PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/02/18

Oleś Brothers i Dominik Strycharski na jednej płycie: "Koptycus"



Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej.
Śmiało można powiedzieć, że są naszym autentycznym dobrem narodowym.
Kontrabasista i perkusista, obaj o kosmicznej wyobraźni i nie mającej sobie równej wrażliwości muzycznej.
Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząc charakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów.
Czytelnym tego potwierdzeniem jest projekt „Koptycus”.
Do udziału w nim bracia Oleś zaprosili Dominika Strycharskiego, znaczącą postać na polskiej scenie muzyki improwizowanej, flecistę, wokalistę i kompozytora.
Strycharski jako jeden z niewielu, z powodzeniem włączył flet prosty do jazzu i intrygujących muzycznych eksperymentów, a jego ciekawa wokalistyka nie stroni od wyważonych elementów elektroniki.
Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów – jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie.
Dzięki wielowiekowej izolacji, byciu niejako na uboczu, wytworzyli oni i zachowali po dziś dzień swój pierwotny muzyczny język, wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich, asymilujący akcenty greckie, żydowskie, a nieco później także muzułmańskie.
Samo słowo „kopt”, choć pochodzenia arabskiego, ma swoje korzenie w języku greckim i określa mieszkańca Egiptu, ale wyznaniowa koptyjska społeczność przekracza granice – to także Erytrea i Etiopia z całą odmiennością kulturową, muzyczną i tradycjami wykonawczymi.
Odszukując i zgłębiając muzyczne kody pierwszych chrześcijan i transliterując je na język i estetykę współczesności, artyści stworzyli dzieło wybitne.
Barwną, wielowątkową historię o świecie starożytnych Kościołów Wschodnich odczytaną przez pryzmat szeroko ujętej terytorialnie muzyki koptyjskiej.
Powstała niezwykła opowieść, która korzystając momentami z uniwersalnych w naszej kulturze schematów narracji typowych dla antycznej Grecji, przemawia do nas nowoczesnym, nierzadko nowatorskim językiem muzycznym.
Autorem powyższego tekstu jest Miron Zajfert – pomysłodawca projektu „Koptycus”, kurator festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, na którego edycji z 2018 roku odbył się koncert premierowy z tym programem.
tekst: materiały prasowe
Album ukazał się 11 lutego 2022.

fot.Audio Cave
______________________________________


Oleś Brothers & Dominik Strycharski
Koptycus
CD 2022, Audio Cave  ACD-001-2022

program:
1. Bakaskut
2. Iom
3. Mazí
4. 'abraz
5. Ep-ou-roh David
6. Fildaman
7. Asoman

personel:
Bartłomiej Oleś – perkusja, instrumenty perkusyjne
Marcin Oleś – kontrabas
Dominik Strycharski – flety, elektronika
______________________________________