PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/11/10

Amerykańska muzyka na flet i fortepian

 
 
Duet absolwentki Łódzkiej Akademii Muzycznej, flecistki Olgi Leonkiewicz z Lublina i znanej m.in. dzięki nominowanej do Nagrody Fryderyka w 2012 roku płyty z utworami Schumanna i Brahmsa, pianistki Kingi Firlej-Kubicy, znamy ze znakomitej płyty z 2015 roku wypełnionej Fantazjami Paula Taffanela ("Paul Taffanel - Fantaisies"). Po pięciu latach dotarła do nas kolejna płyta nagrana w formule kameralnego duetu przez obie Panie.
 
fot.DUX

Tym razem jest to program zawierający cztery utwory na flet i fortepian amerykańskich kompozytorów przełomu XX i XXI wieku: Roberta Muczynskiego, Thomasa Eldina Burtona, Charlesa Tomlinsona Griffesa i Lowella Liebermanna.
Materiał zarejestrowany w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie stanowi bardzo reprezentatywny przegląd powstałych w Stanach Zjednoczonych utworów fletowych.

Album ukazał się 14 września.
Robert Ratajczak

_______________________________________________
 
 
 
Olga Leonkiewicz / Kinga Firlej-Kubica: American Music for Flute and Piano
CD 2020, DUX 1596

program:

Robert Muczynski - Sonata op.14:
  1. Allegro deciso
  2. Vivace
  3. Andante
  4. Allegro con moto

Thomas Eldin Burton - Sonatina:
  5. Allegretto grazioso
  6. Andantino sognando
  7. Allegro giocoso quasi fandango
 
  8. Charles Tomlinson Griffes - Poem
 
Lowell Liebermann - Sonata op.23:
  9. Lento con rubato
10. Presto energico

wykonawcy:
Olga Leonkiewicz - flet
Kinga Firlej-Kubica - fortepian
 _______________________________________________

tekst wydawcy:
 
Sonata na flet i fortepian Roberta Muczynskiego powstała w 1961 roku i zyskała popularność za sprawą głównej nagrody na Concours International w Nicei we Francji. Utwór stanowi typowy ukłon w stronę estetyki neoklasycznej i w dużej mierze jest nacechowany pierwiastkiem humorystyczno-sielankowym.
Twórczość Charlesa Tomlinsona Griffesa początkowo silnie nawiązywała do niemieckiej tradycji neoromantycznej. W środkowym okresie artysta skłaniał się bardziej ku estetyce impresjonistycznej, wykazując spore zainteresowanie kulturą chińską i japońską. Ostatni, przerwany przez przedwczesną śmierć, dojrzały okres w jego twórczości odznaczał się absolutną autonomią stylistyczną, pełną zwrotów ku muzyce dysonującej.
Choć artystyczny dorobek Thomasa Eldina Burtona nie obejmuje zbyt wielu dzieł, jego Sonatina na flet i fortepian dość szybko znalazła swoich wielbicieli i na stałe weszła do kanonicznego repertuaru fletowego.
Urodzony 22 lutego 1961 roku w Nowym Jorku Lowell Liebermann uznawany jest za jednego z najbardziej wyróżniających się żyjących amerykańskich twórców. Za sprawą autorskiego prawykonania swojej Sonaty fortepianowej op. 1 już w wieku 16 lat dał się poznać amerykańskiej.
Niniejszy album Olgi Leonkiewicz oraz Kingi Firlej-Kubicy obejmuje wspomniane wyżej dzieła amerykańskich kompozytorów, a zarazem jedne z najbardziej reprezentatywnych wizytówek fletowej twórczości powstałej w Stanach Zjednoczonych.