PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/08/16

ZAPOWIEDŹ: Equilibrium String Quartet "Władysław Żeleński" -premiera we wrześniu



Nowa płyta Eguilibrium String Quartet inauguruje działalność wydawnictwa płytowego utworzonego przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All'improvviso w Gliwicach.

W tym roku festiwal celebruje 15-lecie swojego istnienia, a utworzenie wydawnictwa jest kolejnym krokiem w rozwoju marki festiwalu All'improvviso, który w ostatnich latach realizował wiele międzynarodowych przedsięwzięć przy udziale takich partnerów jak Bayreuth Baroque, Theater an der Wien, Kolner Philharmonie czy Handel Festspiele w Halle, a przedstawiciele Festiwalu zasiedli w zarządzie Europejskiej Sieci Muzyki Dawnej REMA.
Celem Festiwalu jest także międzynarodowa promocja polskich artystów zajmujących się muzyką dawną - {oh!} Orkiestry Historycznej, Marcina Świątkiewicza, czy Arte dei Suonatori.
W tę ideę wpisuje się także współpraca z jednym z niewielu w Europie kwartetów smyczkowych grających na instrumentach historycznych - znakomitym Equilibrium String Quartet, tworzonym przez Sulamitę Ślubowską, Małgorzatę Malke, Annę Nowak-Pokrzywińską i Tomasza Pokrzywińskiego.
To właśnie temu zespołowi powierzono inaugurację nowego wydawnictwa All'improvviso premierowym nagraniem dwóch utworów Władysława Żeleńskiego na instrumentach historycznych: Kwartetu smyczkowego F-fur nr 1 op.28 oraz Wariacji na temat własny op.21, w 100-rocznicę śmierci kompozytora.


tekst i fot.: materiały prasowe

Equilibrium String Quartet został założony w 2017 roku przez czworo muzyków, którzy od wielu lat występują z najważniejszymi zespołami wykonawstwa historycznego w kraju i za granicą, aby wspólnie odkrywać muzykę kameralną XVIII i XIX wieku. W swojej działalności Equilibrium String Quartet koncentruje się na przywracaniu do życia – we współpracy z muzykologami i z uwzględnieniem dawnych praktyk wykonawczych – zapomnianych utworów tego okresu, w tym przede wszystkim twórczości kompozytorów polskich. W powszechnej świadomości polska muzyka kameralna epok klasycyzmu i romantyzmu jest bardzo mało znana i prawie nieobecna w repertuarze koncertowym oraz fonograficznym. Tę lukę Equilibrium String Quartet pragnie sukcesywnie wypełniać. W 2018 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę, zawierającą pierwsze nagranie na instrumentach historycznych kwartetów smyczkowych z op.8 Józefa Elsnera. We wrześniu br. wydana zostanie płyta z muzyką Władysława Żeleńskiego.

Kompozytor, pedagog i animator życia muzycznego, a także założyciel i wieloletni dyrektor Konserwatorium Muzycznego w Krakowie Władysław Żeleński (1837-1921), to jeden z najważniejszych przedstawicieli neoromantyzmu w muzyce polskiej, oraz najwybitniejszy po Stanisławie Moniuszce polski twórca oper i pieśni. Mimo iż za życia kompozytora jego utwory cieszyły się w Polsce dużym uznaniem, to w kolejnych latach jego twórczość została przyćmiona przez kompozytorów z nurtu Młodej Polski i w dużym stopniu zapomniana.
Władysław Żeleński pozostający pod wpływem takich kompozytorów jak Mendelssohn, Schumann, Moniuszko i Smetana, pozostawił po sobie również szereg utworów instrumentalnych, zarówno orkiestrowych jak kameralnych.


_______________________________________

 

Equilibrium String Quartet
Władysław Żeleński
CD, All Improvviso ALLIMPROVVISO001

program:

Władysław Żeleński -

Kwartet smyczkowy nr 1 F-dur op.28:
1. Allegro
2. Andante con variazioni
3. Scherzo. Allegro con brio
4. Allegro molto con brio

5. Wariacje na temat własny op.21

wykonawcy:
Sulamita Ślubowska, Małgorzata Malke – skrzypce
Anna Nowak-Pokrzywińska – altówka
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
_______________________________________