PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/02/04

Kronika Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie (5)

 
 
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowe cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki XIX i XX wieku tworzonej przez wybitnych kompozytorów, ze szczególnym akcentem na dorobek patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, oraz promowanie młodych, utalentowanych muzyków.
Konkurs odbywać się będzie co dwa lata w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne, a udział w nim brać mogą zarówno soliści jak różne składy: od duetów, aż do zespołów 12-osobowych.
Pierwsza edycja Konkursu odbyła się 20–27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Do udziału zakwalifikowało się 17 pianistów oraz 24 zespoły kameralne z Polski, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Hong Kongu i Izraela.
Wydarzeniu towarzyszyły targi wydawnictw nutowych i fonograficznych, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty.
Wytwórnia DUX podjęła się udokumentowania I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie serią sześciu płyt z nagraniami uczestników Konkursu wykonujących kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego, Michała Spisaka, Józefa Elsnera, Zygmunta Noskowskiego, Aleksandra Tansmana, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, Joachima Kaczkows
kiego, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara.
Na piątej płycie niniejszej serii znajdziemy kameralne utwory trójki polskich kompozytorów: Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Zygmunta Noskowskiego.
Zamieszczone na płycie dwie Sonaty na skrzypce i fortepian Józefa Elsnera reprezentują osadzony w estetyce wiedeńskich mistrzów klasyczny styl i charakteryzują się równoprawną rolą obu instrumentów. Słuchamy ich w interpretacji duetów: Kwaśnikowska / Chrzęszczyk oraz Effimero Duo
Z dorobku Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego słuchamy Ronda alla polacca op.6 w interpretacji Andriuti-Shemchuk Piano Duo, Tria fortepianowego a-moll op.17 w wykonaniu Cuore Piano Trio i Andante e rondo alla polacca na flet i fortepian, Op.42, zagrane jest przez Polish Art Duo.
Album wieńczą dwie części Sonaty a-moll na skrzypce i fortepian Zygmunta Noskowskiego, których słuchamy ponownie w wykonaniu duetu Kwaśnikowska / Chrzęszczyk.
Płyta dostępna w katalogu wytwórni DUX od 28 marca 2020.
Robert Ratajczak
 
____________________________________________
 
 
 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (5):
Elsner, Dobrzyński, Noskowski

CD 2019, DUX 1657


program:

Józef Elsner
Sonata in F major for violin and piano, Op.10 No.1:
1. Allegro
2. Andante
Sonata in E flat major for violin and piano, Op.10 No.3:
3. Allegro
4. Andante con variazioni
 
Ignacy Feliks Dobrzyński
5. Rondo alla polacca Op. 6 for piano four hands
6. Piano Trio in A minor, Op.17: I Allegro moderato
7. Andante e rondo alla polacca for flute and piano, Op.42
 
Zygmunt Noskowski - Sonata in A minor for violin and piano:
8.   I Allegro con brio
9. III Prestissimo

wykonawcy:

Kwaśnikowska / Chrzęszczyk:
Roksana Kwaśnikowska - skrzypce
Łukasz Chrzęszczyk - fortepian

Effimero Duo:
Marta Sikora - skrzypce
Itamar Prag - fortepian

Andriuti-Shemchuk Piano Duo:
Alina Andriuti, Ivan Shemchuk - fortepian

Cuore Piano Trio:
Zuzanna Budzyńska - skrzypce
Jadwiga Rogulska - wiolonczela
Szymon Ogryzek - fortepian

Polish Art Duo:
Martyna Klupś-Radny - flet
Wioletta Fluda - fortepian
 ____________________________________________
 
 Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.
 
tekst wydawcy:
 
Pomiędzy 20. a 26. września 2019 odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Celem tej nowej inicjatywy kulturalnej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów z XIX i XX wieku. Konkurs ma szczególnie przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.
W sześciopłytowej serii prezentujemy najciekawsze nagrania wykonań konkursowych, wśród których znalazły się występy wszystkich laureatów konkursu. Niektóre z prezentowanych w serii utworów mają tu swoją światową premierę fonograficzną.