PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/08/28

PREMIERA: Mulo Francel "Crossing Life Lines"





Niemiecki saksofonista, klarnecista i kompozytor Mulo Francel to artysta znany przede wszystkim jako założyciel i lider, specjalizującej się w world music grupy Quadro Nuevo.
W roku 2016 nakładem monachijskiej wytwórni ACT ukazał się album "BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke" (2016) zrealizowany przez muzyka z zespołem Echoes Of Swing. Kolejny rok przyniósł  2-płytowy album "Mocca Swing" wypełniony w większości własnymi kompozycjami artysty nagranymi w różnych składach: w kwartecie jazzowym, z orkiestrą, grupą Quadro Nuevo i duetem gitar flamenco Café del Mundo. Album ten okazał się doskonałą wizytówką Mulo Francela, artysty wszechstronnego i ciągle poszukującego nowych brzmień i rozwiązań.
fot.Fine Music
Najnowszym przedsięwzięciem muzyka jest płyta dedykowana 75-rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Do nagrania albumu zatytułowanego "Crossing Life Lines" Francel zaprosił 10 muzyków pochodzących z różnych krajów europejskich, którzy nie tylko zagrali na płycie pojawiając się w rozmaitych składach towarzyszących liderowi, ale też przygotowali własne utwory.
Poza premierowymi kompozycjami na płycie znalazły się też transkrypcje utworów Bedricha Smetany i Fryderyka Chopina, oraz ciekawa wersja standardu "Look for the Silver Lining" Jerome’a Kerna.
Warto wspomnieć iż w gronie zaproszonych do nagrań artystów znalazła się polska wibrafonistka Izabella Effenberg.

Robert Ratajczak

____________________________________________



Mulo Francel: Crossing Life Lines
CD 2020, Fine Music FM 261-2

program:
  1. Valse du Bohémien
  2. Ada’s Song
  3. Look for the Silver Lining 
  4. Schaschlik
  5. Lover Man – Oh, where can you be?
  6. Blues in X Moll
  7. The Rabbi from Namysłów
  8. Wiosna
  9. Ein Sommertag
10. September Remember
11. Sám s děvčetem v dešti
12. Naab
13. Frieda
14. Ferdinand´s Prelude

personel:
Mulo Francel - saksofony, klarnet
Izabella Effenberg - wibrafon, steel drum, aray mbira
Philipp Schiepek, Diknu Schneeberger - gitara
David Gazarov, Bernd Lhotzky - fortepian
Jiří Bárta - wiolonczela
Sven Faller - kontrabas
D.D. Lowka - kontrabas, instr. perkusyjne
Robert Kainar - perkusja
Stefan Noelle - instr. perkusyjne
____________________________________________

tekst prasowy:


Niemiecki saksofonista i klarnecista Mulo Francel do swojego najnowszego projektu zaprosił muzyków z różnych europejskich krajów, by podkreślić 75 lat od zakończenia II wojny światowej i nastania pokoju pomiędzy walczącymi niegdyś krajami.
Francel wspomina: „koncertując w Czechach i Polsce zastanawiałem się niejednokrotnie jak powinienem sobie poradzić z dziedzictwem pokolenia naszych (niemieckich) dziadków, którzy spowodowali tyle cierpienia w całej Europie.”
Odpowiedzią na te pytania jest płyta "Crossing Life Lines" na której zagrało – w różnych składach i zestawieniach personalnych - jedenastu europejskich muzyków, wykonując zarówno własne kompozycje oraz sięgając po standardy jazzu ("Look for the Silver Lining" Jerome’a Kerna) i kompozycje muzyki klasycznej (Bedricha Smetany i Fryderyka Chopina).
Mulo Francel jest członkiem wielokrotnie nagradzanego zespołu Quadro Nuevo. Wziął udział w ponad 40 sesjach nagraniowych, a płyty z jego udziałem wydawane były między innymi przez Sony, ACT, a obecnie jest Artystą GLM Music.

Mulo Francel:
“II wojna światowa zakończyła się 75 lat temu. Poszukiwałem muzyków, którzy rozumieją moje rozterki związane z tamtymi czasami. Osoby, które dzisiaj w swoich działaniach i w swoich życiorysach działają ponad granicami, budując mosty porozumienia. W nagraniu płyty wzięli więc udział między innymi: polska wibrafonistka Izabella Effenberg, która mieszka dziś w Norymberdze i wiedeński gitarzysta Diknu Schneeberger, który ma romskie korzenie. Ludzie, których rodzinne korzenie sięgają różnych części naszego kontynentu. W projekcie elementy słowiańskie, niemieckie, czeskie, sudeckie, śląskie, węgierskie, austriackie, polskie, żydowskie i chrześcijańskie współbrzmią, współistnieją i przenikają się wzajemnie. Językiem współczesnego jazzu i world music udało nam się stworzyć wspólny, znaczący głos w dyskusji o historycznym dziedzictwie i współczesności.”