PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/02/06

Kronika Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie (6)

 
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowe cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki XIX i XX wieku tworzonej przez wybitnych kompozytorów, ze szczególnym akcentem na dorobek patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, oraz promowanie młodych, utalentowanych muzyków.
Konkurs odbywać się będzie co dwa lata w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne, a udział w nim brać mogą zarówno soliści jak różne składy: od duetów, aż do zespołów 12-osobowych.
Pierwsza edycja Konkursu odbyła się 20–27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Do udziału zakwalifikowało się 17 pianistów oraz 24 zespoły kameralne z Polski, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Hong Kongu i Izraela.
Wydarzeniu towarzyszyły targi wydawnictw nutowych i fonograficznych, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty.
Wytwórnia DUX podjęła się udokumentowania I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie serią sześciu płyt z nagraniami uczestników Konkursu wykonujących kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego, Michała Spisaka, Józefa Elsnera, Zygmunta Noskowskiego, Aleksandra Tansmana, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, Joachima Kaczkowskiego, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara.
 
Pięć płyt zawiera utwory konkursowe i jest kroniką zmagań młodych instrumentalistów, natomiast szósta jest albumem złożonym z nagrań laureatów Konkursu.
 
Płytę otwiera mini recital zdobywcy I Nagrody konkursu w kategorii: Pianiści, rosyjskiego wirtuoza Pavla Dombrovsky'ego: miniaturka Teodora Leszetyckiego, Sonata rustica Aleksandra Tansmana i Etiuda cis-moll op.10 nr 4 Fryderyka Chopina.
Laureata II Nagrody I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.S.Moniuszki w Rzeszowie w kategorii: Pianiści Piotra Ryszarda Pawlaka, słyszymy grającego I Sonatę na fortepian op.6 Henryka Mikołaja Góreckiego, a Pięć wariacji op.5 nr 4 Witolda Maliszewskiego gra zdobywca III Nagrody w tej kategorii, Mateusz Krzyżowski.
Druga część płyty zawiera nagrania laureatów Konkursu, przyznane w kategorii: Zespoły kameralne.
I Nagrodę przyznano duetowi skrzypcowemu Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, który słyszymy w kompozycji Joachima Kaczkowskiego, a dwie II Nagrody ex aequo przypadły grupom Atma Quartet i Cracow Golden Quintet. W ich wykonaniu na płycie słuchamy II Kwartetu smyczkowego op.56 Karola Szymanowskiego oraz Kwintetu na flet, obój, klarnet, fagot i róg Wojciecha Kilara.
Płyta dostępna w katalogu wytwórni DUX od 28 marca 2020.

Robert Ratajczak


_______________________________________________
 

 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (6):
Laureaci / Prize Winners

CD 2019, DUX 1658

program:

  1. Teodor Leszetycki - Arabesque in the Form of an Etude, Op.45 No.1

Alexander Tansman - Sonata rustica:
  2. Allegro agreste
  3. Cantilena. Largo
  4. Danza festiva. Molto allegro
 
  5. Fryderyk Chopin - Etude in C sharp minor, Op. 10 no. 4

Henryk Mikołaj Górecki - Piano Sonata, Op.6 No.1:
  6. Allegro molto, con fuoco
  7. Grave pesante e corale
  8. Allegro vivace ma non troppo
 
  9. Witold Maliszewski - 5 Variations, Op.5 No.4
 
Joachim Kaczkowski - Duo concertant in F minor for two violins, Op.10 No.1:
10. Allegro moderato
11. Poco adagio quasi andante
12. Allegro
 
13. Tadeusz Paciorkiewicz - Sonatina for two violins: III Presto
 
Karol Szymanowski - String Quartet No.2 Op.56:
14.  I Moderato dolce e tranquillo
15. II Vivace scherzando
 
Wojciech Kilar - Quintet for flute, oboe, clarinet, basoon and French horn:
16.   I Sinfonia
17.  II Scherzo
18. IV Rondo-Finale

wykonawcy:

Pavel Dombrovsky, Piotr Ryszard Pawlak, Mateusz Krzyżowski - fortepian

Gidaszewska / Łaguniak Duo:
Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak - skrzypce

Atma Quartet:
Katarzyna Gluza, Paulina Marcisz - skrzypce
Karolina Orsik-Sauter - altówka
Dominika Szczypka - wiolonczela

Cracow Golden Quintet:
Natalia Jarząbek - flet
Damian Świst - obój
Tomasz Sowa - klarnet
Małgorzata Wygoda - fagot
Konrad Gołda - waltornia
_______________________________________________

tekst wydawcy:
 
Pomiędzy 20. a 26. września 2019 odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Celem tej nowej inicjatywy kulturalnej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów z XIX i XX wieku. Konkurs ma szczególnie przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.
W sześciopłytowej serii prezentujemy najciekawsze nagrania wykonań konkursowych, wśród których znalazły się występy wszystkich laureatów konkursu. Niektóre z prezentowanych w serii utworów mają tu swoją światową premierę fonograficzną.