PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/05/21

PREMIERA: duoAccosphere "New Double Accordion Concertos by Johann Sebastian Bach"


duoAccosphere od 2011 roku tworzą: urodzony w 1987 roku w Krakowie wirtuoz akordeonu Grzegorz Palus i  pochodząca ze Słowacji Alena Budziňákova.
Dwoje artystów połączyła miłość do akordeonu i tkwiących w tym instrumencie możliwości zarówno technicznych jak wyrazowych.
W maju 2020 roku pod patronatem LongPlay nakładem Chopin University Press ukazał się wypełniony przypisanymi akordeonowi utworami skandynawskich kompozytorów album "Accordion Anatomy" dedykowany Mogensowi Ellegaardowi, a nagrany przez artystów tworzących duoAccosphere wraz z kwartetem smyczkowym Airis. Zaledwie kilka dni później światło dzienne ujrzał debiutancki album duoAccosphere "Fairy-Tale Stories" zawierający trzy baśniowe dzieła muzyki klasycznej zagrane na dwóch akordeonach: Suitę z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, "Moja Matka Gęś" Maurice'a Ravela i cykl "Bajki" Václava Trojana. Opracowane na dwa akordeony powszechnie znane cykle Czajkowskiego i Ravela odsłoniły nieznane dotąd szerokiemu odbiorcy walory tych utworów, a uważane za jeden z najważniejszych skarbów literatury akordeonowej XX wieku "Bajki" Trojana, doskonale uzupełniły program płyty.
Kolejny album międzynarodowego projektu duoAccosphere również zawiera transkrypcje utworów wybranych z kanonu muzyki klasycznej. Tym razem jednak dwoje artystów pochyliło się nad dorobkiem Johanna Sebastiana Bacha, przedstawiając na płycie "New Double Accordion Concertos by Johann Sebastian Bach", autorskie opracowana na dwa akordeony i kwintet smyczkowy trzech koncertów pierwotnie rozpisanych przez Mistrza z Lipska na dwa klawesyny i orkiestrę.
W nagraniach duoAccosphere towarzyszy grający na instrumentach barokowych Kwintet smyczkowy orkiestry Capella Cracoviensis (String Quintet of the Capella Cracovensis Orchestra).
Album ukazał się 21 maja.
Robert Ratajczak

_______________________________________________
 
 
 
duoAccosphere
String Quintet of the Capella Cracovensis Orchestra:
New Double Accordion Concertos by Johann Sebastian Bach

CD 2021, Chopin University Press UMFC CD 143

program:
Johann Sebastian Bach
- Koncert c-moll na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1060
1. Allegro
2. Adagio
3. Allegro
- Koncert C-dur na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1061
4. [Allegro]
5. Adagio ovvero Largo
6. Fuga
- Koncert c-moll na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1062
7. [Allegro]
8. Andante e piano
9. Allegro assai

wykonawcy:

duoAccosphere
Grzegorz Palus, Alena Budziňáková – akordeony

Kwintet smyczkowy orkiestry Capella Cracoviensis
Agnieszka Świątkowska, Tomasz Góra – skrzypce barokowe
Mariusz Grochowski – altówka barokowa
Konrad Górka – wiolonczela barokowa
Michał Skiba – kontrabas barokowy
_______________________________________________

materiały prasowe:
 
 
Co by było, gdyby Johann Sebastian Bach mógł grać na akordeonie? Pytanie to nurtuje wielu grających na tym instrumencie muzyków, którzy z marzycielską tęsknotą spoglądają na jego krótką historię.Niniejszy album [...] jest swego rodzaju eksperymentem, próbą zestawienia współczesnego instrumentarium akordeonowego z obsadą kwintetu smyczkowego grającego na instrumentach historycznych. Uzyskana w ten sposób kolorystyka dźwiękowa ma na celu jak najbliższe odzwierciedlenie brzmienia muzycznego świata epoki Bacha, w którym swą nieco nieśmiałą obecność spróbowali zaznaczyć wykonujący partie solowe akordeoniści, od lat poszukujący możliwości realizacji artystycznej również w muzyce barokowej. Gdybyśmy spojrzeli w niedaleką przeszłość, takie połączenie mogłoby się nam wydawać „artystycznym mezaliansem”, choć również dla wielu współczesnych miłośników muzyki dawnej może być ono trudne do zaakceptowania. Autorzy płyty pragnęli jednak odnieść się do uniwersalnych prawd i piękna muzyki Bacha. Wykorzystując w tym celu bliskie sobie narzędzia, z odwagą i otwartą wyobraźnią podążyli nieznanymi im dotąd ścieżkami, a więc dali się porwać trudnym do przewidzenia konsekwencjom podróży. Do odpowiedzi na pytanie, czy było warto, wszystkich słuchaczy zachęcam z osobna, głęboko wierząc, że wybrana twórczość może być dla nich równie odkrywcza i inspirująca, jak dla wykonawców grających na niniejszej płycie.
Grzegorz Palus