PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/10/12

"Wariacje Goldbergowskie" Bacha w nagraniu Julii Ventoura


Podróż do płynnej nieskończoności” – tak klawesynistka Julie Ventoura opisuje "Wariacje Goldbergowskie" ("Goldberg Variations") Johanna Sebastiana Bacha"Zanurzam się w oceanie, stworzonym z nut, z którego nie chcę się wydostać. Poczułam wysoce estetyczną praktykę artystyczną...ta muzyka to elegia do autentyczności, przywołanie do esencji".
Poprzez bogactwo tej boskiej muzyki Julie Ventoura opisała wolność ekspresji i głębię uczuć. Pozwoliła tej muzyce oddychać.
tekst wydawcy

Według najpopularniejszej teorii, cykl skomponowany przez Bacha z myślą o klawesynie w 1741 roku, powstał na zamówienie cierpiącego na bezsenność hrabiego Hermana Karla von Keyserlinga, a wykonywany był przez ucznia kompozytora, urodzonego w Gdańsku klawesynistę Johanna Gottlieba Goldberga, którego nazwisku cykl zawdzięcza swój tytuł.
Na ile "Wariacje Goldbergowskie" pomogły hrabiemu w zasypianiu nie wiadomo.
Wiadomo natomiast iż cykl ten do dziś ciągle odkrywany jest zarówno przez zafascynowanych ich konstrukcją muzyków, jak wrażliwych na muzyczne piękno odbiorców.
Słynne "Wariacje Goldbergowskie" pierwotnie skomponowane zostały z myślą o klawesynie, jednak ich ogromny potencjał sprawia, że rozmaite opracowania cyklu pozwalają odkrywać w dziele zupełnie nowe wartości brzmieniowe i wyrazowe. Znamy więc zarówno wersje grane na fortepianie i organach, jak harfie i gitarze, ale też opracowania na orkiestrę, a nawet na trio jazzowe.
Całość składająca się z 30 wariacji opartych na schemacie harmonicznym śpiewnej i urokliwej "Arii", wykorzystuje rozmaite formy muzyczne, których zestawienie stanowi nie lada wyzwanie dla pianistów.

fot.P.Demiropoulos/Phasma-Music
Grecka klawesynistka Julie Ventoura rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Narodowym Konserwatorium w Atenach. Po ukończeniu studiów odkryła klawesyn i rozpoczęła naukę u Margarity Dalmati w Konserwatorium Athenaeum. 
Po uzyskaniu dyplomu wyjechała na studia do Wiednia u Gordona Murraya oraz do Paryża, gdzie dodatkowo uczyła się u Blandine Verlet. Julie Ventoura jest aktywną kameralistką prowadzącą intensywną działalność koncertową, z pasją przywiązaną do klawesynu. Ma na swoim koncie liczne recitale podczas m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kwidzyń oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej SyrosW 2010 roku wykonała koncert Philipa Glassa na klawesyn i orkiestrę kameralną, a jej występ został bardzo przychylnie przyjęty. Mimis Plessas, wielki grecki kompozytor zadedykował jej koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową. Julie Ventoura zagrała też "Nieszpory na klawesyn" Gavina Bryarsa, w obecności kompozytora podczas jego wizyty w Atenach. Utwór został nagrany i znajduje się na oficjalnej stronie kompozytora jako interpretacja referencyjna. W 2017 roku założyła zespół muzyki dawnej Corde Varianti, który eksploruje dźwięki gitary elektrycznej i klawesynu, a w roku 2022 ukazał się jej 2-płytowy solowy album, na którym zmierzyła się z polifonicznym dziełem wszechczasów, jakim są "Wariacje Goldbergowskie" Johanna Sebastiana Bacha.


________________________________________________


Julie Ventoura
Johann Sebastian Bach - Goldberg Variations
2CD's 2022, Phasma-Music 053

program:
CD 1
  1. Aria
  2. Variaton 1
  3. Variaton 2
  4. Variaton 3
  5. Variaton 4
  6. Variaton 5
  7. Variaton 6
  8. Variaton 7
  9. Variaton 8
10. Variaton 9
11. Variaton 10
12. Variaton 11
13. Variaton 12
14. Variaton 13
15. Variaton 14
16. Variaton 15
CD 2
  1. Variaton 16
  2. Variaton 17
  3. Variaton 18
  4. Variaton 19
  5. Variaton 20
  6. Variaton 21
  7. Variaton 22
  8. Variaton 23
  9. Variaton 24
10. Variaton 25
11. Variaton 26
12. Variaton 27
13. Variaton 28
14. Variaton 29
15. Variaton 30
16. Aria da Capo

Julie Ventoura - klawesyn
________________________________________________