PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/06/24

Wajnberg Sonatas





Polski kompozytor pochodzenia żydowskiego Mieczysław Wajnberg (1919-1996) urodził się w Warszawie, gdzie ukończył Konserwatorium Muzyczne w klasie fortepianu. Jednak większość życia spędził w Związku Radzieckim (Mińsk, Taszkient i Moskwa), gdzie wyemigrował po wybuchu II wojny światowej.
Przebogaty dorobek kompozytorski Mieczysława Wajnberga obejmuje m.in. 26 symfonii, 7 koncertów, 17 kwartetów smyczkowych, 19 sonat, około 150 pieśni oraz 7 oper i 2 balety, a także muzykę filmową, teatralną i radiową.
W ostatnich latach twórczość Wajnberga przeżywa prawdziwy renesans, a po jego utwory sięgają rozmaici muzycy z całego świata, jak m.in. wiolonczelista Dmitry Yablonsky i pianista Hsin-Ni Liu, Kwartet Śląski, czy (na płycie wydanej przez wytwórnię ECM) Gidon Kremer i Camerata Baltica.
Po dwie Sonaty na wiolonczelę i fortepian, Sonatę na wiolonczelę solo, oraz impresjonistyczną miniaturę "Berceuse" sięgnęli też wiolonczelista Wojciech Fudala i znakomity wrocławski pianista znany m.in. z projektu Reger Duo (album "Reger Duo Plays Yagling", 2018), Michał Rot.
Album ukazał się 19 sierpnia 2019.
Robert Ratajczak

____________________________________________

Wojciech Fudala / Michał Rot
Mieczysław Wajnberg - Sonatas for cello and piano
CD 2019, DUX 1545

program:
Sonata na wiolonczelę i fortepian nr 1 op. 21:
1. Lento ma non troppo
2. Un poco moderato
Sonata na wiolonczelę i fortepian nr 2 op. 63:
3. Moderato
4. Andante
5. Allegro
Sonata na wiolonczelę solo nr 1 op. 72:
6. Adagio
7. Allegretto
8. Allegro

9. Berceuse op. 1

wykonawcy:
Michał Rot - fortepian
Wojciech Fudala - wiolonczela
____________________________________________

tekst wydawcy:
Pełne trudności i przeciwności losu życie Mieczysława Wajnberga odzwierciedla dzieje całego pokolenia polskich Żydów, którym przyszło mierzyć się z okrutną historią napędzaną siłami totalitaryzmów. Losy te odcisnęły swe piętno na twórczości kompozytora, który większość życia spędził w "Kraju Rad". Jako artysta o "niewłaściwym pochodzeniu", kojarzony z Szostakowiczem, Roztropowiczem i Salomonem Michoelsem i nie tworzący politycznie poprawnej muzyki, nigdy nie należał do ulubieńców władz.
Prezentowane tu sonaty wiolonczelowe niosą w sobie pokaźny ładunek estetyki i emocji, odpowiadających relacjom towarzysko-artystycznym kompozytora i jego korzeniom kulturowym. Młodzi polscy muzycy - wiolonczelista Wojciech Fudala i pianista Michał Rot z powodzeniem mierzą się z trudną twórczością kompozytora, należącego w istocie do trzech kręgów kulturowych.
Zamykająca album miniatura fortepianowa Berceuse op. 1, oparta na poetyckiej słowiańskiej melodii, oplecionej quasi impresjonistycznym akompaniamentem, stanowi zapowiedź rodzącego się w przedwojennej Warszawie wielkiego talentu kompozytorskiego Mieczysława Wajnberga.