PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/12/07

Płocka Orkiestra Symfoniczna "Polish Music Vol.2"


 
 Istniejąca od 1977 roku Płocka Orkiestra Symfoniczna współpracuje z wieloma wybitnymi artystami związanymi zarówno z muzyką klasyczną (m.in. Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka czy Waldemar Malicki), jak z jazzem (m.in. Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Włodzimierz Pawlik i Anna Maria Jopek).
Zarejestrowany w grudniu 2020 roku w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im.K.Szymanowskiego w Płocku program, zawarty na dwóch płytach pod wspólnym tytułem "Polish Music" obejmuje wybrane dzieła polskich kompozytorów.
 
 
Na płycie "Polish Music Vol.2" Płocką Orkiestrę (Witold Lutosławski Płock Symphony Orchestra) słyszymy pod batutą na co dzień związanego z Filharmonią im.S.Moniuszki w Koszalinie, Jakuba Chrenowicza.
 
fot.DUX
  
Zestawione obok siebie kompozycje Karola Kurpińskiego, Mieczysława Karłowicza, Witolda Lutosławskiego i Grażyny Bacewicz to utwory powstałe na przestrzeni blisko 150 lat, skomponowane przez wywodzących się z różnych pokoleń twórców.
Doskonale iż Płocka Orkiestra Symfoniczna przypomniała melomanom te rzadko wykonywane, a jeszcze rzadziej rejestrowane utwory w formie tej bardzo starannie zrealizowanej płyty.
 
Album ukazał się 1 września.
Robert Ratajczak
____________________________________________

 
 
Witold Lutosławski Płock Symphony Orchestra
Polish Music Vol.2

CD 2021, DUX 1625

program:
Karol Kurpiński
  1. Overture to the opera Two Cottages
  2. Overture to the opera Jadwiga, Queen of Poland
 
Mieczysław Karłowicz -Serenade for Strings, Op.2:
  3. March
  4. Romance
  5. Waltz
  6. Finale
 
  7. Witold Lutosławski - Overture for String Orchestra
 
Grażyna Bacewicz - Music for Strings, Trumpets and Percussion:
  8. Allegro
  9. Adagio
10. Vivace

wykonawcy:
Witold Lutosławski Płock Symphony Orchestra
dyrygent: Jakub Chrenowicz
 
___________________________________________
 
 tekst wydawcy:
 
Niniejszy album stanowi kolejną odsłonę fonograficzną Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza, wpisującą się w pragnienie propagowania niezwykle wartościowej i różnorodnej, lecz w dalszym ciągu rzadko wykonywanej muzyki rodzimych twórców. W promowaniu polskiej twórczości, istotną rolę odgrywa ukazanie muzyki współczesnej w kontekście muzyki historycznej. Zestawione na jednym krążku bezpretensjonalne uwertury Karola Kurpińskiego (1785 – 1857) z Uwerturą smyczkową Witolda Lutosławskiego (1913 – 1994), łączy forma sonatowa i hojne czerpanie z tradycji. Różni je natomiast muzyczny język, który zmieniał się wraz z otaczającym światem. Liryka i parantele Serenady na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza (1876 – 1909) ze znanymi wówczas w świecie muzycznym utworami Mozarta, Czajkowskiego i Dvořáka, dzieli od Muzyki na smyczki, trąbkę i perkusję Grażyny Bacewicz (1909–1969) ponad pół wieku, w którym to czasie muzyka kilkakrotnie zmieniała swoje oblicze.