PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/04/23

PREMIERA: Dominik Strycharski Core / Orkiestra Dęta Ursus "Symfonia Fabryki Ursus"

 
60-minutowy film dokumentalny "Symfonia Fabryki Ursus" w reżyserii Jaśminy Wójcik to obraz ukazujący sytuację po upadku jednej z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. To także film będący artystycznym spojrzeniem na problem z jakim zmierzyć musieli się pozbawieni wieloletniej pracy mieszkańcy Ursusa.
Na tle zrujnowanych, opuszczonych hal poznajemy losy pracowników zakładu (robotników, technologów, kierowników i sekretarek), którzy nie tylko opowiadają swe historie słowami, ale odtwarzają gesty i czynności związane z ich ówczesną pracą. "Symfonia Fabryki Ursus" jest więc obrazem łączącym choreografię z sztuką wideo i muzyką eksperymentalną.
Autorem muzyki do filmu jest kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer ale też publicysta Dominik Strycharski.
 

Pięć tematów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej filmu ukazało się nakładem wytwórni Audio Cave na 43-minutowej płycie "Symfonia Fabryki Ursus" nagranej przez zespół Dominik Strycharski Core tworzony przez: lidera (flety proste, wokal, elektronika), Barbarę Drążkowską (fortepian preparowany), Wojciecha Jachnę (trąbka), Zbigniewa Kozerę (kontrabas) i Pawła Szpurę (perkusja), oraz autentyczną Orkiestrę Dętą Ursus pod dyrekcją Karola Węclewskiego.
Album ukazał się 23 kwietnia.
Robert Ratajczak
_______________________________________________
 
 
 
Dominik Strycharski Core / Orkiestra Dęta Ursus
Symfonia Fabryki Ursus
CD 2021, Audio Cave ACD-005-2021

program:
1. Intro
2. Symfonie
3. Asmet
4. Core
5. Final

personel:
Dominik Strycharski – flety, wokal, elektronika
Barbara Drążkowska – fortepian
Wojciech Jachna – trąbka
Zbigniew Kozera – kontrabas
Paweł Szpura – perkusja
Orkiestra Dęta Ursus
dyrygent: Karol Węclewski
 _______________________________________________


tekst prasowy:

Nowy materiał Dominika Strycharskiego to muzyka stworzona do filmu dokumentalnego w reżyserii Jaśminy Wójcik – „Symfonia Fabryki Ursus” (prod. Wajda Studio), łączącego sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną.

Proces tworzenia miał kilka etapów. Część muzyki powstawała do gotowego już obrazu, z kolei inne fragmenty miały odwrotną kolejność. Wszystko powstawało w bezpośredniej komunikacji z reżyserką, która obdarzyła mnie wielkim zaufaniem i była świadoma każdego aspektu relacji obrazu z dźwiękiem”. – tak multimedialność projektu komentuje Dominik Strycharski.
Muzyka wypełniająca płytę łączy w całość różne gatunki – ambient, minimalizm, jazz, techno czy muzykę elektroniczną. 
"Film „Symfonia Fabryki Ursus” traktuje o nieistniejącej już fabryce i jej pracownikach, więc od początku było jasne, że to co skomponuję, musi mieć charakter industrialny i elektroniczny. Chciałem z jednej strony odnieść się do mechanicznego aspektu tego świata, a z drugiej dotknąć elementu, który związany jest z człowiekiem" – dodaje kompozytor. 
Również struktura całości nie należy do oczywistych – stylistyczna różnorodność zamknięta została w formie o dużym rozmachu.
"Cała symfonia ma kilka etapów, której finałem jest coś w rodzaju oczyszczającego, współczesnego obrzędu, w którym splata się elektroniczna wrażliwość, studyjne montaże inspirowane Strawińskim oraz dronowy ambient" – kontynuuje Strycharski.
"Symfonia Fabryki Ursus" to współpraca kilku podmiotów muzycznych. Ich udział miał duży wpływ na brzmieniową różnorodność materiału.
"Obecność Orkiestry Dętej Fabryki Ursus była dla nas jasna, przystałem na tę ideę z entuzjazmem. Kolejnym filarem tej płyty jest elektronika oparta na mojej metodzie pracy z głosem i szeroką paletą elektronicznych przetworników, które daja faktury podobne do dźwieku syntezatorów. Nie sposób pominąć w tej wyliczance mojego nowego kwintetu Dominik Strycharski Core, debiutującego na tej płycie. W jego skład wchodzą osoby, z którymi od lat współtworzę również inne projekty, zatem ich obecność w tym zestawie była dla mnie bardzo istotna i niejako oczywista" ­­– podsumowuje Strycharski.
"Symfonia Fabryki Ursus"
Dokument stanowi filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Artyści zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w projekcie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Film powstał w Wajda Studio w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Wajda School pod nazwą “Nagroda Filmowa dla filmu eksperymentalnego”. Nagroda miała na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego.