Monika Lidke to pochodząca z Lubina wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka od kilkunastu lat mieszkająca w Londynie. Tam z powodzeniem buduje swą muzyczną karierę jako jazzowa wokalistka, występując w takich miejscach jak kultowe kluby Ronnie Scott’s Bar i Jazz Club Soho, czy biorąc udział w licznych festiwalach, jak m.in. London Jazz Festival, Manchester Jazz Festival czy Rhythms of the World Festival.
fot.K.Data/M.Lidke |
Materiał zarejestrowany został w Wielkiej Brytanii i Polsce z udziałem kilkunastu różnych muzyków towarzyszących wokalistce w poszczególnych utworach.
Na urozmaiconej zarówno pod względem brzmienia jak stylistyki świetnie wyprodukowanej płycie, odnajdziemy elementy jazzu, folku i muzyki latynoskiej.
Album ukazał się 8 października.
Robert Ratajczak
________________________________________________________
Monika Lidke: Let The World Be a Question
CD 2020, Monika Lidke MLCD002
program:
1. Making it up as we go
2. A winter morning
3. Lazy detour
4. Curious puzzle
5. Not a bad bone
6. Samba, biodra i nogi
7. Save humankind
8. Słuchaniem być
9. Snowflake’s dream
10. Tango
11. Mother
12. W deszczu pod parasolem
13. Zimowy poranek
14. Lazy detour - Wulfnote Remix
15. Mother - Happy Cat Jay Remix
16. A winter morning - Happy Cat Jay Remix
personel:
Monika Lidke - wokal
Dawid Frydryk - trąbka
Kristian Borring, Maciek Pysz, Matt Chandler - gitary
Jan Freicher – fortepian, wibrafon, syntezatory
Adam Spiers, Wayne Urquhart - wiolonczela
Happy Cat Jay – perkusja, fortepian, syntezatory, gitara basowa
Marcin Grabowski – kontrabas, gitara basowa
Shez Raja – gitara basowa
Tim Fairhall - kontrabas
Chris Nickolls, Adam Teixeira, Waldemar Franczyk - perkusja
Alle Choir London - chórki
________________________________________________________
tekst prasowy:
“Let The World Be a Question” – tak zatytułowany jest czwarty w karierze album, mieszkającej w Wielkiej Brytanii, polskiej wokalistki Moniki Lidke.
Melodyjne, delikatne utwory śpiewane po polsku i po angielsku zaskakują wysublimowanymi aranżacjami łączącymi elementy jazzu, folku i muzyki latynoskiej.
Multikulturowy i angażujący różnorodną stylistykę charakter projektu podkreślony jest gościnnym udziałem w nagraniach polskiego Vadomaya Collective oraz Alle Choir London.
Uniwersalność utworów demonstrują ponadto trzy remiksy, przy stworzeniu których współpracowali z Moniką Lidke uznani producenci Wulfnote i Happy Cat Jay.
Monika Lidke jest wokalistką i autorką piosenek polskiego pochodzenia. Urodziła i wychowała się w Polsce na Dolnym Śląsku, spędziła wiele lat w Paryżu, od 2006r. mieszka w Londynie.
Zadebiutowała w 2008r. albumem „Waking up to Beauty”, który Marek Niedźwiecki opisał słowami: „Piękna, delikatna, uzależniająca, nie mogę się uwolnić od tej muzyki. Jestem Pani fanem!”.
Kolejny album artystki „If I was to describe you” z 2014r. był okazją współpracy z wyśmienitą wokalistką Basią Trzetrzelewską oraz wirtuozem gitary basowej Jankiem Gwizdałą. Wydanie tego krążka zaowocowało koncertem w prestiżowym Studiu Agnieszki Osieckiej.
W 2017 r. amerykańska wytwórnia Dot Time Records wydała trzecią płytę artystki „Gdyby każdy z nas …”. Jej pierwszy zarazem krążek w języku polskim prezentuje wysublimowane, intymne aranżacje muzyczne do tekstów poety Andrzeja Ballo. Tym razem do zespołu Moniki dołączyły gwiazdy polskiej piosenki: Anna Jurksztowicz, Dorota Miśkiewicz i Krzysztof Napiórkowski, oraz znani muzycy jazzowi Marek Napiórkowski, Michał Tokaj, Łukasz Żyta i Michał Barański.
Monika regularnie występuje w Londyńskich klubach jazzowych (Ronnie Scott’s, Pizza Express Jazz Club, 606 Jazz Club) oraz na festiwalach jazzowych. Chętnie współpracuje z innymi artystami - często występuje z basistą Shezem Rają, nagrywa muzykę do filmów i telewizji, tworzy piosenki z międzynarodową grupą muzyków i poetów.
Obecnie Monika Lidke promuje swój czwarty album „Let the world be a question” i nagrywa kolejną płytę, której przewodnim motywem muzycznym są instrumenty smyczkowe.