PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/12/02

"Saxophone Varie Vol.4" - złota płyta Pawła Gusnara

 
W roku 2014 z okazji przypadającej 200. rocznicy urodzin twórcy saksofonu, belgijskiego konstruktora i budowniczego instrumentów Adolphe'a Saxa, znakomity saksofonista Paweł Gusnar przygotował wyjątkowy album: "Saxophone Varie", który został uhonorowany prestiżowym Fryderykiem.
Po dwóch latach artysta zdecydował się kontynuować przedsięwzięcie publikując płytę opatrzoną dopiskiem: "Vol.2", a w roku 2018 doczekaliśmy się trzeciej odsłony projektu, którym był (wydany pod patronatem LongPlay), tym razem dwupłytowy album "Saxophone Varie Vol.3" (o płycie tej miałem okazję napisać w książce "Musica Intellectualis Tom 3", wyd.Chopin University Press 2019).
Cykl znakomicie obrazujący klasyczne oblicze instrumentu przez pryzmat dokonań współczesnych polskich kompozytorów, okazał się jednym z najciekawszych przedsięwzięć artystycznych ostatnich lat, a kolejna odsłona tej arcyciekawej serii dowodzi słuszności kontynuowania rozpoczętego w 2014 roku przedsięwzięcia.
Na wydanej w formie złotej płyty CD "Saxophone Varie Vol.4", znajdziemy kolejny zestaw kompozycji (w tym siedem premier fonograficznych) odsłaniających ogromny potencjał i szeroką paletę techniczno-ekspresyjnych możliwości saksofonu.
 
fot.M.Knot/Chopin University Press

Utwory napisane zostały przez wywodzących się z różnych pokoleń kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Moryto, Łukasza Wosia, Nikolę Kołodziejczyka, Ignacego Zalewskiego i Aleksandra Jana Szopę.
Na "Saxophone Varie Vol.4" odnajdziemy liryzm i melancholię, wyszukaną melodykę i elementy programowości, oraz mistrzowską wirtuozerię i kreatywne improwizacje.
W poszczególnych nagraniach saksofoniście towarzyszą: Bartosz Jakubczak (organy), Klaudiusz Baran (akordeon), Rafał Grząka (bandoneony) oraz Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka.
Płyta w katalogu Chopin University Press od 9 września.
Robert Ratajczak
 
_________________________________________________
   
 
 
Paweł Gusnar: Saxophone Varie Vol.4
CD 2021, Chopin University Press

program:
  1. Krzysztof Penderecki - Cadenza na saksofon sopranowy
  2. Łukasz Woś - Aria z II Suity na flet i fortepian (wersja na saksofon i organy)
  3. Stanisław Moryto - Aria i chorał na saksofon sopranowy
  4. Łukasz Woś - Romans (wersja na saksofon i organy)
  5. Aleksander Jan Szopa - Clair de lune na saksofon i organy
  6. Ignacy Zalewski -Toccata na saksofon altowy i akordeon
  7. Stanisław Moryto - Koło na saksofon
  8. Łukasz Woś - Intermezzo na saksofon altowy i organy
Nikola Kołodziejczyk - Koncert na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową:
  9.  I Dark playground
10. II Małe przyjemności

wykonawcy:
Paweł Gusnar - saksofon
oraz:
Bartosz Jakubczak - organy
Klaudiusz Baran - akordeon
Rafał Grząka - bandoneony
Chopin University Chamber Orchestra
dyrygent: Rafał Janiak
_________________________________________________

tekst wydawcy:


Cykl "Saxophone Varie", zainicjowany w 2014 roku przez Pawła Gusnara, ma na celu rejestrację polskiego repertuaru ukazującego potencjał i szeroką paletę techniczno-ekspresyjnych możliwości saksofonów klasycznego kwartetu w rozmaitych wariantach obsadowych. Składa się z kompozycji, które w większości powstały w ścisłej współpracy z artystą i w większości są mu dedykowane.
"Saxophone Varie vol.4" zawiera utwory solowe (na saksofon sopranowy), duety (na sopranową i altową odmianę saksofonu z organami i akordeonem) oraz podwójny koncert na saksofon altowy, bandoneon (diatoniczny i chromatyczny) i orkiestrę smyczkową napisane przez kompozytorów reprezentujących różne generacje i style kompozytorskie: od Krzysztofa Pendereckiego i Stanisława Moryty, przez Łukasza Wosia, po Nikolę Kołodziejczyka, Ignacego Zalewskiego i Aleksandra Jana Szopę. Siedem utworów to premiery fonograficzne. Oryginalne dzieła i transkrypcje, liryzm i wirtuozostwo, improwizowane fragmenty, elementy programowości, współczesne techniki wykonawcze i środki sonorystyczne obok melancholijnej, romantycznej nastrojowości – wszystkie te zjawiska tworzą bogaty treściowo repertuar.
Czwarta część cyklu po raz kolejny udowadnia, że polski dorobek saksofonowy jest nie tylko różnorodny, wartościowy i ciekawy, lecz także inspirujący, intensywnie emocjonalny i piękny.