Po latach niełaski i zapomnienia postromantyczna twórczość kompozytora, pianisty i wybitnego pedagoga Zygmunta Stojowskiego (1870-1946), który sam był uczniem m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Władysława Żeleńskiego, odkrywana jest przez melomanów, zyskując należną jej pozycję w historii polskiej muzyki
W 2019 roku pod patronatem LongPlay nakładem Chopin University Press, ukazała się płyta z Sonatami dwóch wybitnych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku Ludomira Różyckiego i Zygmunta Stojowskiego ("Stojowski, Różycki - Sonaty", 2018) w interpretacjach wiolonczelisty Tomasza Strahla i pianistki Agnieszki Przemyk-Bryła.
Rok później dzięki wytwórni DUX mieliśmy okazję poznać Pieśni Stojowskiego, jakie znalazły się na płycie sopranistki Magdaleny Molendowskiej i pianistki Julii Samojło ("Zygmunt Stojowski - Songs", 2019).
Teraz czas na płytę z koncertami fortepianowymi tego niesłusznie zapomnianego kompozytora, które odkryjemy w znakomitych interpretacjach Marka Szlezera i Witolda Wilczka.
Na płycie "Zygmunt Stojowski - Piano Concertos Nos.1&2" pianistom towarzyszy Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im.Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego oraz Zofii Guz.
Album w katalogu DUX od 10 stycznia.
Robert Ratajczak
______________________________________________
Zygmunt Stojowski - Piano Concertos Nos.1&2
CD 2021, DUX 1773
program:
I Koncert fortepianowy fis-moll op.3:
1. Andante poco mosso
2. Romanza. Andante sostenuto e molto cantabile
3. Allegro con fuoco
II Koncert fortepianowy As-dur op.32 “Prologue, scherzo et variations pour piano et orchestre”:
4. Prologue. Andante con moto
5. Scherzo. Presto
6. Tema. Maestoso e moderato molto
7. Variation No.1. Molto sostenuto
8. Variation No.2. Con espressione, poco rubato
9. Variation No.3. Piu mosso
10. Variation No.4. Allegretto moderato
11. Variation No.5. Molto vivace
12. Variation No.6. Con fuoco, agitato
13. Variation No.7. Con moto, energico
14. Variation No.8. Andante sostenuto
15. Variation No.9. Andantino ben moderato
16. Variation No.10. Allegro molto
wykonawcy:
Marek Szlezer, Witold Wilczek - fortepian
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
dyrygenci: Marek Wroniszewski, Zofia Guz
______________________________________________
tekst wydawcy:
Koncerty fortepianowe Zygmunta Stojowskiego należą do najwspanialszych wizytówek twórczości fortepianowej w historii muzyki polskiej, a mimo to dziś znane są niewielkiej grupie melomanów i miłośników muzyki schyłku romantyzmu. A przecież oba utwory za życia Stojowskiego przyjmowane były przez publiczność i krytyków z ogromnym entuzjazmem. Co więcej, fakt obecności jednego z nich w repertuarze Ignacego Jana Paderewskiego dodatkowo wpłynął na ich nadzwyczajną początkowo popularność. Niestety, cała twórczość Zygmunta Stojowskiego stała się ofiarą historii i globalnej polityki. Niniejszy album odzwierciedla próbę przywrócenia obecności tych wielkich kompozycji życiu koncertowemu, dokonaną z żywiołowym udziałem młodych muzyków orkiestry Sinfonia Iuventus i znakomitych pianistów - Marka Szlezera oraz Witolda Wilczka.