PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/11/25

"Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego na płytach winylowych!

 
Powstała w latach 1903-1907 monumentalna Symfonia h-moll, op.24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego stworzona z okazji obchodów 40-lecia Powstania Styczniowego, muzycznie ilustruje wiarę i nadzieję na odzyskanie wolności przez Ojczyznę.
Symfonia ta okazała się utworem proroczym nie tylko dla Polski, ale także dla samego kompozytora.
Trzyczęściowy utwór, po sukcesach pierwszych wykonań na estradach Bostonu (pod dyr. Maksa Fiedlera), Londynu (pod dyr. Hansa Richtera), Paryża (pod dyr. André Messagera), oraz Lwowa i Warszawy (pod dyr. Henryka Opieńskiego), przez wiele lat pozostawał zapomniany.
Dopiero pod koniec XX wieku "Polonia" powoli odzyskiwała swój należny blask stając się symfonią, coraz częściej wykonywaną i nagrywaną na płyty przez rozmaite orkiestry.
Ze względu na czas trwania utworu (64 min.), do momentu wynalezienia płyty CD na płycie winylowej dostępna była jedynie skrócona wersja "Polonii" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pod dyrekcją Bohdana Wodiczki (1974: Polskie Nagrania Muza).
Kompletne wersje dzieła dostępne były dopiero na płytach CD w latach 90-tych nagranych pod batutą Jerzego Maksymiuka (1991: Sinfonia Varsovia, Polskie Radio i 1998: BBC Scottish Symphony Orchestra, Hyperion), oraz na płytach wytwórni DUX: w roku 2001 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyr. Wojciecha Czepiela i w 2020 roku w interpretacji poprowadzonej przez Bohdana Boguszewskiego Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej.
Właśnie ostatnie z wymienionych nagrań, nominowane do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii: Album Roku Muzyka Symfoniczna, rok później ukazało się na dwóch znakomicie wytłoczonych płytach winylowych w formie efektownego albumu.
Jest to więc pierwsza w historii prezentacja pełnej wersji tego wybitnego dzieła na płytach analogowych.
Wysłuchanie tego nagrania z płyt winylowych to prawdziwa uczta dla każdego ceniącego sobie ciepłe analogowe brzmienie melomana.
Niniejszy album jest jednym z trzech analogowych wydawnictw jakie pojawiły się w ostatnim czasie z logo wytwórni DUX na okładce, obok limitowanego boxu "Krzysztof Penderecki - Theatre Music" (2018, combo CD+LP) i albumu Izy Połońskiej "Pejzaż bez Ciebie" (2019).
Premiera: 11 czerwca 2021 (Willa Lentza, Szczecin)
Premiera handlowa: 13 września 2021.
Robert Ratajczak
LINK: recenzja albumu
____________________________________________

 
 
Paderewski - Symphony in B-minor, op.24 "Polonia"
2LP's 2021, DUX 7636

program:
Ignacy Jan Paderewski - Symphony in B minor, Op.24 "Polonia":
-disc I
A. 1. Adagio maestoso. Allegro vivace e molto appassionato
B. 2. Andante con moto
-disc II
3. Vivace
A. Part I
B. Part II

wykonawcy:
Lviv National Philharmonic Symphony Orchestra
dyrygent: Bohdan Boguszewski
____________________________________________ 
 
materiały prasowe:

Pierwsze światowe kompletne wydanie albumu winylowego – Ignacy Jan Paderewski - Symfonia h-moll op.24 „Polonia”- Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej, dyr. Bohdan Boguszewski.
 

Nawiązując do wielkich zasług I.J. Paderewskiego dla Polski, biorąc pod uwagę wyjątkową pozycję jaką stanowi Symfonia „Polonia” w literaturze światowej, poza CD, został wydany dwupłytowy album w wersji winylowej. To znakomite nawiązanie do czasów, w których to dzieło powstało i zbieżne jest z najnowszymi trendami powrotu do nagrań na tego typu nośnikach. Jest to też zgodne z ustaleniem zawartym z firmą DUX, że jeśli nagranie otrzyma nominację do nagrody Fryderyk 2021, to wydany zostanie również limitowany album winylowy.
Tak powstał jedyny na świecie dwupłytowy album winylowy w kompletnej wersji Symfonii. Wcześniej, 48 lat temu, w 1973 roku winylową płytę z Symfonią Polonia wydała Muza - Polskie Nagrania SXL0968, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego pod dyr. Bohdana Wodiczko, który jednak zmuszony był dokonać dużych skrótów dzieła, żeby utwór mógł zmieścić się na jednej płycie.
Nagrania krążka, nominowanego do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna, dokonała Firma Fonograficzna DUX.