PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/10/09

PREMIERA: Bandonegro & Martorell "Tangostoria"

 
O zespole Bandonegro po raz pierwszy świat usłyszał, dzięki sukcesowi odniesionemu przez czwórkę młodych muzyków podczas prestiżowego konkursu Pif Castelfidardo we Włoszech. Rok później ukazała się debiutancka płyta “Tango Nuevo by Astor Piazzolla”, która podbiła serca miłośników argentyńskiego tanga.
W 2016 roku Bandonegro występowali wspólnie z wieloma popularnymi artystami (m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak) łącząc tango z elementami jazzu i rocka.
Kolejny rok przyniósł album “Tanchestron”, który okazał się dla zespołu przepustką do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach (m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Dani, Szwecji i Norwegii) oraz współpracy z wielkimi gwiazdami tanga: Nelsonem Pino, Roberto Siri, Nito & Elbą Garcia, Facundo Pinero & Vanesą Villalba, Clarisą Aragone & Jonathanem Saavedra, Los Totis czy Marią Ines Bogado & Roberto Zuccarino.
Rok 2019 to kolejna znakomita płyta "Hola Astor", oraz zwieńczona ogromnym sukcesem trasa koncertowa po klubach muzycznych w argentyńskim Buenos Aires i występ na festiwalu Argentina Tango Salon. To właśnie po powrocie z Argentyny czwórka urodzonych w Poznaniu w 1993 roku muzyków postanowiła ponownie udać się do studia i zarejestrować materiał na kolejną płytę.
Grający na bandoneonie Michał Główka, skrzypek Jakub Czechowicz, pianista Marek Dolecki oraz kontrabasista i kompozytor Marcin Antkowiak, zaprosili do nagrań wokalistę i kompozytora, ale też cenionego trenera wokalnego Andresa Martorella.
fot.DUX
Urodzony w Urugwaju artysta wykonujący partie wokalne na płycie "Tangostoria" firmowanej szyldem Bandonegro & Martorell, jest współzałożycielem European Vocal Camp i Warsaw Vocal Studio oraz jednym z najlepszych nauczycieli śpiewu na świecie. W Polsce z jego lekcji korzystali m.in. Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Aga Zaryan i Mrozu.  Jako kompozytor i autor tekstów znany jest m.in. z hiszpańskojęzycznej adaptacji tekstu Agnieszki Osieckiej “Uciekaj moje serce” (“Vete mi corazón”) zaśpiewanej przez Stanisława Soykę i Magdę Navarrete.
Program nowej płyty  wypełniają utwory wokalno-instrumentalne należące do kanonu tanga takie jak: "Sur", "Remembranza" czy "Ballada Para un Loco", ale też kompozycje wybrane z dorobku takich kompozytorów jak: Juan D’Arienzo, Alfredo Gobbi, Anibal Troilo, Horacio Salgan i oczywiście Astor Piazzolla.
Płyta ukazała się

pod patronatem LongPlay 9 października nakładem wytwórni DUX.
 
Robert Ratajczak

_________________________________________


Bandonegro & Martorell: Tangostoria
CD 2020, DUX 1678


program:
  1. Sur
  2. Desencuentro
  3. La Viruta
  4. Este Es El Rey
  5. Mas Grande Que Nunca
  6. Remembranza
  7. Malena
  8. Chique
  9. Lo Que Vendra
10. A Fuego Lento
11. Chiquilin De Bachin
12. Balada Para Un Loco

personel:
Andres Martorell - wokal
Michał Główka - bandoneon
Jakub Czechowicz - skrzypce
Marek Dolecki - fortepian
Marcin Antkowiak - kontrabas
 _________________________________________


tekst wydawcy:

Płyta "Tangostoria" to kontynuacja jednego z projektów Bandonegro, w którym muzycy skupiają się na tradycyjnym tangu.
Album nawiązuje do największych twórców tego gatunku i jest odpowiedzią na stale rosnące zainteresowanie kulturą argentyńską. Znajdziemy tu największe przeboje tanga śpiewanego, takie jak: "Sur", "Remembranza" czy "Ballada Para un Loco", ale też wyselekcjonowane przez zespół najciekawsze tanga tradycyjne takich kompozytorów jak: Juan D’Arienzo, Alfredo Gobbi, Anibal Troilo, Horacio Salgan, czy Astor Piazzolla.
Mimo dużej różnorodności stylów jaką prezentowali wyżej wymienieni kompozytorzy, płyta stanowi zamkniętą, spójną całość, a słucha jej się jak opowiadania z jego niezbędnymi elementami wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
Muzycy z Bandonegro zaprosili do współpracy urugwajskiego wokalistę Andresa Martorella.
Dokładając od siebie nowe, świeże aranżacje istniejących utworów, stworzyli projekt bez daty ważności. Niewątpliwie podróż Bandonegro do Buenos Aires w roku 2019 miała wpływ na interpretacje utworów zawartych na płycie. Doświadczenie zebrane podczas tej trasy zaowocowało nowymi pomysłami, a jednym z nich było nagranie tej płyty.
 „Tradycyjne tango to nierozerwalny element kultury argentyńskiej opartej na silnym związku muzyki i tańca. Jako muzycy zajmujący się tym gatunkiem chcemy pielęgnować te tradycje, czego dowodem jest płyta „Tangostoria”. Płyta została nagrana pół roku po podróży Bandonegro do Buenos Aires".