PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/03/09

PREMIERA: O.N.E. "Entoloma"



Po świetnie przyjętej debiutanckiej płycie grupa O.N.E. wraca z kolejnym, bardzo intrygującym materiałem.
Od czasu wydania pierwszej płyty minęły dwa lata, podczas których w ich szeregach sporo się zmieniło.
Podstawową różnicą jest zmiana składu – druga płyta została nagrana w kwartecie.
"„Entoloma” jest też na pewno bardziej przemyślanym, dojrzałym materiałem" – mówi Pola Atmańska. 
"Płyta różni się od poprzedniczki, wyczuwalne jest koncertowe ogranie i niezwykła giętkość języka dźwiękowego. Naszym głównym założeniem było niestandardowe podejście do kompozycji, wyjście z powielanego często schematu. Chciałyśmy przełamać przestrzeń improwizowaną i tę nieimprowizowaną. Nowy album najlepiej określa połączenie melodyjności z atonalnością i spontanicznością" – tak o koncepcji całości mówi Monika Muc.
Kamila Drabek uzupełnia ten wątek: "Myślę, że właśnie zderzenie się dwóch światów – śpiewno-lirycznego i free-awangardowego – jest kluczem do zrozumienia naszej zespołowej wrażliwości i tego co chciałyśmy wyrazić na „Entolomie”".
Spójny repertuar ma wyraźnie autorski charakter – zgranie uwypukla indywidualne brzmienie oraz swoistą melodykę.
O.N.E. bezbłędnie lawirują pomiędzy skomponowanymi a improwizowanymi partiami.
"Część materiału to zamknięte utwory, napisane niemal nuta w nutę. W nich skupiamy się na pięknym i precyzyjnym wykonaniu. Najważniejsze jest tam brzmienie, wyraz, a kompozycja stoi ponad improwizacją. Druga część to rzeczy skomponowane niejako szkicowo w celu ich „wyimprowizowania”. Z każdym wykonaniem mogą stać się czymś innym" – mówi Drabek.
Pozostaje jeszcze do rozwikłania niezwykły tytuł.
Patrycja Wybrańczyk rozszyfrowuje go w następujący sposób: "Jest on wypadkową moich osobistych zamiłowań (grzybobrania i życia działkowicza). Jest to również nazwa grupy na portalu społecznościowym, w której tysiące ludzi z całego świata pasjonuje się tym niepozornie wyglądającym gatunkiem – grzybami dzwonkowatymi"
 Słowo „entoloma” brzmi bardzo melodyjnie, tajemniczo i dźwięcznie, co zgrabnie wpasowuje się klimat nowej płyty.
Warto uciec od dosłowności i wsłuchać się w melodię tego słowa.
tekst wydawcy
Album ukazał się 8 marca.

BIO:

Oto O.N.E.:
Monika Muc – saksofonistka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Dr hab. Ryszarda Krawczuka, wcześniej studentka Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Nysie. Współpracowała z Big Bandem Małopolskim. Laureatka nagrody „Powiew Młodego Jazzu” na Krokus Jazz Festiwal w 2017 r., zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie Novum Jazz Festival 2018 oraz wyróżnienia na Blue Note Competition w Poznaniu w 2019r. Współtworzy zespół O.N.E. Quintet oraz występuje i nagrywa wraz z Królem.
Pola Atmańska – utytułowana pianistka i kompozytorka. Ukończyła studia w katowickim Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie fortepianu u prof. Wojciecha Niedzieli. Jest laureatką m. in. III nagrody w Międzynarodowym Konkursie B-Jazz w Belgii (2016), I nagrody na konkursie Getxo Jazz Festiwal (2015), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Kompozycje Jazzową (2016), Nagrody Specjalnej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (2019). W swojej twórczości podejmuje się interdyscyplinarnych działań współtworząc muzykę do pokazów mody czy spektakli teatralnych. Angażuje się na rzecz innych twórczyń biorąc udział w takich inicjatywach jak np. „Scena dla Kobiet” czy współpracując z Instytutem Pileckiego z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet. Obecnie współpracuje z Marią Sadowską, Misią Furtak, Yoachimem, a także współtworzy swoje autorskie trio.
Kamila Drabek – kontrabasistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi autorską formację Tercet Kamili Drabek. Zespół wygrał konkurs na jazzowy debiut fonograficzny 2019 i wydał album „Muzyka Naiwna” (nominacja do nagrody Fryderyk 2020 za najlepszy debiut). Współpracowała m.in. z topowym amerykańskim saksofonistą Gregiem Osbym, kubańską formacją Vistel Brothers czy Maciejem Obarą. Jest laureatką konkursów Blue Note Poznań Jazz Competition, Azoty Tarnów Jazz Contest, Krokus Jazz Festiwal. W ramach programu „Partnerstwo dla muzyki 2.0.” zrealizowała projekt „Tercet gra utwory Jerzego Dudusia Matuszkiewicza”. W 2020r. wraz z pisarką Anną Malinowską i malarką Polą Dwurnik stworzyły interdyscyplinarne trio na słowo, obraz i kontrabas w projekcie „Unhappy Ending
Patrycja Wybrańczyk – perkusistka, absolwentka "Katedry Jazzu" w ZPSM II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie i obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Współtworzy m.in. Petersson’s Lightroom Project, Jakub Żołubak Trio, Ninja Episkopat oraz O.N.E. Quintet. Aktywnie koncertuje i udziela się na polskiej scenie jazzowej i awangardowej. Swoje inspiracje czerpie głównie z muzyki awangardowej, improwizowanej, klasycznej oraz z szeroko pojętego jazzu skandynawskiego.
___________________________________________


O.N.E.
Entoloma
CD 2022, Audio Cave ACD-003-2022

program:
1. I See You
2. Awa 1
3. Szary
4. Bilet
5. Ute
6. Siberia
7. Brzozy
8. Entoloma sensu lato
9. Księżyc

personel:
Monika Muc – saksofon
Paulina Atmańska – fortepian
Kamila Drabek – kontrabas
Patrycja Wybrańczyk – perkusja
___________________________________________