PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/12/17

Koncerty skrzypcowe Tadeusza Paciorkiewicza

 

Kompozytor, organista i pedagog Tadeusz Paciorkiewicz (1916-1998) pozostawił po sobie ponad trzysta siedemdziesiąt kompozycji obejmujących wszystkie gatunki muzyki instrumentalnej, wokalnej i wokalno-instrumentalnej.
Do najbardziej znanych utworów Paciorkiewicza należą m.in. Sonata organowa (1946), Wariacje na kwartet smyczkowy (1946), Suita kurpiowska (1948), kantata Z chopinowskich pieśni (1948), oraz Koncert skrzypcowy (1955) i napisany dla braci Bogusława i Krzysztofa Bruczkowskich Koncert na dwoje skrzypiec z orkiestrą (1983).
Właśnie dwa ostatnie z wymienionych dzieł wypełniają  płytę "Paciorkiewicz Violin Concertos" z nagraniami zarejestrowanymi w 2016 roku przez dwóch znakomitych skrzypków: Szymona Teleckiego i Tadeusza Gadzinę wraz z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana pod dyr. Adama Klocka.
Album ukazał się 29 lipca.
Robert Ratajczak
____________________________________________

 
 
Szymon Telecki / Tadeusz Gadzina
Paciorkiewicz Violin Concertos
CD 2021, DUX 1316 / Chopin University Press UMFC CD 136

program:
Tadeusz Paciorkiewicz
Koncert skrzypcowy:
1. Allegro ma non troppo e molto maestoso
2. Lento molto
3. Allegro appassionato
Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę:
4. Moderato
5. Adagio
6. Allegro sostenuto

wykonawcy:
Szymon Telecki, Tadeusz Gadzina - skrzypce
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana
dyrygent: Adam Klocek
____________________________________________ 

tekst wydawcy:

Tadeusz Paciorkiewicz napisał ponad trzysta siedemdziesiąt kompozycji. Jego twórczość obejmuje wszystkie gatunki muzyki instrumentalnej, wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Kompozytor mawiał, że «nawet najlepsze rzemiosło i warsztat kompozytorski są jedynie środkami do realizacji celu, jakim jest ekspresja dzieła». W każdej kompozycji Tadeusza Paciorkiewicza występuje mnogość i zmienność nastrojów. Charakter jego muzyki oscyluje pomiędzy biegunami skrajnych emocji, posługując się wyrafinowanymi niuansami” (Szymon Telecki).

Trzyczęściowy Koncert skrzypcowy Paciorkiewicza w swoim kształcie formalnym podobny jest do XIX-wiecznych koncertów instrumentalnych. Harmonika dzieła jest niejednorodna, co widać w zestawieniach partii skrzypiec z partią orkiestry – paleta harmoniczna orkiestry sprawia wrażenie odcinania się od głosu solowego. Z kolei Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę jest kompozycją trzyczęściową, dającą możliwość pokazania mistrzostwa obydwu solistów zarówno na tle całej orkiestry, jak i w kameralnych zestawieniach instrumentalnych.

Prezentowane nagranie, zrealizowane z inicjatywy Szymona Teleckiego, jest premierą fonograficzną obu koncertów. W Koncercie na dwoje skrzypiec młodemu artyście partneruje Tadeusz Gadzina. Solistom towarzyszy Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana pod dyrekcją Adama Klocka. Wydawcami albumu są DUX Recording Producers oraz Chopin University Press.