13. edycja poznańskiego festiwalu Ethno Port odbędzie się w dniach 4-6 września 2020.
Panująca pandemia i związane z nią obostrzenia uniemożliwiające jak co roku zaproszenie artystów pochodzących z różnych stron świata, okazała się znakomitą okazją na skoncentrowaniu się wokół krajowych wykonawców związanych z muzyka folkową i etniczną.
Koncerty odbędą w Sali Wielkiej i na Dziedzińcu Zamkowym CK Zamek dla widowni każdorazowo ograniczonej do ok. 200 osób.
Podczas trzech dni tej wyjątkowej edycji Ethno Portu wystąpią: Sutari, Fanfara Awantura, Released Sounds Trio, Mehehe, Kapela Timingeriu i Dom Tańca Poznań, a jedynymi artystami spoza Polski będą: Elisabeth Seitz (Niemcy) oraz białoruscy muzycy jacy wystąpią w ramach koncertu "Białoruś na Ethno Porcie”.
Już po raz czwarty LongPlay objął patronat nad organizowanym przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Festiwalem.
Robert Ratajczak
materiały prasowe:
_ FESTIWAL W CZASIE PANDEMII
Podczas wszystkich wydarzeń festiwalu obowiązują obostrzenia, ograniczenia i zasady rygoru sanitarnego, czyli przede wszystkim konieczność: noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i utrzymywania dystansu.
Liczba osób mogących wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach została znacząco ograniczona tak, by każdy czuł się bezpiecznie i komfortowo, zachowując zgodny z przepisami dystans.
Goście koncertów i warsztatów proszeni są o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Dzięki niemu, w przypadku późniejszego wykrycia choroby u któregoś z uczestników, służby sanitarne będą mogły dotrzeć do innych potencjalnie zagrożonych osób.
_PROGRAM
4.09. piątek
g. 16| „Białe bzy” – seminarium kompozytorskie
Scena Nowa, wstęp wolny, zapisy: ethnoport.pl
g. 18 | Sutari
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł
g. 20 | Fanfara Awantura
Sala Wielka, bilety: 25 zł
g. 22 | 20-lecie Domu Tańca –Noiseband / Przodki / Kapela Dudziarzy Wielkopolskich
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł
g. 1 |Folkowe Jam Session
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 5 zł
5.09. sobota
g. 12 | Ethno-łąka z Pompikiem – warsztaty plastyczne dla dzieci (4-8 lat)
prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
Sala Wystaw, bilety: 10 zł
g. 15 | „Do zobaczenia niebawem!” – projekcja filmów nagranych przez artystów zza granicy
Sala Kinowa, wstęp wolny dla posiadaczy karnetów (120 zł)
g. 18 | Kapela Timingeriu
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł
g. 20 | Mehehe
Sala Wielka, bilety: 25 zł
g. 22 | Releasead Sounds Trio
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł
g. 23.30 | Klub Festiwalowy
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 5 zł
6.09. niedziela
g. 18 | „Białoruś na Ethno Porcie”
Dziedziniec Zamkowy, wstęp wolny dla posiadaczy karnetów (120 zł)
Pojedynczy bilet: 5 zł
_ARTYŚCI
SUTARI
Znane ethnoportowej publiczności trio tworzą artystki poruszające się na pograniczu muzyki i teatru. Eksperymentując z brzmieniami, wplatają w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, dopełnione oryginalnym zestawem instrumentów. W czerwcu tego roku ukazała się nowa płyta „Siostry Rzeki”, o której artystki tak opowiadają:
„Rzeka jest szlakiem dla podróżujących, źródłem wody i pokarmu, domem dla wielu gatunków zwierząt, naturalną granicą. Z rzeką wiąże się wiele obyczajów, wierzeń, rytuałów i opowieści. Jest miejscem wypoczynku, świętowania i obcowania z tajemnicami. Rzeka to żyły Matki Ziemi. Rzeki całego świata splatają się w najcenniejszy warkocz życiodajnej siły, który wart jest naszego szacunku i opieki.
Nasza planeta jest dla nas ważna. Całym sercem wspieramy i dołączamy się do działań ekologicznych, mających chronić przyrodę i wszelkie życie na Ziemi. Z tego też powodu tytuł naszej płyty nawiązuje do wspaniałej akcji ekologiczno-artystycznej »Siostry Rzeki«.
Płyta »Siostry Rzeki«to dialog z tradycjami ludowymi splecionymi wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. Opowieść o drzemiącej w nas wewnętrznej sile, która daje szansę na zmianę naszego losu.
Album dedykujemy Matce Ziemi oraz wszystkim tym, którzy pracują dla ochrony naszego wspólnego środowiska”.
Kasia Kapela - wokal, skrzypce, kankle, bębny ramowe, perkusjonalia
Asia Kurzyńska - wokal, skrzypce, bęben ramowy, perkusjonalia
Basia Songin - wokal, Wilk, Sowa, bębny ramowe, perkusjonalia, looper
FANFARA AWANTURA „PRAWDZIWIE POLSKIE TECHNO”
„Prawdziwie Polskie Techno” to nowy garnitur orkiestry dętej Fanfara Awantura, kojarzonej dotychczas z estetyką bałkańsko-punkową. Jak mówią artyści: „po wielu latach udawania Cyganów, zdecydowaliśmy się na swoisty coming-out i objawienie prawdziwie nafutrowanego, techno-polo--futurystycznego oblicza”.
Tradycyjna na pozór orkiestra dęta zaskakuje biegłością w stylach Rave, Psytrance, Progressive, Minimal czy Detroit Techno, choć zagrane z klubową werwą utwory na motywach polki czy walcerka zdradzają, że muzycy obeznani są zarówno z muzyką Gorana Bregovica, Brandt BrauerFrick, jak i rozwibrowanym tanecznie jazzem gigantów z The Comet Is Coming.
Projekt „Prawdziwie Polskie Techno” powstał na specjalne zamówienie Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Polskim Radiu. Na potrzeby jubileuszowego koncertu z okazji 25-lecia tej instytucji, lider zespołu Michał Fetler skomponował siedem autorskich wariacji melodii ludowych z obszaru południowo-wschodniej Polski. Zestawił w nich stylistykę techno i muzyki elektronicznej z brzmieniem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Zbrojnych oraz kapeli ludowej, wspartej brzmieniem ekstatycznych syntezatorów.
Michał Fetler - saksofon basowy, saksofon barytonowy, saksofon altowy
Asia Glubiak - perkusja
Kacper Grzanka - trąbka, sakshorn altowy, sakshorn tenorowy
Daniel Karpiński - perkusjonalia
Kuba Królikowski - syntezatory Polivoks, Maestro, Minilogue, Nord
Piotr Mełech - klarnet B, klarnet basowy
Michał Pijewski - saksofon barytonowy, saksofon altowy
Jacek Pohl - trąbka, sakshorn tenorowy, MPC
Maciej Słoniewski - saksofon tenorowy
Zbigniew Wilk – tuba
20-LECIE DOMU TAŃCA POZNAŃ: NOISEBAND / PRZODKI / KAPELA DUDZIARZY WIELKOPOLSKICH
Obchodzony podczas Festiwalu Ethno Port Poznań jubileusz 20-lecia Domu Tańca Poznań będzie okazją do spotkania z surową, spontaniczną, wyrastającą z naturalnego rytmu życia muzyką wiejską.
wystapią:
Noiseband
Przodki
Kapela Dudziarzy Wielkopolskich
KAPELA TIMINGERIU
Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę zabawy.
Początki grupy sięgają 2009 roku. Od tamtej pory zespół urósł o kolejnych amatorów muzycznych przygód, podróżując z instrumentami po całej Polsce i za granicą - stopem, barką, na rowerach lub samochodem.
Katarzyna Kapela Timingeriu - skrzypce, śpiew
Jakub Kurek - trąbka
Jędrzej Kuziela - instrumenty perkusyjne
Mikołaj Nowicki - kontrabas
Mateusz Rybicki – klarnet
Ewa Timingeriu - klarnet, śpiew
Jacek Timingeriu - akordeon, śpiew
MEHEHE
Helena Matuszewska – złóbcoki, kaszgar, bęben szamański, looper, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew
Basia Songin - wilcze basy, kankle, bęben szamański, looper, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew
RELEASED SOUNDS TRIO
Maciej Rychły: „Ludzie widzą świat. Dlatego mogą być malarzami. Ludzie słyszą świat. Dlatego mogą być muzykami. Malarze są w tej szczęśliwej/nieszczęśliwej sytuacji, że obraz kiedyś namalowany trwa. Dzieła poprzedników stają się „malarstwem historycznym”, a współcześni artyści szukają nowych rozwiązań dla własnej twórczości. Muzycy są w tej szczęśliwej/nieszczęśliwej sytuacji, że niezależnie od czasu powstania, dzieło muzyczne po każdym wykonaniu »rozpada się«. Muzyka musi być ciągle przywoływana na nowo”.
BIAŁORUŚ NA ETHNO PORCIE
We współpracy z Miastem Poznań postanowiliśmy wyrazić wsparcie dla dążeń społeczeństwa białoruskiego w języku, którym posługujemy się najlepiej. W ramach tegorocznej edycji Ethno Portu (przeniesionej z powodu pandemii na wrzesień) przeznaczamy jeden dzień festiwalu na spotkanie z muzyką, pochodzącą z terenów położonych po drugiej stronie granicznego Bugu.
Podczas koncertu, białoruscy (Nasta Niakrasava oraz duet akordeonowy Vorsoba / Porakh) i polscy artyści (Koło Jana), wykonają również utwory i pieśni towarzyszące protestom, w tym białoruską wersję „Murów”.
Nasta Niakrasava – białoruska wokalistka i badaczka kultur ludowych. Pochodzi z Polesia białoruskiego. W Mińsku ukończyła dyrygenturę chóralną i historię sztuki. Od 11 lat mieszka w Polsce, gdzie ukończyła muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim.
W swojej twórczości odwołuje się do białoruskiej muzyki ludowej. Jest jedną z pierwszych młodych artystek białoruskich, która z tradycyjnymi pieśniami a cappella wyszła na profesjonalną scenę. Laureatka międzynarodowych festiwali i konkursów. Znana z takich projektów muzycznych jak: zespół Kviecień, który rekonstruuje ludowe pieśni i tańce białoruskie, zespół FolkRoll, który w sposób awangardowy podchodzi do interpretacji poezji ludowej, zespół R.U.T.A., w którym za pomocą tradycji tworzy sztukę zaangażowaną, ostatnie pięć lat śpiewa razem z Jackiem Kleyffem jego pieśni autorskie.
Vorsoba / Porakh – improwizowany dialog dwóch akordeonów zatopiony w elektronicznych brzmieniach. Na scenie spotkają się dwaj białoruscy muzycy: Alaksandr Porakh i Aleksey Vorsoba. Pierwszy jest producentem muzycznym, reżyserem dźwięku, kompozytorem i akordeonistą. Urodził się w Mińsku, Akademię Muzycznę ukończył w Bydgoszczy. Mieszka w Polsce, pracuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Aleksey Vorsoba natomiast komponuje, aranżuje, gra na instrumentach klawiszowych i akordeonie, jest pedagogiem i członkiem Białoruskiego Zwia?zku Działaczy Muzycznych. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej Gaude Polonia. Vorsoba jest założycielem Mińsk Improvisers Orchestra oraz szkoły muzyki improwizowanej.
Jak mówią sami artyści: „Ten koncert to wyjątkowe wydarzenie – jest wyrazem solidarności z pokojowymi protestami na Białorusi przeciw fałszerstwu wyborów prezydenckich i niebywałej przemocy ze strony władzy”.
Niedzielny koncert rozpocznie polski zespół Koło Jana z Poznania, wykonujący muzykę inspirowaną folklorem słowiańskim. „Śpiewamy pieśni korzenne, czyli nawiązujące do tradycji przodków oraz dawnych obrzędów. Nasza muzyka opowiada historie, które chociaż pochodzą z różnych zakątków Europy, pokazują, jak wiele mamy ze sobą wspólnego. Wszyscy podobnie kochamy, cierpimy i tęsknimy – za miłością i za wolnością, dlatego chcemy okazać nasze muzyczne wsparcie Białorusinom, którzy walczą o lepsze jutro. ????????????!” – opowiadają o swym występie muzycy Koła Jana.
_WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
WARKOCZ. DOM TAŃCA POZNAŃ. XX– wystawa
Hol Wielki, wstęp wolny
Przez dwadzieścia lat działalności Domu Tańca Poznań splotło się ze sobą mnóstwo wątków, pomysłów, koncepcji i zauroczeń związanych z tradycją. Najważniejsze z nich zaczęły z czasem kształtować podstawowe kierunki naszej działalności, u podstawy lokując społeczną funkcję muzyki i tańca. Stąd korowody zaczerpnięte od południowych sąsiadów, traktowane na równi z oberkiem i zabawami o „kadrylowej” proweniencji stanowiły zawsze wyjątkowy ryt poznańskich potańcówek. Choć minęło dwadzieścia lat, nasza artystyczna podróż w przeszłość wydaje się ledwie rozpoczęta. Jej dawne i współczesne ścieżki, skrzyżowania i kierunki prezentuje wystawa „Warkocz. Dom Tańca Poznań. XX” spleciona z archiwalnych oraz współczesnych fotografii i innego rodzaju wizualnych artefaktów.
Projekt wystawy: Anna Kaźmierak
Produkcję wystawy dofinansowano ze środków Miasta Poznań.
MAŁE ETHNO: „Ethno-Łąka z Pompikiem”– warsztaty plastyczne dla dzieci (4-8 lat)
prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
tłumaczenie na PJM: Eunika Lech
czas trwania: 1-1,5h.
Co jedzą żubry? Co rośnie na łące Pompika? Gdzie znajdują się najstarsze lipy i jakich ziółek nie lubi komar? Spotykamy się, żeby pogadać o żubrze Pompiku, roślinach i wykleić z suszonych ziół łąkę dla żuberka. Oczywiście najpierw narysujemy Pompika, a pomoże nam w tym sam Tomasz Samojlik, który nagrał krótką instrukcję!
Warsztaty zawierają: opowieści o roślinach i próbę ich rozpoznawania, wymianę informacji botanicznych tak z dziećmi, jak i z rodzicami, rysowanie żubra Pompika, który staje się dla nas pretekstem do rozmowy o dzikim życiu, tworzenie z suszonych roślin łąki dla żubra (to zajęcie kojące dla dorosłych i ciekawe dla dzieci).
Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki.
BIAŁE BZY – seminarium kompozytorskie
prowadzenie: Witold Roy Zalewski
Zapraszamy na spotkanie z poezją ludowych poetek i poetów oraz z muzyką, która z tych wierszy wynika. Seminarium otwarte jest dla wszystkich, których interesuje muzyka tradycyjna i poezja. Gościem specjalnym będzie Jacek Hałas – czerpiący z tradycji artysta totalny. Porozmawiamy o tym, co w tradycyjnych pieśniach jest nieprzemijalnego i jak na dawnych wzorcach tworzyć nowe utwory. Spróbujemy też wspólnie lub w grupach układać własne melodie do wybranych tekstów.
Witold Roy Zalewski – śpiewak, badacz tradycji muzycznych, animator kultury, multiinstrumentalista. Od kilku lat komponuje melodie do tekstów dawnych pieśni dziadowskich i wierszy ludowych poetek.
Wydarzenie będzie nagrywane a wideo zostanie opublikowane w materiałach związanych z projektem.