Hollenbeck Large Ensemble, którego skład można określić mianem „who is who” współczesnego kreatywnego jazzu (m.in. Theo Bleckmann, Matt Mitchell, Patricia Brennan, Tony Malaby, Anna Webber...).
Tak więc nowy zespół, to coś wielkiego dla Hollenbecka i fanów jazzu na całym świecie.
Hollenbeck założył George z myślą o trzech konkretnych artystkach, które podziwiał i z którymi chciał grać, ale które nie znały się przed zdalnym nagraniem "Proo Of Concept" w marcu 2021 roku.
Ten utwór był zasadniczo testem, aby przekonać się jak zespół mógłby zabrzmieć.
Sesja nagraniowa do "Letters to George" odbyła się w Montrealu w styczniu 2022 roku.
To był pierwszy raz, kiedy muzycy kwartetu znaleźli się w tym samym pomieszczeniu i natychmiast połączyli się w coś, co najwyraźniej miało okazać się kolejnym pionierskim projektem Johna Hollenbecka.

fot.materiały prasowe
Cała czwórka artystów tworzących George są bez wątpienia utalentowanymi improwizatorami, ale pochodzą z trzech różnych zakątków muzycznego świata; Hollenbeck i Anna Webber są w dużej mierze częścią tej samej orbity brooklyńskiej sceny muzyki kreatywnej (są jedynymi członkami George z wcześniejszą historią muzyczną), Aurora Nealand stoi na czele odradzającego się jazzu tradycyjnego w Nowym Orleanie, a działalność solowa Chiquity Magic opisywana jest jako futurystyczny pop z wykorzystaniem mikrotonowych syntezatorów, głosu i automatów perkusyjnych.
Owoc współpracy tak wyjątkowej kombinacji muzyków dowodzi, że Hollenbeck, podobnie jak: Charles Mingus, Duke Ellington i Miles Davis, należy do grona wielkich innowatorów jazzowych, którzy by wyrazić swoją wyjątkową wizję, pisali muzykę z myślą o konkretnych składach.