PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2021/01/15

Symfonia h-moll I.J.Paderewskiego w Lwowskiej Filharmonii Narodowej

 
Ignacy Jan Paderewski to postać mogąca kojarzyć się zarówno z polityką i patriotyzmem jak muzyką. Jednym z najwybitniejszych i najbardziej spektakularnych jego dzieł jest łączących wszystkie te aspekty jest monumentalna Symfonia h-moll, op.24 "Polonia".
Powstała w latach 1903-1907, 3-częściowa kompozycja stworzona z okazji obchodów 40-lecia Powstania Styczniowego muzycznie ilustruje wiarę i nadzieję na odzyskanie wolności przez Ojczyznę. Symfonia ta okazała się utworem proroczym nie tylko dla Polski, ale także dla samego kompozytora.
Na wydanej przez wytwórnię DUX płycie "Ignacy Jan Paderewski - Symphony in B minor, Op.24 "Polonia" znajdziemy wyjątkową i pełną instrumentalno-brzmieniowego rozmachu rejestrację tego dzieła, będącą zarazem dokumentem współpracy znakomitego polskiego dyrygenta Bohdana Boguszewskiego (fot.) z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej.
Album ukazał się 2 listopada 2020.
Robert Ratajczak

fot.DUX
______________________________________________
 
 
 
Paderewski - Symphony "Polonia"
CD 2020, DUX 1636

program:
Ignacy Jan Paderewski - Symphony in B minor, Op.24 "Polonia":
1. Adagio maestoso. Allegro vivace e molto appassionato
2. Andante con moto
3. Vivace

wykonawcy:
Lviv National Philharmonic Symphony Orchestra
dyrygent: Bohdan Boguszewski
 ______________________________________________

tekst wydawcy:
 
Monumentalna Symfonia h-moll, jedno z najwybitniejszych dzieł Ignacego Jana Paderewskiego – nie tylko genialnego pianisty, ale także (o czym nie wszyscy znawcy chcieli pamiętać) wysokiej klasy kompozytora – po sukcesach pierwszych wykonań na estradach Bostonu, Londynu, Paryża, Lwowa i Warszawy, przez wiele lat pozostawała w całkowitym niemal zapomnieniu. Dopiero pod koniec XX stulecia pomału poczęła wracać do sal koncertowych i pojawiać się w katalogach firm płytowych. Niniejsze nagranie, związane z ciekawą historią współpracy Bohdana Boguszewskiego z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej należy do bardzo nielicznych pełnych nagrań - takich, gdzie użyto całego składu instrumentalnego przewidzianego w partyturze, z sarusofonami kontrabasowymi i perkusyjnym tonitruonem. Oryginalne brzmienie orkiestry w szlachetnej akustyce Filharmonii Lwowskiej, gdzie symfonia miała swe polskie prawykonanie, pozwala słuchaczowi przybliżyć się do emocji czasów i ludzi tworzących polską kulturę w trudnych latach początku XX wieku.